فهرست

بسته مطالعاتی

توسط واحد منابع اداره کل کتابخانه های خراسان رضوی انجام شد (3)؛

معرفی چهل کتاب در قالب بسته مطالعه پیشنهادی ویژه «دفاع مقدس»

اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد دفاع مقدس، اقدام به معرفی چهل کتاب در قالب بسته مطالعه پیشنهادی ویژه «دفاع مقدس» نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی، واحد منابع حوزه معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی این اداره کل به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد دفاع مقدس، چهل کتاب در قالب بسته مطالعه پیشنهادی ویژه «دفاع مقدس» را در دو بخش منابع ویژه بزرگسال و منابع ویژه کودکان و نوجوانان، معرفی کرد.
بسته مطالعه پیشنهادی ویژه «دفاع مقدس»
الف) منابع ویژه بزرگسال
 
  1. معرفی کتاب کوچه نقاش ها: خاطرات سید ابوالفضل کاظمی
https://www.ketabrah.ir/img/l/2601954645041545.jpg

عنوان

کوچه نقاش ها: خاطرات سید ابوالفضل کاظمی

مصاحبه گر راحله صبوری
ناشر سوره مهر
سال نشر 1396
تعداد صفحات 544

P معرفی کتاب

سید ابوالفضل کاظمی از ناشناخته ترین رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس بود. البته از این ناشناخته‌های بزرگ که دلاوران صحنه جنگ بودند، فراوان داریم. وقتی جنگ شروع شد، او تهران را به مقصد جبهه‌ها ترک کرد. کتاب خواندنی «کوچه نقاش‌ها» روایت خاطرات کاظمی، ‌فرمانده گردان میثم در دوران جنگ تحمیلی از زبان خودش است. لحن ساده و بی‌پرایه کاظمی و به تعبیری ادبیات عامیانه او در کتاب سبب می‏شود مخاطب ارتباطی صمیمی با اثر برقرار کند. بیان تفاوت‌های سال‌های قبل و پس از انقلاب از نقاط قوت گفت‌وگو با کاظمی در این کتاب است.
دوران جوانی وی مقارن است با سال‌های مبارزه علیه رژیم طاغوت و بعد از آن او 8 سال دفاع مقدس را تجربه می‌کند. همرزمی او با شهید چمران و دو سال حضور در خاک کردستان از زیباترین و خواندنی‌ترین قسمت‌های کتاب است. کتاب در شانزده فصل و بر اساس تاریخ وقایع و مکان آن‌ها تدوین شده است. به دلیل تمرکز بر حوادث جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، رخدادهای انقلاب اسلامی در این اثر به صورت خلاصه آمده‌اند. «کوچه نقاش‌ها» طی دو سال و براساس سه ماه مصاحبه تدوین شده است. لحن راوی در جای جای کتاب حفظ شده و راحله صبوری تلاش کرده در نوشتن خاطرات ابوالفضل کاظمی به واژه‌ها، تکیه کلام‌ها و اصطلاحات خاص وی وفادار باشد. عنوان «کوچه نقاش‌ها» هم بر می‌گردد به نام کوچه‌ای که سید ابوالفضل کاظمی کودکی‌اش را با بسیاری از همرزمانش در آنجا سپری کرده است.
  1. معرفی کتاب سفر به گراي 270 درجه
سفر به گرای 270 درجه
عنوان

سفر به گراي 270 درجه

نویسنده احمد دهقان
ناشر سوره مهر
سال نشر 1392
تعداد صفحات 264

P معرفی کتاب

«سفر به گرای ۲۷۰ درجه» مهمترین اثر احمد دهقان، نویسنده دفاع مقدس است. این کتاب به چند زبان زنده جهان ترجمه شده است و اثر داستانی مهمی در این حوزه به شمار می‌رود. نسخه چاپی کتاب اولین بار در سال ۱۳۷۵ منتشر شد.
ناصر یکی از رزمندگان جنگ تحمیلی است که سن چندانی ندارد اما مدت زیادی است که در جبهه است. داستان از جایی شروع می‌شود که ناصر به همراه یکی از دوستان صمیمی اش به اسم علی درس و مدرسه را ول می‌کنند و به جنگ می‌روند و بلافاصله بعد از ورود آنها عملیاتی می‌شود که خیلی‌ها به شهادت می‌رسند. ناصر هم زخمی می‌شود و برای مداوا به شهر برمی‌گردد اما در ادامه داستان نامه‌ای از دوستش دریافت می‌کند که او را دوباره به جبهه فرامی‌خواند.
راوی این کتاب؛ ناصر، رزمنده جوانی است که بارها سابقه شرکت در جبهه را داشته است و در بین امتحانات مدرسه، درس را رها کرده و به همراه دوستش علی راهی منطقه جنگی جنوب می شود. در آنجا ضمن دیدار مجدد با دوستان سابقش، از قریب الوقوع بودن عملیاتی مهم اطلاع می یابد که در ادامه و در حین آن بسیاری از دوستانش شهید و مجروح می شوند. ناصر در ادامه ماجرا مجروح شده و پشت خط می آید و بعد از چند روز به شهر خود بازگشته و زندگی عادی را از سر می گیرد تا اینکه پس از مدت کوتاهی با دریافت نامه ای از یکی از دوستانش خود را آماده بازگشت به منطقه می کند.
  1. معرفی کتاب سلام بر ابراهیم (جلد اول و دوم: زندگینامه و خاطرات شهید ابراهیم هادی)
https://imgcdn.taaghche.com/frontCover/40289.jpg?w=400https://imgcdn.taaghche.com/frontCover/18870.jpg?w=400

عنوان

سلام بر ابراهیم (جلد اول و دوم: زندگینامه و خاطرات شهید ابراهیم هادی)

نویسنده احمد دهقان
ناشر شهید ابراهیم هادی
سال نشر 1393
تعداد صفحات 256

P معرفی کتاب

«سلام بر ابراهیم» کاری از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی است. این کتاب زندگی‌نامه و خاطرات پهلوان بیمزار شهید ابراهیم هادی است. این کتاب علاوه بر زندگی‌نامه‌ای مختصر، ۶۹ خاطره از دوستان و اعضای خانواده این شهید بزرگوار و مفقودالاثر جمع‌آوری کرده است. این نوشتار حاصل بیش از پنجاه مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.
شهید ابراهیم هادی در اردیبهشت سال ۳۶ متولد شد و در ۲۵ سالگی در عملیات والفجر مقدمّاتی در منطقه فکه، در ۲۲ بهمن سال۶۱ به شهادت رسید و پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند. کتاب «سلام بر ابراهیم» تا سال ۱۳۹۵ به چاپ صدم رسید و در مجموع بیش از پانصد هزار نسخه از آن منتشر شده است. ویژگی‌های خاص این شهید و خاطراتی که بعضاً خواننده را به تحیر وامی‌دارد از مشخصه‌های منحصربه فرد این کتاب است.
  1. معرفی کتاب نورالدين پسر ايران
نورالدین پسر ایران: خاطرات سید نورالدین عافی

عنوان

نورالدين پسر ايران

نویسنده معصومه سپهري
ناشر سوره مهر
سال نشر 1390
تعداد صفحات 698

P معرفی کتاب

کتاب «نورالدین پسر ایران» از هجده فصل و عکس های ضمیمه و فهرست اعلام تشکیل شده است. سید نورالدین عافی در سال 1343 در روستای خلجان در نزدیکی تبریز متولد می شود. خانواده او پر جمعیت و کشاورزند. در دوران انقلاب در راهپیمایی ها و فعالیت های انقلابی شرکت می کند. با شروع جنگ ایران و عراق می خواهد راهی جبهه شود؛ ولی به خاطر سن کمش او را نمی پذیرند. بارها و بارها اقدام می کند و بالاخره موفق می شود. در پاییز سال 1359 دوره آموزش نظامی می بیند و راهی مناطق غرب کشور می شود و در سپاه مهاباد به فعالیت می پردازد. در سال 1360 عضو رسمی سپاه کردستان می شود و پانزده ماه آنجا می ماند؛ ولی مدام در اندیشه راهی شدن به مناطق جنگی جنوب کشور است. وقتی به منطقه جنگ ایران و عراق عازم می شود، برادر کوچک تر صادق هم به همراهش می رود و در یک بمباران حمله هوایی عراق در برابر چشمان نورالدین شهید می شود. بیست و چهار ترکش به بدن نورالدین اصابت می کند و او در بیمارستان های کرمانشاه و مشهد بارها تحت عمل جراحی قرار می گیرد؛ ولی چون از قسمت شکم و صورت و چشم و بینی آسیب های جدی دیده، حتی با این عمل ها، به طور کامل بهبود نمی یابد.

به تبریز می رود و بعد از شش ماه به جبهه برمی گردد. در مرخصی هایی که در تبریز می گذراند به فعالیت های مذهبی و تبلیغی و عیادت از خانواده شهدا و مجروحان بیمارستان ها می پردازد و هربار بعد از استراحتی کوتاه به جبهه برمی گردد. در عملیات های زیادی از جمله مسلم بن عقیل، کربلای چهار، و ... شرکت می کند و بارها به شدت مجروح می شود و با وجودی که جانباز 70 درصد است، هر بار بعد از بهبودی نسبی به جبهه برمی گردد. در هجده سالگی چهره اش در اثر جراحت های شدید و جراحی های زیاد کاملاً شکل خود را از دست می دهد. در سال 1363 با دختری شانزده ساله به نام معصومه عقد می کند. در 1366 ازدواج می کند و در سال 1367 اولین فرزندش، که دختر است، متولد می شود. در مناطق جنگی به عنوان غواص در عملیات های زیادی شرکت می کند. پس از قبول قطع نامه و پایان جنگ برای مداوا به آلمان می رود و باز هم تحت عمل جراحی قرار می گیرد و بنا به درخواست خودش زودتر از موعد به ایران برمی گردد. نورالدین هنوز دردها و ناراحتی های جسمی و دلتنگی دوری از دوستان شهیدش، مخصوصاً امیر مارالباش، را دارد.
  1. معرفی کتاب لشکر خوبان: خاطرات مهدی قلی رضایی
لشکر خوبان: خاطرات مهدی قلی رضایی

عنوان

لشکر خوبان: خاطرات مهدی قلی رضایی

نویسنده معصومه سپهری
ناشر سوره مهر
سال نشر 1392
تعداد صفحات 680

P معرفی کتاب

این کتاب، خاطرات داستانی مهدی قلی رضایی از رزمندگان آذربایجان است. وی در روایت خود، جنگ را نه از منظر خاطره، بلکه گاه از چشم یک منتقد نگریسته است.

وی صحنه ای را که در جنگ زیر آوار مانده است چنین تعریف می کند: منتظر کسی بودم که فکر می کردم به زودی خواهد آمد و مژده خواهد داد و مرا با خود خواهد برد. هیچ وقت به آن شدت منتظر و مشتاق یک ذره نور نبودم. در آن حال تنهایی و بی خودی، دستی را روی دستم حس کردم. دست، نوازشم می کرد و تکانم می داد. به تدریج صداهایی هم وارد دنیای سیاه شده بود. سعی کردم دستی را که دستم را در خود داشت فشار بدهم.

بخشی از تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «لشکر خوبان» :

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
ـ این نیز بخشی از آن تصویر عظیم و باشکوهی است که ما همواره آن را از دور دیده و تحسین کرده و بزرگ شمرده‌ایم؛بی‌آن‌که از ریزه‌کاری‌ها و نقش‌های معجز‌آسای تشکیل‌دهنده‌ی آن و رنگ‌آمیزی‌های بی‌نظیر جزء‌جزء آن به‌درستی خبر داشته باشیم. این کتاب شرح این ریزه‌کاری‌های حیرت‌انگیز در بخشی از این تابلوی ماندگار و تاریخی است. آن‌چه درباره‌ی عملیات بدر و والفجر ۸ و کربلای ۵ و کربلای ۴ و بیت‌المقدس ۲ و ۳ در این کتاب آمده، از بخش‌های برجسته‌تر آن است. همچنین مجاهدت‌ها در کوه‌های غرب؛ در ماووت و گرده‌رش و قامیش و دیگر آن بلندی‌های سخت، و نیز آن‌چه به یگان‌ها و دسته‌جات اطلاعات و غواص مربوط می‌شود و نیز بخش‌های دیگری از آن، درخور آن است که در شکل فیلم و رمان عرضه شود. فروردین 92.

  1. معرفی کتاب بابا نظر
بابانظر: خاطرات شفاهی شهید محمدحسن نظرنژاد

عنوان

بابا نظر

نویسنده مصطفی رحیمی
ناشر سوره مهر
سال نشر 1388
تعداد صفحات 520

P معرفی کتاب

کتاب کم نظیر «بابا نظر» که شرح خاطرات شفاهی شهید محمدحسن نظرنژاد در مصاحبه با حسین بیضایی است سندی روشن و قاطع بر این مدعاست که دریچه تازهای به برخی زوایای ناشناخته انقلاب و دفاع مقدس گشوده است.

مولف در این اثر با گزارشی و زبانی خواندنی از زندگی و مبارزات مردی پرده بر می دارد که تعبیر مجسمی از جوانمردی و ایثار بود. این جانباز 95 درصد که با حضوری طولانی و مستمر در جبهه های جنگ، در سال 75 به شهادت رسید، ربط و پیوند عمیق دو رویداد عظیم تاریخ معاصر کشور، یعنی انقلاب اسلامی و جنگ را در عرصه عمل و میدان زندگی و مبارزات خویش تحقق بخشید و نام تابناک خودش را در صحیفه ایام به عنوان یکی از اسطورهای جاودان تاریخ معاصر ثبت کرد.

این کتاب تنها درصدد نقل اندیشه های مجرد و بیان صرف خاطرات نیست بلکه آنها را به حقایق قابل لمس و زندهای تبدیل میکند که از دایره تکرار و کلیشه عدول کرده و مخاطب را به سرزمینهای تازهای از احساس و ادراک میبرد که در نتیجه آن خواننده «بابانظر» را در درون خودش جستجو می کند و به دنبال نسبت درونی خودش با او می گردد.
عكس های مرتبط :