فهرست

اخبار برگزيده

در شماره ماه آگوست ۲۰۲۱ منتشر شد؛

بازتاب خدمات کتابخانه‌های عمومی ایران در دوران همه‌گیری کرونا در خبرنامه دفتر آسیا و اقیانوسیه ایفلا

مقاله ای در خصوص خدمات کتابخانه‌های عمومی ایران در دوران همه گیری کرونا در شماره ماه آگوست ۲۰۲۱ خبرنامه الکترونیکی دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مقاله‌ای با عنوان «Iran Public Libraries Services during COVID-19 Pandemic» (خدمات کتابخانه‌های عمومی ایران در دوران دنیاگیری کووید-۱۹) در شماره ماه آگوست ۲۰۲۱ خبرنامه الکترونیکی دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) منتشر شد.

در ابتدای این مقاله به مأموریت کتابخانه‌های عمومی ایران، شامل ارائه خدمات و برنامه‌هایی برای بهبود زندگی مردم بر اساس سه اصل آگاهانش، آموزش و آفرینش اشاره شده که این کار با رویکردی «کاربرمحور» در حال انجام است. در ادامه با توجه به همه‌گیری کرونا و تأثیر آن بر کتابخانه‌های عمومی به برخی از اقدامات انجام شده برای پیشگیری از ابتلا به کرونا از جمله تجهیز کتابخانه‌های مرکزی به دستگاه ضدعفونی‌کننده کتاب پرداخته شده است.
در قسمت دیگری از این مقله ارائه خدمات مجازی به مخاطبان و اعضای کتابخانه‌های عمومی، شامل طرح تحویل کتاب درب منازل، حضور کتابداران در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی علمی تشریح شده است.

شماره ماه آگوست ۲۰۲۱ خبرنامه الکترونیکی دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ایفلا را اینجا ببینید.