فهرست

اخبار برگزيده

نخستین دوره جشنواره «کتاب خوان و رسانه» برگزار شد/ گزارش تجمیعی

علیرضا مختارپور: خبرنگاران جوان امروز، نسل درخشان رسانه‌ای آینده کشور هستند

نخستین دوره جشنواره «کتاب خوان و رسانه» با مشارکت بیش از ۳۰۰ خبرنگار و ارسال ۹۰۰ اثر برگزار و طی مراسمی از برگزیدگان در بخش‌های اصلی، جنبی، رادیویی و تلویزیونی مراکز استانی و بخش ویژه تقدیر به عمل آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم اختتامیه نخستین دوره جشنواره «کتاب خوان و رسانه» همزمان با روز خبرنگار و با گرامیداشت یاد امیرحسین فردی، نویسنده و روزنامه نگار فقید، یکشنبه ۱۷ مردادماه با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی دارابی معاون استان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل و دبیر جشنواره، اعضای هیئت داوران جشنواره، جمعی از مسئولان نهاد و شخصیت‌های برجسته رسانه‌ای، به صورت مجازی برگزار شد.

آغازی بر همکاری‌های گسترده صدا و سیما و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

علی دارابی معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره «کتابخوان و رسانه» در ارتباطی تصویری ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد محمود صارمی، با ابراز خشنودی از برگزاری این جشنواره و اقدام ارزنده نهاد در برپایی چنین جشنواره‌ای گفت: زمانی که تلویزیون در نیمه دوم قرن بیستم همه‌گیر شد، بسیاری معتقد بودند رسانه‌های مکتوب کم‌فروغ می‌شوند. اکنون و در قرن بیست و یکم با ظهور شبکه‌های اجتماعی رسانه‌های دیداری و شنیداری کم‌ فروغ شده‌اند و رسانه‌های مکتوب نیز به تدریج در حال محو شدن هستند؛ در این میان اما کتاب و کتابخوانی همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است.

دارابی با تأکید بر اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در جامعه خاطرنشان کرد: یکی از بهترین شیوه‌ها برای ارزیابی پیشرفت جوامع، بررسی ادبیات و نویسندگان آن است. تردیدی نیست که علی‌رغم تمام فراز و فرودها و تنوع و تکثر در رسانه‌ها، کتاب همچنان نقش اصلی و جایگاه ارزنده‌اش در جوامع را حفظ کرده است.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما در بخش دیگری از صحبت‌هایش یادآور شد: شورای عالی کتاب سازمان صدا و سیما به عنوان سیاست‌گذار و برنامه‌ریزِ توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی، همیشه فعالیت‌های مستمری در این خصوص دارد که با حضور اعضای آن (رئیس سازمان، معاونان، شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی و صاحب‌نظران) پیگیری می‌شود. به عنوان مثال؛ تقدیر از اصحاب قلم در روز قلمِ امسال (چهاردهم تیرماه) یکی از برنامه‌های متأخر این شورا بوده است.

وی همچنین اضافه کرد: مسئله کتاب و کتابخوانی همواره به عنوان یک راهبرد در صدا و سیما مطرح بوده است. تقریباً در همه برنامه‌ها و استان‌ها توجه بسیار جدی‌ای به این موضوع می‌شود؛ هرچند قبول داریم تا رسیدن به نقطه مطلوب همچنان فاصله است.

دارابی با اشاره به ظرفیت‌های صدا و سیما در همکاری با دوره‌های بعدی جشنواره «کتابخوان و رسانه» عنوان داشت: صدا و سیما بیش از ۱۶۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی و بیش از ۸۱ شبکه تلویزیونی ۲۴ ساعته در استان‌ها دارد؛ امیدوارم این جشنواره سرآغاز همکاری گسترده‌ با صدا و سیما باشد و بتوانیم در آینده شاهد انجام کارهای ارزنده‌ای در خصوص ترویج کتاب و کتابخوانی باشیم.

وی در پایان گفت: از همکارانم در صداوسیمای مراکز استان‌ها و علیرضا مختارپور به عنوان دبیرکل نهاد، بابت زحمات‌شان در ترویج کتاب و کتابخوانی تشکر می‌کنم و از خداوند بزرگ برای آنها توفیق روزافزون دارم.

خبرنگاران جوان امروز، نسل درخشان رسانه‌ای آینده کشور هستند

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم ضمن تبریک روز خبرنگار در سخنانی گفت: هفدهم  مرداد ماه روز خبرنگار را به تمامی خبرنگاران و اهالی رسانه تبریک عرض می‌کنم. مناسبت این نامگذاری شهادت یکی از خبرنگاران متعهد و ارزشمند جامعه خبری کشورمان بوده است. همین مطلب اهمیت موضوع خبرنگاری و فعالیت در حوزه رسانه را به ما نشان می‌دهد. شهادت و شهید خودش هم از مقوله پیام است و هم از مقوله پیام آوری و پیامبری.

وی با اشاره به ویژگی‌های خاص حرفه خبرنگاری افزود: معمولا وقتی از سختی مشاغل صحبت می‌کنیم، تصورمان به جنبه های عملی و درگیر بودن با حوادث و وقایع غیر مترقبه می‌رود. البته آن مشاغل به راستی مشاغل سخت هستند، اما خبرنگاری دشواری خاص خود را دارد و دشواری این حرفه تنها ار جنبه به میان وقایع، حوادث، آشوب‌ها، درگیری‌ها، سیل، زلزله و حوادث طبیعی رفتن نیست. سختی خبرنگاری بیشتر مربوط می شود به نوع فعالیت حرفه ای یک خبرنگار.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: این فعالیت در تمام دنیا از چنین دشواری برخوردار است اما در کشور ما به دو دلیل دیگر نیز این دشواری حائز اهمیت مضاعف است. ابتدا از جنبه سابقه فرهنگی کشور ما و مسئله زبان و ادب فارسی؛ در کشوری که فرهنگ چند هزار ساله دارد و زبان و ادبیات او بر پیشانی جهان می‌درخشد و تعداد مفاخر ادبی او از صدها تجاوز می کند از یک سو و از سوی دیگر ویژگی نظام مبتنی بر دین و آیین مقدس اسلام باعث شده است که سختی کار خبرنگاری بیشتر و بیشتر شود.

وی در این باره توضیح داد: شما در جامعه ای فعالیت می کنید که در آن اصرار و الزام است که صداقت، رعایت امانت، حقوق فردی و جمعی، توجه به حریم شخصی و آبروی انسان ها توجه و رعایت شود. از سویی ممکن است شما با انتشار یک خبر جلوی روی دادن یک فساد، انحراف، اشتباه و یا خیانت را بگیرید، اما از سوی دیگر ممکن است با یک خبر، فردی، خانواده‌ای یا شهری را دچار آسیب قرار دهید و با آبروی آنها بازی کنید. به حیثیت اجتماعی آنها لطمه‌ای بزنید که تا سال‌ها قابل جبران نباشد.

مختارپور همچنین با اشاره به برخی مشقت‌های موجود در حرفه‌ خبرنگاری گفت: از نظر زبان و ادب فارسی ممکن است خبرنگاران مطالبی را منتشر کنند که نشانه های بی توجهی به زبان و ادب فارسی، اغلاط، اشتباهات و ناشی گری و بی‌تجربه‌گی را در استفاده از زبان فاخر فارسی را نشان دهد و یا ممکن از در انتشار و یا گفتن اخبار از کلمات، واژه‌ها و تعابیری استفاده کنند که شیرینی، لطافت، قوت و صراحت موجود در زبان فارسی را نشان دهد. اینها نشان دهنده این است که چقدر کار یک خبرنگار و اهل رسانه بودن در کشور ما با دشواری و ملاحظات روبه‌رو است. مخصوصا اگر این شغل از مزایا و برخورداری هایی که برخی از مشاغلی که در کشور ما از آن برخوردار هستند بی بهره باشد.

دبیرکل نهاد تأکید کرد: اما علی رغم تمام این مشقات افتخار می کنیم که در جامعه ما افراد بسیاری در این حرفه مشغول خدمت هستند و باز هم خوشحال هستیم که بسیاری از خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه در کشور ما از نسل جوان هستند. درست است که در برخی کشورها خبرنگاری و اهل رسانه بودن یا گزارشگری در برخی از سطوح به سنین نسبتا بالاتر اختصاص پیدا می‌کند، اما اینکه کسی بتواند از جوانی در این مسیر گام بردارد، آینده‌ای درخشان را نوید می‌دهد که اگر این جوانان که در این حوزه مشغول فعالیت هستند بتوانند هرچه بیشتر با کسب مهارت‌های لازم، با بهره‌گیری از معارف دینی و منابع غنی ادبیات فارسی و همچنین رعایت اخلاق حرفه ای و دقت‌های لازم در کار خبرنگاری پیش بروند، به زودی جامعه ما دارای یک قشر بسیار فرهیخته مسلط غنی و قوی در حوزه رسانه ای خواهد شد و این افراد در جامعه ما خواهند درخشید.

علیرضا مختارپور در ادامه با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره گفت: از همه دست عزیزان، داوران، متصدیان، شرکت کنندگان و برگزیدگان این برنامه که باعث شدند اولین جشنواره در این موضوع به موفقیت برسد. ان‌شاءالله در دوره های بعدی این جشنواره نوافقص و کاستی‌های آن برطرف خواهد شد و به شکل بهتر و شایساته‌تری در همه سطوح برگزار خواهد شد. همچنین تشکر خاص می‌کنم از مجموعه عزیزان در اداره کل روابط عمومی و بین الملل نهاد که نقش اصلی را در برگزاری این جشنواره داشتند، مخصوصا برادر عزیز، هنرمند و متعهد جناب آقای مهدی توکلیان.

خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند

مهدی توکلیان در این مراسم ضمن گرامیداشت و تبریک روز خبرنگار طی سخنانی گفت: ۱۷ مرداد  مرورگر مناسبی است تا یادها و خاطره های فعالان رسانه ای که یاد و نامشان در ذهن ها و دل های اهل رسانه زنده و جاودانه است مرور شود. درود و رضوان خدا بر شهید صارمی و تمام شهیدان رسانه، شهیدان هشت سال دفاع مقدس تا مدافعان حرم و حریم وطن و رحمت خدا بر تمام خبرنگاران و عکاسان و نویسندگانی که عاشقانه و خالصانه در خدمت  در فضای رسانه و فارغ از جنسیت و مردانه ایستادگی کردند و راهگشا و گره گشای مردم  و دوشادوش انان زیستند تا برای بیان دردها به مدیران انجام وظیفه کنند و سلام و درود خدا بر تمامی وقایع‌ نگارانی که حرمت قلم و آگاهی را پاس میدارند و خامه خویش را جز در مسیر حق و عدالت به کار نمی‌گیرند.

دبیر نخستین دوره جشنواره «کتاب خوان و رسانه» افزود: خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند و روز خبرنگار فرصتی ارزشمند و گرانبها، برای پاسداشت مقام شامخ تمامی انسان‌های فرهیخته  است که در راه روشنگری و آگاهی بخشی به جامعه جان خود را تقدیم انقلاب کردند. خبرنگاران به راستی تجسم امانت، مسئولیت، تعهد، دلسوزی و وظیفه هستند.

توکلیان با اشاره به وضعیت ویژه حاکم بر کشور بواسطه شیوع بیماری کرونا، گفت: مایه تاسف بسیار است که توفیق زیارت برگزیدگان و منتخبین این جشنواره از بنده و همکارانم در نهاد کتابخانه های عمومی کشور سلب شده است شرایط سخت این روز های پایتخت و وضعیت خطرناک ایام کرونایی اجازه برگزاری این رویداد در فضای غیر مجازی را میسر نکرد. با رشد تکنولوژی اطلاعات و عمومی شدن ابزارهایی نظیر تلفن های هوشمند  موبایلهای دوربین دار هر شهروند بالقوه یک ژورنالیست است برخی از کتابداران  با انعکاس جلوه هایی مستند از فعالیت های روزمره خویش  بر روی صفحه های  شخصی شان منعکس کننده فرهنگ کتابخوانی  در سطح استانی، ملی وبین المللی هستند.

دبیر جشنواره «کتاب خوان و رسانه» با اشاره به تحولات حوزه تکنولوی و فناوری در سالیان اخیر گفت: هرچند رسانه در بستر تاریخی خود دستخوش تغییرات و تحولات وسیعی شده است که آن را با حوزه‌های فناوری های نوین و فضای چند رسانه ای  گره زده است، اما هزاره جدید با رویکرد ارتباط محور خود نیازهای اطلاعاتی و دانشی خود را در بستر رسانه جستجو می‌کند و با این توصیف نهادینه شدن ارتباطات چند وجهی درون صنفی بیشتر از پیش لازم و ضروری به‌نظر می‌رسد. جشنواره های حوزه رسانه و فعالیت های فرهنگی به عنوان  فرصت‌های رسانه‌ای، زمینه‌های حضور یا انجام کار برای صاحب پیام، مخاطب و پیام را در رسانه و رسانگری شامل می‌شود و جشنواره کتابخوان و رسانه نیز  به طور حتم در زمره جشنواره های موضوعی تخصصی  ماندگار خواهد شد و توجه به مقوله کتابخوانی و ترویج و توسعه کتابخوانی در کنار سایر بخش های توسعه ای چند جانبه که در اولویت فعالیت های نهاد در پنج سال اخیر بوده است.

وی ادامه داد: وجه تمایز این جشنواره با سایر جشنواره های موضوعی در حوزه کتا ب است نگاهی غیر تجاری به بخش صنعتی و تجاری کتاب و بازار آن و نگاه خاص به کتابخوانی در کتابخانه های عمومی و کتابخانه های مرکزی با خدمات متنوع و متکثری که در همین سالها با نگاه پژوهشی و تحقیقاتیی اجرایی و توسعه یافته است. به طور حتم تشکیل جشنواره موضوعی تخصصی با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و ترویج و توسعه این موضوع مهم و هدفمند با حضور فعالان عرصه فرهنگ و هنر و رسانه، با گرایشات گوناگون و گسترش یافته منجر به معرفی و شناسایی گسترده و عمیق‌تر  روزنامه نگاران، خبرنگاران، عکاسان مطبوعاتی وهنرمندان و اندیشمندان و صاحبان قلم  شده و باعث، تسهیل در امر مراجعه به مراکز مهمی چون کتابخانه های عمومی که امروزه در حوزه خدمات فرهنگی و اجتماعی در اکثر نقاط ایران اسلامی در حال خدمت رسانی به مردم می باشند و شناخت بیشتر و بهتر  آثار هنری و فرهنگی و ارتباط با صاحبان آثار و رونق روز افزون کارکردهای فرهنگی و هنری کتابخانه ها و روشمند شدن نظام ارزش‌گذاری بر آثار و محصولات  بر مبنای تلاش فعالان رسانه ای در این عرصه می‌گردد

توکلیان با تقدیر از حامیان برگزاری این جشنواره گفت: به رسم ادب و به پاس قدردانی از حمایت ها و همراهی های معلمانه و مدبرانه مدیر فرهنگی و فهیم نهاد کتابخانه های عمومی کشور دبیر کل معزز استاد مختارپور تشکر کنم که فرصت ظهور رویدادی نو اندیشانه در حوزه رسانه و رویدادهای جشنوار ه ای ایران اسلامی را فراهم نمودند تا دغدغه ها و واگویه های اهل رسانه در انعکاس فعالیت های نو گرایانه ی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به منصه ظهور برسد  و این اتفاق مبارک در تقویم رخداد های فرهنگی این سرزمین ثبت شود. نخستین جشنواره کتابخوان و رسانه در اخرین سال قرن میسر نبود مگر با همراهی و همدلی برادران عزیز و فرهیخته ام در معاونت های  تخصصی نهاد کتابخانه های عمومی کشور جناب  دکتر امین متولیان و اقایان مهدی رمضانی و هوتن والی نژاد و همراه همیشگی هادی ناصری.

دبیر جشنواره «کتاب خوان و رسانه»   ادامه داد: تلاش و کوشش مدیران کل محترم استان ها و مدیران و کارشناسان محترم  روابط عمومی درمراکز استانها و شهرستان ها به جهت انتشار تبلیغ و اطلاع رسانی به موقع و مناسب این رویداد را قدر دانسته و از مدیران مسوول و سردبیران و دبیران تحریریه و خبرنگاران و نویسندگان و عکاسان رسانه های ایران اسلامی نیز به جهت همراهی همه جانبه در مدت فراخوان نخستین جشنواره کتابخوان و رسانه تا امروز کمال تشکر را دارد و از برادران عزیزم آقایان قندهاری نیا و عرفاتی و حمید محمدی در  رسانه های جام جم و فارس به صورت ویژه تشکر می کنم

وی در پایان سخنان خود گفت: چه خوش گفته اند که چه خوش باشد که سر دلبران گفته اید در حدیث دیگران و به همین دلیل نکات مهم و شنیدنی  این رویداد را در فرصت قرایت بیانیه هیات داوران که نتیجه بررسی داوران عزیز این جشنواره است تقدیم محضر عزیزان خواهد شد.

بیانیه هیئت داوران نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه»

مهدی توکلیان در این مراسم متن بیانیه هیأت داوران را به شرح زیر قرائت کرد.  

هیئت داوران نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» با انتشار بیانیه‌ای در ۳ بند به بیان نکاتی درباره برگزالری نخستین دوره از این رویداد رسانه‌ای پرداختند:

۱

کتاب قدیمی‌ترین رسانه دنیای مدرن، سال‌ها است سوژه رسانه‌های گروهی است و کتابخوانی در صدر خواسته رسانه‌ها در ارتقای سطح فرهنگ عمومی مطالبه می‌شود. از سوی دیگر، کتابخانه‌ها تنها خانه کتاب و کتابخوان‌ها نیستند و سال‌هاست پایگاه و خانه همه رسانه‌های چاپی، صوتی، تصویری و چندرسانه‌ای و حوزه عمومی فعالیت‌های شهروندی، اجتماعی و فرهنگی کتابخوان‌ها هستند.

این روابط تو درتوی اجتماعی و فرهنگی میان کتاب، کتابدار، کتابخوان، کتابخانه و انواع رسانه با رویکرد شهروندی و در راستای رشد و پیشرفت جامعه را بیش از همه «خبرنگاران» در صف مقدم رسانه‌ها می‌بینند و درک می‌کنند.

خبرنگاران فراتر از اطلاع رسانی، دغدغه ارتباط میان نخبگان با مردم، نقد مسئولان و مطالبه‌گری برای ورود کتابخوانی به زندگی مردم به عنوان مهارت زندگی و زیست فرهنگی و اجتماعی را داشته‌اند.

جشنواره‌ها وقتی برگزار می‌شوند که تولیدات در یک رشته و حوزه، عمومی و انبوه شده باشند.

دریافت ۹۰۰ اثر درباره محورهای جشنواره ضرورت برگزاری «جشنواره کتاب‌خوان و رسانه» را در کنار سایر جشنواره‌های فرهنگی درباره کتاب، نشان داد.  

برگزاری جشنواره‌ها، بخش عینی و بیرونی فرایند سیاستگذاری‌ در فرهنگ عمومی است. جایزه‌ها و جشنواره‌ها، نماد «نظام ارزیابی» فعالیت‌ها و اقدامات از سوی نهادهای سیاستگذار، متولیان امور اجرایی و جامعه تخصصی و کارشناسی محسوب می‌شوند.

انتخاب آثار برتر خبرنگاران در حوزه کتابخوانی به صورت جشنواره‌ای مستقل از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی  کشور با دامنه وسیع حوزه خبری از مطبوعات تا رادیو تلویزیون و غیره، این چشم انداز را ترسیم می‌کند که استمرار و ارتقای این جشنواره می‌تواند عادت‌واره‌های ذهنی اهالی رسانه از چاپ و نشر، فروش و صنعت چاپ کتاب و انگاره «کتابفروشی» را؛ متوجه کتابخوانی، کتابداری، کتابخانه و انگاره «کتابخانه» کند. چنانکه طراحی محورهای ۱۹  گانه جشنواره در ۳ بخش اصلی (۶ محور)، جنبی (۱۱ محور) و ویژه (۲ محور) که در اولین دوره ۱۳ محور آن برگزیده و تقدیر شونده دارد؛ می‌تواند پیشران‌ میدان‌های جدید در خبرنگاری حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در رسانه‌ها باشد.

۲

 سیاست ارزیابی آثار رسیده به جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» فارغ از دیدگاه نسبی یا مطلق بودن شاخص‌های داوری، توجه به گفتمان کتابخوانی و رعایت استانداردهای خبری در ارتباط با توسعه گفتگوهای عمومی و نخبگانی درباره پایگاه اجتماعی کتابخانه‌های عمومی بود.

فرایند گزینش و داوری اولیه آثار پس از دوبار تمدید در ۲۲ بهمن و ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۹، در اردیبهشت ۱۴۰۰شروع شد. پس از انتخاب اولیه آثار، ۶۵ اثر به مرحله نهایی راه یافتند که در جلسه‌ای در ۲۷ اردیبهشت - روز روابط عمومی و ارتباطات- با حضور داوران ارزیابی نهایی انجام شد و ۲۷ اثر برگزیده از پایگاه‌های خبری، رسانه‌های چاپی، رادیویی و تلویزیونی استانی و سراسری اعلام شدند.

۳

هیات داوران با  اعلام نتایج و تبریک به همکاران برگزیده و سپاس از همه شرکت‌کنندگان و تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نکاتی را بر اساس آثار بررسی شده برای علاقمندان در حوزه کتاب‌خوان و رسانه طرح می‌کند:

۱) رسیدن ۹۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره و مشارکت بیش از ۳۰۰ خبرنگار، سرمایه اجتماعی پنهان نهادها و سازمان‌های متولی امور کتاب و کتاب‌خوانی به خصوص نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است که ضرورت دارد مورد توجه و برنامه ریزی قرار گیرند و زمینه‌های ادامه فعالیت‌های خبری آنها فراهم شود.

۲) بسیاری از آثار رسیده بدون توجه به فراخوان و عنوان جشنواره، معرفی کتاب و گفتگو با ناشران بودند که از مسیر داوری خارج شدند. این مسئله ضرورت تغییر عادت‌واره ذهنی اهالی رسانه از کتاب و کتابفروشی به کتابخوانی و کتابخانه را نشان می‌دهد.

۳) آثار رسیده از استان‌ها چشمگیر بود و بیش از ۸۰ درصد آثار از خبرنگاران استانی بود که تاثیر افتتاح کتابخانه‌های مرکزی در استان‌ها به خصوص استان‌های مرزی را می‌توان در آنها دید. از این‌رو، توجه به پوشش خبری از کتابخانه‌های عمومی در استان‌ها به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه و زمینه رشد و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی را باید مد نظر داشت.

۴) گزارش تصویری و به طور کلی عکس از کتابخانه‌ها و کتابخوان‌ها در کتابخانه‌های عمومی، گمشده اخبار و گزارش‌های رسیده بود. شاید عدم حضور خبرنگاران در کتابخانه‌ها موجب شده است که عکاسان نیز تصویری از کتابخانه های عمومی ثبت نکنند. عمده تصاویر موجود از کتابخانه های عمومی مربوط به آرشیو پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و البته افتتاح کتابخانه‌های مرکزی در سال‌های اخیر بود.

هیات داوران: مهدی رمضانی، فرشید شکیبا، مهدی کاموس، کیوان امجدیان، عباس محبعلی

تجلیل از برگزیدگان نخستین دوره جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه»

در ادامه این مراسم برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر معرفی و تجلیل شدند.

برگزیدگان بخش اصلی

نام و نام خانوادگی

رسانه

عنوان مطلب

مقام

خبر

تانیا شعفی

کردپرس

کتابخانه برتر آذربایجان غربی تعطیل شد/ سکوت مسئولان فرهنگی ارومیه

نفر اول

سرمقاله و یادداشت

   مرتضی بریری

خبرگزاری مهر

مهد مشاهیر ادبیات هنوز کتابخانه عمومی ندارد

اول

محمد جلالی

خبرجنوب

کتابخانه‌ها در کمای کرونا

دوم

علیحیدر آقایی

سوران

کتاب و کتابخوانی در مسیر رشد و تعالی

سوم

گزارش

سمیرا باباجان پور

همشهری

یک کتابخانه برای ۱۳ روستا

اول

الهام بهروزی

ایبنا

داستان مادر برازجانی که داغ مرگ فرزندرا تبدیل به عشق به کتاب کرد

دوم

زهره کریم زاده

ایرنا

دوستی با کتاب در سایه مشغله های زنانگی

سوم

معصومه درخشان

فارس

زنگ کتاب در دل روستاهای آذربایجان

سوم

گفت و گو

مهسا فرد حسینی

لیزنا

مسأله آینده نهاد کتابخانه‌ها ست/ قانون باید تغییر کند

اول

محمود بانی

ایبنا

خاله ما کتاب می‌خواهیم برگرد کتابخونه

دوم

مجتبی قربانی

بلاغ

حسین آباد هر روز عشق می‌ورزد

دوم

مرضیه مهربان

شبستان

قدیمی ترین کتابدار فاروج کجاست؟

سوم

برگزیدگان بخش جنبی

نام و نام خانوادگی

رسانه

عنوان مطلب

مقام

بهترین مطلب با محوریت افتتاح کتابخانه مرکزی

بنیامین یوسف زاده

برنا

نوجوانی سپری شده در حسرت یک ساختمان

برگزیده

نقش کتابخانه های عمومی در رفع نیازهای گروه های خاص (نابینایان، ناشنوایان)

لعیا نورانی زنوز

نای قلم

بی مهری با بیدار دلان بی کتاب

برگزیده

تمرکز بر توسعه فعالیت های فرهنگی کتابخانه‌ها از جمله راه اندازی بخش کودک و نوجوان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور

زهره مسکنی

آفتاب یزد

ادبیات بوی خمیردندان و صابون می‌دهد

برگزیده

تمرکز کتابخانه های عمومی بر فعالیت های فرهنگی از جمله تشکیل محافل ادبی

آذر مهاجر

جام جم

برو ماسک می‌زن مگو چیست ماسک

برگزیده

کم توجهی به کتابخانه، کتابدار و مطالعه در آثار سینمایی تولید داخل

رویا سلیمی

مردم سالاری

روز داخلی صحنه کتاب خواندن

برگزیده

نقش کتابخانه های عمومی در توسعه و ترویج فرهنگ مقاومت

مریم کشاورز مسعودیان

ایبنا

چرا برخی آثار حوزه دفاع مقدس در کتابخانه های عمومی خاک می‌خورد؟

برگزیده

آثار برگزیده رادیویی و تلویزیونی مراکز استانی

عنوان برنامه

نام و نام خانوادگی

رتبه

بخش

گفتگو با فعالان کتابداری استان سیستان و بلوچستان

تینا میرکریمی

۱

رادیو

دفترچه نیم سوخته یک تکفیری

هانیه پیرامی

۲

آوای کتابخانه

علی البرزی

۳

گزارش از کتابخانه عمومی
آیت الله العظمی خامنه ای – شهر قم

فاطمه آقامحمدی

۱

تلویزیون

یاریگر یار مهربان

سیده سکینه میرطاهری

۲

کتابخانه های کهگیلویه و بویراحمد

رقیه صادقی

۳

تجلیل ویژه از برگزیدگان رادیویی و تلویزیونی سراسری

سمت

نام و نام خانوادگی

بخش

خبرنگار رادیو فرهنگ

علیرضا نوری

رادیو

خبرنگار رادیو سراسری ساعت ۱۴

ناهید غفارلو

خبرنگار واحد مرکزی خبر

میترا لبافی

تلویزیون