فهرست

با كتابداران

دلنوشته کتابدار،

خانواده هایی به رنگ قرآن

نیره دادخواه،کتابدار بخش پایگاههای اطلاعاتی و منابع الکترونیک کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)مشهد در یادداشتی، از حضور خود در جمع قرآن دوستان در نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت گفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، نیره دادخواه،کتابدار بخش پایگاههای اطلاعاتی و منابع الکترونیک کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)مشهد در یادداشتی، از حضور خود در جمع قرآن دوستان در نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت گفته است.

متن دل نوشته به شرح ذیل است:

براستی میدانی که قرآن معجزه پیامبر مهربانی هاست.

هر ساله با شروع ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن، نمایشگاه قرآن و عترت برگزار می شود و چه بسا به دلیل آشنا نبودن مردم با خدماتی که در این نمایشگاه ارائه می شود، نسبت به سایر نمایشگاه‌ها انتظار می رود بازدید کنندگان کمتری داشته باشند. روز اولی که وارد نمایشگاه شدم ساعت 6 بود و هنوز تا افطار کمتر از دو ساعت دیگر باقی مانده بود. با این تفکر توقع ام این بود که نمایشگاه باید خلوت تر باشد اما برخلاف تصورم از بدو ورود خانواده های بسیاری را دیدم که مشتاقانه در تمام غرفه‌ها مخصوصاً غرفه‌هایی که بخش کودک داشتند و یا غرفه هایی که خدمتی خاص برای بزرگسالان داشتند. نکته قابل ذکر این بود که اکثر سازمان‌هایی که غرفه داشتند به بخش کودک نیز اهمیت ویژه ای داده بودند. بی شک پی برده بودند که بنیان های فکری کودکان با دیدن علائم و نشانه هایی که در ذهن او نقش می بندد، معیاری برای قضاوت و تفکرش می شود.

به خوبی می شد این علائم و نشانه های مثبت را در طراحی غرفه ها مشاهده کرد. تقریباً در بیش از نیمی از غرفه‌ها روحانیون مبلغی که تنها برای کودکان برنامه های شاد اجرا می کردند؛ مشاهده می شد. برگزاری برنامه‌های شاد و قرآنی و سرگرم کردن کودکان با اجرای برنامه‌های قصه گویی قرآنی، مسابقه، شعر، نقاشی، کاردستی، بازیهای فکری و ... که حتی کودک درون والدین را نیز بیدار می کرد. در بسیاری از غرفه ها والدین در کنار کودکانشان در مسابقات، نقاشی‌ها، بازی‌ها، حل معماها، و حتی خواندن شعر و دکلمه شرکت می کردند. جو بسیار شادی در محیط نمایشگاه به چشم می خورد.

غرفه نهاد کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی نیز از این منظر بهره کافی را برده بود و چه زیبا بود زمانیکه کودکی حین رنگ آمیزی و نقاشی حول محور زندگی ائمه با زبان کودکانه با زندگی معصومین آشنا می شد. تجربه شیرینی بود زمانیکه برای رنگ آمیزی به کودکی 5 ساله کمک می کردم، مدام به من تذکر می داد رنگ گنبد زرد است. عبای امام سبز است و این تذکرهای شیرین کودکانه او برای من خیلی زیبا و دوست داشتنی بود.

تقارن برگزاری جشنواره رضوی با این نمایشگاه به غرفه نهاد کتابخانه ها حال و هوای خاصی را داده بود. یکی از نقاط مثبت جشنواره رضوی و خلاقیت ویژه این مسابقه، امکان معرفی کتاب در قالب پویش مجازی بود.زمانیکه کودکان و نوجوانان و حتی والدینشان برای ارائه پویش خود در صف می ایستادند تا به نوبت کتاب خود را در قالب پویش معرفی کنند، احساس خوبی در انسان بوجود می آمد که وصفش لاگزیر امکانپذیر نیست.

علاقه و اشتیاق والدین برای شرکت در پویش های مجازی، نیز وصف ناپذیر بود. تغییر رویه در شیوه مطالعه و بیان افراد از محتوای کتاب، علاقه زیادی را در افراد بوجود آورده بود. همین انسانهایی که شاید زیاد اهل مطالعه نبودند، وقتی قرار شد که فهم و برداشت خود را جلوی دوربین به زبان بیاورند، به صف شده بودند.

اضافه شدن پویش مجازی به موارد مسابقه جشنواره رضوی تکاپوی وصف ناپذیری را در مراجعان بوجود آورده بود. هیاهو و نشاطی که در غرفه نهاد بود باعث می شد که افراد زیادی به این غرفه رفت و آمد کنند. مردم وقتی صف  را می‌دیدند با خودشان فکر می کردند لابد محصول و یا خدمتی ارائه می شود، اما وقتی متوجه می شدند که این افراد برای ارائه پویش مجازی از کتاب در صف ایستاده اند، متعجب شده و از طرفی راغب می شدند که آنها هم در این پویش شرکت کنند.

دیدن صف در مواردی غیر از صف گوشت، برنج، بنزین و دیگر مایحتاج زندگی، لذت وصف ناپذیری را به همکاران غرفه می داد و خستگی را از تن همکاران می رود. الحق و الانصاف که تمامی همکاران با شور و علاقه و نشاط خاصی به راهنمایی افراد برای شرکت در نهمین جشنواره رضوی می پرداختند.

بی شک کتابخانه های قوی، جامعه های قوی را خواهند ساخت و در حقیقت باید کاری کرد که کتابخانه ها خط فکری افراد جامعه را بسازند.