فهرست

با كتابداران

گزارش؛

ترمیم 7000هزار نسخه کتاب در مرکز صحافی خراسان رضوی

به همت تنها مرکز صحافی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تاکنون بیش از 7هزار نسخه کتاب فرسوده بازسازی، ترمیم و برای استفاده مجدد به کتابخانه های عمومی استان برگشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، مرکز صحافی کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی جزو اولین و یا به عبارتی نخستین مرکز صحافی کشور است که زیر نظر نهاد کتابخانه های عمومی در حال فعالیت است.

استفاده مکرر از کتابها در کتابخانه های عمومی منجر به کوتاه شدن مدت‌زمان حضور کتاب در مخزن کتاب کتابخانه های عمومی شده  و کتابها دچار فرسودگی و پارگی می شوند و گاه تهیه مجدد آنها مقرون به صرفه و امکان پذیر نیست.

به این ترتیب مشکل فرسایش و تخریب کتاب، به ویژه برای منابع پر مخاطب، بیش از پیش اهمیت می‌یابد و بهره‌گیری بهینه و مطلوب،حکم به ترمیم و تعمیر کتاب‌های استفاده‌شده می‌دهد  بنابراین وجود بخش صحافی در کنار سایر بخش های کتابخانه می تواند راهگشای حل این مشکل  و بهترین اقدام در جهت نگهداری و استفاده بهینه از کتاب باشد.

مرکز صحافی استان خراسان رضوی نیز با توجه به اهمیت و فواید صحافی، توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، راه‌اندازی و تجهیز شده است و با حضور یکی از کتابداران با تجربه در فن صحافی، مشغول به فعالیت است.

در این مرکز سالانه حدود 1800 تا 2000 نسخه کتاب صحافی شده و به چرخه کتابخانه باز می گردد.

هر کتاب، پس از ورود به چرخه صحافی، سیزده مرحله تعمیر یا مرمت برگه‌های کتاب،ورق‌ورق کردن کل کتاب در صورت نیاز،دوخت ،نصب آستر بدرقه ،برش ابعاد کتاب ،قالب گیری مقوای جلد ،زیر سازی جلد ،پارچه و شیرازه زدن به عطف کتاب ،روکش کردن مقوا با گالینگور،حروفچینی عنوان و مشخصات کتاب،طلاکوبی عنوان و مشخصات کتاب روی جلد ،قرار دادن کتاب داخل جلد  و پرس کردن کتاب را پشت سر می گذارد.

دستگاه منگنه بزرگ،دستگاه پرس،قید دستگاه دوخت،دستگاه برش،دستگاه طلا کوب،میز حروف،اره آهن بر و چوب ساب،نخ  دوخت مقوای جلد، قاعد بندی یا آستری و شیرازه  از جمله مهمترین ابزار کار مرکز صحافی هستند.

مرکز صحافی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ابتدای امر در کتابخانه دکتر علی شریعتی مشهد مقدس راه اندازی و سپس به کتابخانه فردوسی مشهد منتقل شد و در حال حاضر و بعد از افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) و خرید دستگاه های به روز و جدید، صحافی به عنوان یکی از خدمات ویژه و منحصر به فرد این کتابخانه برای ارائه خدمات ترمیم کتاب برای کتابخانه های استان خراسان رضوی مورد توجه قرار گرفته است.

از سال 1374 این مرکز توسط جواد حسنیان حسنی با بیش از بیست سال سابقه کار اداره شده است. پیش از این نیز پدر ایشان متولی این امر بوده اند.

وی ششمین صحاف مرکز صحافی  اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی است که  در واقع وی منتقل کننده تاریخ شفاهی و کارکرد عملی این مرکز از سالیان گذشته تا به امروز است.

 در مرکز صحافی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در سال 95 و با مشارکت کتابخانه های عمومی مشهد مقدس، 1579 نسخه کتاب صحافی و به کتابخانه ها عودت شده است.

در سال 96 ، یک هزار و  366نسخه کتاب، در سال97 ، یک هزار و 209نسخه کتاب و در سال 98 نیز دوهزار و 758نسخه کتاب در این مرکز صحافی و به کتابخانه های عمومی استان برگشت داده شده است.

 
عكس های مرتبط :