1399/8/29 پنجشنبه در پنجمین روز از هفته کتاب انجام شد؛ نشست کتاب، سبک زندگی سالم در مقابله با کووید 19 در تربت حیدریه به مناسبت هفته کتاب، نشست مطالعاتی کتاب، سبک زندگی سالم در مقابله با کووید 19 با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به صورت مجازی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های خراسان رضوی، به مناسبت هفته کتاب، نشست مطالعاتی کتاب، سبک زندگی سالم در مقابله با کووید 19 با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه و با حضور سمانه اسحاق زاده، کارشناس و مشاور در امور دانشجویی دانشگاه برگزار شد.

رابط فرهنگی اداره کتابخانه ها در این نشست گفت: داشتن یک زندگی سالم کار سختی نیست و فقط خود ما هستیم که میتوانیم در جهت زندگی سالم به خودمان کمک کنیم . زندگی سالم با ذهن ارتباط دارد و ذهن به طور مداوم مسائل مختلف را تحلیل می کند و اگر توانایی طبقه بندی این مسادل را نداشته باشیم دچار استرس می شویم.

مریم حسن زاده ادامه داد: یکی از راهکارهای مقابله با استرس خواندن داستان های دنباله دار است که ۶۸ درصد در کاهش استرس مفید است و علاوه بر آن مطالعه باعث افزایش معلومات و همچنین برای جلوگیری از آلزایمر نیز مفید است.
 
سمانه اسحاق زاده، کارشناس و مشاور در امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در این نشست مطالعاتی با تبریک هفته کتاب گفت:ما در کشور و اجتماعی زندگی می کنیم که یک فرهنگ جمع گرا بر آن حاکم است و افراد به ارتباط با یگدیگر بسیار علاقمند و این قرنطینه و فاصله اجتماعی می تواند سلامت روان افراد جامعه را تحت تاثیر قرار دهد و آن چیزی که ما این روزها در این دوران قرنطینه کم داریم داشتن یک رفیق شفیق است و وقتی که از رابطه ها محروم هستیم کتاب میتواند یک همدم خوب باشد.

وی ضمن اشاره بر پژوهشهای انجام شده در حوزه روانشناسی بر تاثیر کتاب خواندن بر سلامت افراد گفت: وقتی که ما درمورد یک کتاب صحبت میکنیم فقط در مورد یک شیء  و چند ورق کاغذ صحبت نمی کنیم بلکه  کتابها یک ابزار و وسیله هستند که شما را با دنیای وسیعی از ارتباطات پیوند می دهند. قطعا اگر کتاب خوبی انتخاب شود میتواند بخشی از نیاز ما را به ارتباط تامین کند.

وی در ادامه برای معنا بخشیدن به زندگی کتاب " زندگی ارزش زیستن دارد " نوشته متیو مک کی را معرفی کرد و ادامه داد: این کتاب به ما کمک می کند که در شرایطی که همه درگیر ناامیدی،استرس و اضطراب هستیم به دنبال این برویم که زندگی با تمام شرایط ناگواری که برای خود و عزیزانمان میتواند ایجاد کند برای ما قابل زیستن باشد و با مطالعه این کتاب و بالا بردن سطح دانش و آگاهی،  بخشی از ناامیدی ها و دل خستگی ها برطرف می شود .

وی در پایان گفت: یکی از مسائل خیلی مهم دیگری که در دوران شیوع بیماری کرونا باید به آن دقت زیادی داشته باشیم، مهربانی نسبت به خود و دیگران است و در این شرایط مدام به ما گوشزد میشود که فاصله فیزیکی داشته باشیم ولی به ما گفته نشده که فاصله روانی از دیگران داشته باشیم و ما باید برای تقویت فاصله روانی با خواندن کتابهایی مانند: " شفقت به خود " نوشته کریستین نف مهربانی هم به خود و هم به دیگران را تقویت کنیم.

لازم به ذکر است این برنامه در روز سه شنبه  27 آبان ساعت : 13 از صحفه رسمی امور فرهنگی اداره کتابخانه های تربت حیریه به آدرس   torbat.librarian منتشر شد. 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]