شورای اداری مشهد

شورای اداری مشهد
1397/5/18 پنجشنبه در جمع کتابداران کتابخانه های عمومی مشهد مقدس مطرح شد، ذائقه سازی مهمترین مسئولیت کتابداران است مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در جلسه شواری اداری شهرستان مشهد و در جمع کتابداران این شهرستان کتابشناسی، مخاطب شناسی، ذائقه سنجی، نیاز سنجی و ذائقه سازی را مهمترین وظایف کتابداران دانست.

به گزارش روابط عمومی ادراه کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در جلسه شورای اداری شهرستان مشهد و در جمع کتابداران این شهرستان کتابشناسی، مخاطب شناسی، ذائقه سنجی، نیاز سنجی و ذائقه سازی را مهمترین وظایف کتابداران دانست.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان در این دیدار در جمع کتابداران کتابخانه های عمومی مشهد مقدس هدف از برگزاری این جلسه را آشنایی بیشتر و آگاهی از دغدغه ها و مشکلات کتابداران عنوان کرد و ادامه داد: این جلسه در یک فضای صمیمی و دوطرفه برگزار می شود و امیدوار هستیم که همه کتابداران مواردی را که در ذهن دارند بیان کنند و اگر کتابداری مایل به بیان مطلب در جمع نیست، مطالب و دغدغه های خود را به صورت یادداشت به اداره کل منعکس کنید تا به سئوالات پاسخ داده شود.

وی ادامه داد: رئیس اداره کتابخانه های عمومی مشهد مقدس از یکی از باتجربه ترین و موفق ترین روسای ادارت استان انتخاب شده است و تجربه موفق ایشان در مسئولیت قبلی، در بین کتابداران مشهد یک سابقه ذهنی خوبی برای ایجاد نشاط و امید و آرامش به وجود آورده است و امیدواریم با ابتکار عمل و خلاقیت و پشتکار بیشتر  این هدف حاصل شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ادامه داد: کتابداران آبرو و سرمایه کتابخانه های عمومی هستند و ما از کتابدار به عنوان متولی عرصه فرهنگ و افسران جبهه دانایی و آگاهی یاد می کنیم.

وی یادآور شد: در حوزه کاری و کتابخانه ای؛ مسئولیتها و رسالت بزرگی بر عهده کتابداران است که شاخصترین این مسئولیتها در ابتدا کتابشناسی و تشخیص کتاب خوب است به این معنا که با مفهوم ابزار کتاب به عنوان یک رسانه جهت آگاهی بخشی اجتماع آشنا باشیم.

سبزیان با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه "سر بی صاحب نتراشیم" مخاطبشناسی را دومین راهبرد کتابداران عنوان کرد و ادامه داد: ذائقه شناسی و نیاز سنجی دیگر فاکتور های لازم برای موفقیت کتابدار در انجام رسالت فرهنگی خود است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برآیند این چهار عامل اساسی در حوزه مسئولیت کتابدار را ذائقه سازی برای ایجاد یک خروجی مطلوب از کا رو فعالیت کتابدرانه دانست.
  
حجت الاسلام سبزیان ادامه داد: اگر بخواهیم برای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتا بخوانی و ایجاد شورونشاط کتابخانه ای کارگزارانی تعریف کنیم والدین و خانواده، مدرسه، مسجد؛ هنرمندان و صاحبان هنر و اندیشه این کارگزاران خواهند بود اما مهمترین کارگزار حوزه کتاب و کتابخوانی مسلما کتابداران به عنوان افسران جبهه دانایی هستند.

وی ارتقا جایگاه کتابخانه های عمومی و شان و منزلت کتابداران را مهمترین دغدغه خود در دوران مسئولیت در کتابخانه های عمومی  دانست و ادامه داد: برای رسیدن به این هدف و ارتقا و معرفی کتابخانه های عمومی باید از تمامی ابزارها و فرصتها استفاده کرد و کتابداران کتابخانه های عمومی مشهد مقدس از فرصت بی نظیر جشنواره کتابخوانی رضوی برای رسیدن به این هدف و شناساندن کتابخانه و کتابداری به خوبی استفاده کردند که درخشش و مشارکت بیش از دوبرابری در این جشنواره نسبت به سال گذشته گویای این امر است.


بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 434