کلات
1397/7/1 يكشنبه در کتابخانه علامه جعفری کلات انجام شد، معرفی4کتاب با موضوع ماه محرم در نشست کتاب خوان به یاد سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) نشست کتاب خوان کتابخانه ای با موضوع محرم در کتابخانه علامه محمد تقی جعفری کلات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کلات،نشست کتاب خوان کتابخانه ای با عطر و بوی ماه محرم و به یاد واقعه عظیم عاشورا در محل کتابخانه عمومی علامه جعفری کلات با حضور نوجوانان برگزار شد.

دراین نشست که با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی  در بین اعضای فعال برگزار شد،4 عنوان کتاب از مجموعه تصویری 72 جلدی قصه عاشورا با موضوع محرم نوشته پرویز امینی معرفی و بررسی شد.در پایان از ارائه دهندگان کتاب در این نشست با اهدای لوح و جوایز تقدیر شد.

کتاب های ذیل در این نشست معرفی شد:

“فرات” نوشته پرویز امینی، از انتشارات وزیر/ ارائه شده توسط دانیال ذوقی(دانش آموز)

امام حسین(ع( و یارانش در کربلا، در محرم سال ۶۱ هجری قمری توسط نیروهای عبیدالله بن زیاد در محاصره قرار گرفتند. آنان آب را به روی اردوگاه امام حسین(ع) و اطفال و خیمه‌ها بستند. سپاه دشمن می‌خواست با قرار دادن سپاه امام حسین(ع) در مضیقه بی‌آبی، او را به تسلیم وادارد؛ اما امام حسین (ع) تسلیم نشد. وعباس بن علی(ع) که برای آوردن آب برای کودکان تشنه رفته بود، در کنار نهر علقمه دستانش قطع شد و به شهادت رسید.

“ پسران عقیل” نوشته پرویز امینی،از انتشارات وزیر / ارائه شده توسط ابوالفضل نوری(دانش آموز)

یکی از وقایع مشهور که در مراسم مربوط به عاشورا نقل می‌شود، ماجرای طفلان مسلم بن عقیل است .هنگامی که اسرا را به کوفه آوردند، دو پسر بچه عبدالله بن جعفر یا فرزند فرزند جعفر برفتند و به مردی از قبیله طی پناهنده شدند. وی گردن شان را زد و سرشان را نزد عبیدالله بن زیاد آورد. عبیدالله دستور داد گردن خود او را بزنند و خانه‌اش را ویران کنند.

“مسلم ابن عقیل” نوشته  پرویز امینی، از انتشارات وزیر/ ارائه شده توسط مازیار صالحی( دانش آموز)

مسلم در ۵ شوال سال ۶۰ هجری مخفیانه وارد کوفه شد. بعد از ورود به خانه مختار ثقفی رفت. شیعیان پس از مدتی نزد او آمدند و از وی استقبال کردند و با او بیعت کردند. هنگامی که مسلم در تنهایی بود عبیدالله سپاهی را برای دستگیری او عازم کرد، این در حالی بود که مسلم در خانه زنی به نام طوعه پناهنده شده‌بود. چون مسلم توان مبارزه با سربازان عبیدالله را نداشت خود را تسلیم کرد.

“پسران علی ابن ابی طالب” نوشته  پرویز امینی، از انتشارات وزیر/ ارائه شده توسط امیر مهدی محمد نژاد(دانش آموز)

قاسم پسر امام حسن (ع) از یاران عمویش امام حسین(ع) در واقعه عاشورا بود که در سن سیزده سالگی در میدان جنگ  توسط عمر بن سع به شهادت رسید . دشمن خواست سر از تن ایشان جدا کند که امام حسین به یاری ایشان شتافتند و او را در آغوش کشیده و به سمت خیمه ها بردند.

.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 257