جلسه انجمن
1398/2/25 چهارشنبه جلسه انجمن کتابخانه ها ی عمومی بخش کوهسرخ کاشمر برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش کوهسرخ به ریاست بخشدار این بخش در محل کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) ریوش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش کوهسرخ به ریاست مجید کاریزنوئی بخشدار این بخش در محل کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) شهر ریوش برگزار شد.

 بخشدار کوهسرخ در این جلسه با اشاره به اهمیت مقوله فرهنگ در مباحث اجتماعی گفت: ریشه بسیاری مشکلات و حتی مشکلات اقتصادی در جامعه امروز ما به مباحث فرهنگی برمی گردد و یکی از مهمترین عناصر فرهنگی، بحث کتاب و کتابخوانی است که اگر در جامعه توسعه پیدا کند بخش عمده ای از معضلات را حل خواهد کرد.

مجید کاریزنوئی با تأکید بر لزوم همکاری بین بخشی برای توسعه فرهنگ مطالعه گفت: یکی از نهادهایی که می تواند با اداره کتابخانه های عمومی برای ترویج فرهنگ مطالعه همکاری داشته باشد اداره آموزش و پرورش است که با توجه به حجم بالای فرهنگیان و دانش آموزان می تواند در ارتقاء کتابخانه های عمومی و به ویژه کتابخانه های بخش کوهسرخ نقش زیادی ایفا کند لذا شایسته است برنامه ریزی لازم برای عضویت دانش آموزان و معلمان این بخش در دو کتابخانه بخش کوهسرخ صورت پذیرد.

وی افزود: هم اکنون در کوهسرخ فضاهای کتابخانه ای خوبی داریم و در چند سال اخیر هم اتفاقات خوبی در این حوزه و به خصوص در بهبود فضای فیزیکی کتابخانه های این بخش افتاده است.
بخشدار کوهسرخ با تأکید بر لزوم تلاش برای افزایش تعداد اعضای کتابخانه های عمومی گفت: عضویت در کتابخانه، گام اول برای اهداف بالاتری همچون علاقمند شدن به مطالعه و کتابخوانی است چرا که فرد کتابخوان با فردی که ارتباطی با کتاب ندارد حتما در زندگی، آینده، تحصیل، تعاملات اجتماعی و... متفاوت خواهد بود.

کاریزنوئی تأکید کرد: متأسفانه سرانه مطالعه در جامعه ما پایین است و این یک چرخه نامیمونی از معضلات اجتماعی را رقم زده و این در حالی است که بسیاری از مشکلات کشور که ریشه فرهنگی دارد با انس با کتاب، قابل حل شدن است.

در ادامه این جلسه رییس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر هم به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کتابخانه های عمومی بخش کوهسرخ و میزان عضویت و فعالیت های فرهنگی در این کتابخانه ها پرداخت.

محمد جعفری گفت: تعمیرات اساسی در کتابخانه های این بخش، تأمین سیستم های سرمایشی و گرمایشی در کتابخانه های شهر ریوش و روستای اوندر، نشست های کتاب خوان و برنامه های متنوع فرهنگی از جمله اقدامات سال گذشته بوده است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار داشت: سال گذشته و در هشتمین دوره این جشنواره حدود 8 هزار نفر از کوهسرخ در جشنواره شرکت کردند به گونه ای که کتابخانه باقرالعلوم ریوش یکی از کتابخانه های برتر استان شده و یک نفر نیز به عنوان برگزیده کشوری از این بخش انتخاب شد ضمن اینکه تعدادی هم به عنوان برگزیدگان استانی و شهرستانی انتخاب شدند.

رییس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر اظهار داشت: کتابخانه شهر ریوش همچون یک پایگاه فرهنگی به ارائه خدمات می پردازد ضمن اینکه همکاری مناسبی را از سوی سایر نهادها از جمله شهرداری ریوش در بحث پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها شاهد هستیم و امیدواریم با تداوم این همکاری ها شاهد رشد و ارتقاء فرهنگ مطالعه در بخش کوهسرخ باشیم.

در بخش دیگری از این جلسه علی توکلی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر هم در سخنانی گفت: ما در بخش کوهسرخ 17 مورد کانون فرهنگی هنری مسجد داریم که هر کدام از آن ها نیز فضایی را به عنوان کتابخانه دارا هستند و لذا برای همکاری با اداره کتابخانه های عمومی در بحث ترویج کتاب و کتابخوانی آمادگی داریم ضمن اینکه امکان تأمین کتاب از اداره کل ارشاد برای کمک به فضاهای کتابخانه ای این بخش فراهم است.

رضا کاردانی شهردار ریوش هم در این جلسه گفت: به عنوان شهرداری تلاش می کنیم سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی را پرداخت کنیم ضمن اینکه لازم است از فضای مساجد شهر ریوش هم برای ایجاد کتابخانه استفاده شود.

در ادامه این جلسه سایر حضار همچون اعضای شورای شهر و شورای بخش و مسئولان کتابخانه های بخش کوهسرخ به ارائه دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند. 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 70