مهناز فتاحی
1397/7/19 پنجشنبه مهناز فتاحی نویسنده کتاب فرنگیس: تقریظ مقام معظم رهبری بزرگترین پاداش نویسندگی ام بود مهناز فتاحی در همایش معرفی و خوانش کتاب فرنگیس در مشهد گفت: توجه ویژه مقام معظم رهبری به عنوان رهبری کتابخوان و ریزبین و تفقد ایشان بالاترین پاداشی بود که انتظار داشتم.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، مهناز فتاحی در همایش معرفی و خوانش کتاب فرنگیس در مشهد گفت: توجه ویژه مقام معظم رهبری به عنوان رهبری کتابخوان و ریزبین و تفقد ایشان بالاترین پاداشی بود که انتظار داشتم.

وی ادامه داد: نگارش این کتاب سه سال به طول انجامید؛ می‌شد در یک  سال آن را نوشت اما تلاش من این بود که هیچ خاطره‌ای ناگفته نماند؛ بنابراین از خانواده فرنگیس و مردم شهر نیز سئوال کردم تا آنچه حاصل می‌شود روایتی جامع و کامل باشد.

وی افزود: نگاهم از روز اول این بود که کتاب به زبان‌های مختلف ترجمه شود البته این کتاب قابلیت پرداخت به همه اشکال و قالب‌های هنری را دارد که با مجوز انتشارات امکان‌پذیر است.

نویسنده کتاب فرنگیس درباره برنامه‌های پیش‌رو برای معرفی این کتاب، گفت: پس از توجه مقام معظم رهبری اکثر شهرها برای برگزاری مراسم معرفی کتاب اعلام آمادگی کردند اما بعد از مشهد قرار است در کرمانشاه؛ شهر فرنگیس، برنامه‌ای برگزار شود.

فتاحی تصریح کرد: ما رهبری کتابخوان داریم که توجه ویژه‌ای به این موضوع دارند؛ ایشان بر حرکت کتاب و ثبت خاطرات تاکید می‌کنند. ایشان را ابتدا بهمن سال گذشته ملاقات کردم و درخواست کردم تقریظی بر کتاب بنویسند اما ایشان فرمودند باید کتاب را بخوانند که نه روز بعد،کتاب را مطالعه و تقدیر کردند و سپس تقریظی بر آن نوشتند.

وی گفت: فرنگیس روحیه محکمی دارد؛ در صحبت‌هایش می‌گفت اگر دوباره با دشمن روبه‌رو شود و تبر نباشد با چاقو دشمن را تکه تکه می‌کند. او برادر شوهری به نام قهرمان داشت که آهنگر بود و حتی ساخت تبر و اسلحه را نیز به فرنگیس یاد داده بود و آن تبر معروف در داستان را نیز قهرمان برای او ساخته بود که در نهایت قهرمان نیز شهید می‌شود‌.

وی با بیان اینکه تمام لحظات این کتاب درس است، بیان کرد: در قسمتی از کتاب گفته شده است که فرنگیس با کمی آرد و آب روی سنگ، نان می‌پزد و جماعتی را مدیریت می‌کند؛ در واقع این کتاب درسی برای مدیریت بحران است که نشان می‌دهد اگر در کنار هم باشیم می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

نویسنده کتاب فرنگیس خاطرنشان کرد: کتاب فرنگیس سال گذشته نامزد جایزه جلال آل‌احمد و کتاب سال دفاع مقدس شد؛ البته انتظار توجه بیشتر داشتم چرا که موضوع آن عالی است و من زمانی که برای کتاب فرنگیس گذاشتم می‌توانستم 10 کتاب بنویسم اما در پایان و با توجه ویژه مقام معظم رهبری به عنوان رهبری کتابخوان و ریزبین و تفقد ایشان بالاترین اجرو مزدی بود که انتظار داشتم.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 173