جلسه انجمن
1397/8/15 سه‌شنبه امام جمعه کاشمر در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی: بسیاری از مشکلات رفتاری جامعه به دلیل عدم انس با کتاب است جلسه انجمن کتابخانه های عمومی کاشمر با حضور امام جمعه، فرماندار و سایر اعضای این انجمن در محل کتابخانه عمومی امام علی(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی کاشمر، امام جمعه این شهرستان در این جلسه با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه اظهار داشت: بسیاری از مشکلات رفتاری و سبک زندگی در جامعه ما به این دلیل است که مردم ما با کتاب مأنوس نیستند و لذا آثار این عدم ارتباط با کتاب را هم می بینیم.

حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم طباطبایی ادامه داد: تقصیر عدم ارتباط با کتاب را نباید فقط به گردن مردم انداخت بلکه باید اذعان کرد مسئولان هم نسبت به موضوع کتاب و کتابخوانی توجه کافی ندارند و لذا باید سؤال کرد که آیا این مقدار فضا و بودجه و کتاب موجود برای جامعه ما کافی است؟

وی با اشاره به اهمیت علم آموزی در دین مبین اسلام افزود: در کدام مکتب مادی و حتی الهی، اولین سخنی که برای پیامبر آن نازل شده، دستور به خواندن است؟

امام جمعه کاشمر خاطرنشان کرد: معضلات و آسیب های اجتماعی همچون عدم رعایت حقوق شهروندی، عدم رعایت نظم و قانون و... باید ما را به فکر فرو ببرد که چرا شاهد چنین مشکلاتی در سطح جامعه هستیم و آیا یکی از دلایل مهم آن عدم توجه به مقوله کتاب و مطالعه نیست؟

طباطبایی گفت: ما امروز در برابر یک هجمه و حمله بی رحمانه و سنگین از سوی دشمنان هستیم و در این شرایط نیاز به نوشته ها، اشعار و آگاهی های مناسب و مفید داریم بنابراین تنها برگزاری جلسه و تنظیم صورتجلسه و تهیه گزارش کفاف نمی کند بلکه باید در عمل و با برنامه ریزی جامعه را به سمت کتابخوانی سوق داد.

وی تصریح کرد: هر ساله هفته کتاب، مظلومانه می آید و عبور می کند در صورتی که اگر در رسانه ها به اندازه کافی بازتاب داشته باشد می تواند در تعمیق فرهنگ مطالعه مؤثر باشد.

امام جمعه کاشمر با تأکید بر لزوم حمایت خیرین و واقفان از مقوله کتاب و مطالعه اظهار داشت: هر چند وقف برای عزاداری امام حسین(ع) بسیار ارزشمند است اما این عزاداری باید آگاهانه باشد و لذا اگر کسی برای موضوع کتاب و کتابخانه وقف کند و باعث شود که مردم با مطالعه و آگاهی کافی برای اهل بیت عزاداری کنند اجر و پاداش فراوانی خواهد داشت.

طباطبایی ادامه داد: بنده حاضرم دست آن افراد ثروتمند و نیکوکاری که برای کتاب و کتابخانه ها وقف کنند و کتاب های مورد نیاز و متناسب کودکان و جوانان را به ویژه در مدارس و روستاها تأمین کنند ببوسم.

وی یادآور شد: امروزه دشمنان ما تلاش می کنند فضای مجازی را جایگزین کتاب کنند و لذا باید گفت اگر همین مقدار اهمیتی را که جامعه ما برای فضای مجازی قائل می شود برای کتاب قائل بود، شاهد تشکیل یک مدینه فاضله بودیم ولی متأسفانه شاهد هستیم که این یار مهربان را از ما گرفته اند و فضای مجازی که در مقابله با شمشیر را از رو بسته است در اختیار جوانان وفرزندان ما قرار داده اند.

فرماندار کاشمر و رییس انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان نیز در این جلسه با اشاره به صحبت های امام جمعه کاشمر اظهار داشت: این که دغدغه روحانیت ما به این سمت و سو رفته است که موقوفات را علاوه بر آن مواردی که در گذشته وجود داشته است به سمت مسائل اولویت دار امروزی سوق بدهند پدیده مبارکی است.

محمدعلی نبی پور افزود: کاشمر، مردم سخاوتمندی دارد و در طول تاریخ در موضوع وقف و کار خیر هزینه های زیادی انجام داده اند اما این روحیه در حال حاضر باید اولویت گذاری و جهت دهی صحیح شود.

وی ادامه داد: مواردی همچون امکانات ورزشی برای جوانان و نیز توسعه فرهنگ کتابخوانی از جمله موضوع هایی است که باید زیرساخت های آن در شهرستان تقویت شده و خیرین و واقفان نیز در این حوزه ها وارد شوند.

فرماندار کاشمر با اشاره به فعالیت انجمن خیرین کتابخانه ساز در کاشمر تأکید کرد: انجمن خیرین سلامت کاشمر طی سه سال و نیم حدود 13 میلیارد تومان کمک جذب کرده اند و لذا این نشان می دهد که مردم حاضر به کمک و همکاری هستند و فقط ما باید اولویت ها را برای آن ها تشریح کنیم.

وی همچنین از شهردار کاشمر که در موضوع پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی همکاری مساعدی دارد تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این جلسه رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر نیز از تلاش این سازمان برای ایجاد وقف در حوزه کتاب و کتابخوانی با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در این حوزه خبر داد.

سایر اعضا نیز دیدگاه ها، پیشنهادات و گزارش عملکرد خود را در رابطه با ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیان کردند.

رییس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر هم در این جلسه ضمن ارائه گزارش از آخرین وضعیت کتابخانه های عمومی، نحوه پیگیری مصوبات جلسه قبلی انجمن و نتایج حاصل از آن را تشریح کرد.

محمد جعفری همچنین به تشریح برخی برنامه های پیش بینی شده برای بزرگداشت هفته کتاب در کاشمر پرداخت و از برگزاری 50 برنامه در کتابخانه های عمومی این شهرستان طی هفته کتاب خبر داد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 203