نشست کتاب خوان فجر انقلاب
مدرسه دکتر ترک زاده
1397/11/17 چهارشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی در مدرسه ترک زاده مشهد صورت گرفت، برگزاری همزمان نشست کتاب خوان فجر انقلاب در مدارس خراسان رضوی به همت کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ششمین روز از دهه فجر نشست کتاب خوان در مدارس منتخب استان برگزار شد و مدیرکل کتابخانه های عمومی به صورت ویژه در نشست کتاب خوان کتابخانه شهید باهنر در مدرسه دکتر ترک زاده مشهد مقدس شرکت کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، به همت کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در در ششمین روز از دهه فجر نشست کتاب خوان در مدارس منتخب استان برگزار شد و مدیرکل کتابخانه های عمومی به صورت ویژه در نشست کتاب خوان کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس در دبیرستان پسرانه دکتر ترک زاده مشهد مقدس شرکت کرد.

در ابتدای این مراسم  محمدرضا کارگر مدیر دبیرستان پسرانه ترک زاده مشهد مقدس ضمن خوش آمد و تقدیر از طرح کتابخانه عمومی شهید باهنر جهت برگزاری نشست کتاب خوان در مدرسه دکتر ترک زاده گفت: همکاری و همراهی مدارس و کتابخانه های عمومی زمینه بسیار مناسبی برای توسعه و پیشبرد اهداف فرهنگی و ارتقای میزان مطالعه و کتاب و کتابخوانی است.

وی ادامه داد: مدرسه خیرساز ترک زاده با بیش از 400دانش آموز فعال و پویا و علاقه مند به کتاب و کتابخوانی، یکی از مدارس پیشتاز کشور در حوزه علمی و فعالتیهای فرهنگی است و آمادگی داریم همکاری بیشتری با کتابخانه های عمومی داشته باشیم.

کمالی رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه 7مشهد مقدس نیز در این نشست گفت: تمامی مدارس آموزش و پرورش در منطقه نیز آمادگی همکاری در جهت برگزاری برنامه های فرهنگی مانند نشست کتاب خوان رادارند.

وی ادامه داد: افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد مقدس نیز که به همت اداره کل کتابخانه ها انجام شد در ایام الله دهه فجر خبر مسرت بخش و آمیدافرین برای جامعه فرهنگی استان و مشهد مقدس بود.

در ادامه این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: در این جلسه که با هدف معرفی کتاب به مناسبت دهه فجر برگزار شد دانش آموزانی کتاب معرفی کردند که هیچکدام ایام انقلاب  و جنگ تمیلی و دفاع مقدس و امام(ره) را درک نکرده اند ولی همه کتابهایی را معرفی کردند که سرگذشت و خاطره حماسه آفرینیهای نسلهای قبل تر از آنهاست و ارتباط این نسل با نسل انقلاب و دفاع مقدس با کتاب و کتابخوانی برقرار شده است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: توصیه میکنم از فرصت زندگی در هر برهه ای از آن استفاده کنید و فرصت جوانی و تحصیل یکی از ایامی است که تاثیرگذارترین ایام زندگی است.

وی ادامه داد: فرصتها به تعبیر امیرالمومنین علی(ع) مانند ابر در حال گذر هستند پس از فرصتها خوب استفاده کنید.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی یادآور شد: در احادیث آمده است که هر کس در دوران نوجوانی وجوانی چیزی آموخت در زندگی به موفقیت رسیده است واگر کسی از این ایام بهره ای نبرده باشد در بقیه عمر پیشرفتی نخواهد داشت  و کتاب و کتاب خوان یکی از مواردی است که در ساختن آینده و موفقیت موثر است.

وی تاکید کرد: معرفی و به اشتراک گذاری کتاب به هر طریقی حتی در جمع های خانوادگی و دوستانه جریان ساز است.

حجت الاسلام سبزیان ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران هم که در ایام بزرگداشت چهلمین سال بزرگداشت آن قرار داریم انقلابی بر مبنای کتاب و کتابخوانی و معرفت و بصیرت بود و در ایم انقلاب نیز در بعضی موارد همراه داشتن کتاب مانند کتاب تحریر الوسیله یا اثار دکتر شریعتی جرم سنگین محسوب می شد.

 در ادامه این جلسه چهار عنوان کتاب به شرح ذیل توسط دانش آموزان مدرسه ترک زاده معرفی شد:

"سلام برابراهیم" گروه مولفان / معرفی توسط امیر محمد جعفری طرقی(دانش آموز و عضو کتابخانه)

"سلام بر ابراهیم" کتابی است که در قالب زندگینامه ای مختصر و ۶۹ خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است. این نوشتار حاصل بیش از پنجاه مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.

شهید هادی در یکم اردیبهشت ماه سال ۳۶ دیده به جهان گشود و پس از بیست و هفت سال زندگی پر فراز و نشیب، در عملیات والفجر مقدمّاتی در منطقه فکه، بیست و دوم بهمن سال ۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و همانطور که از خداوند می خواست، پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند.

"نبردآلواتان" نوشته سید سعید موسوی / معرفی توسط سید سینا حسینی واعظ(دانش آموز و عضو کتابخانه)

کتاب«نبرد آلواتان» شرح دلاوری های شهید محمود کاوه و همرزمانش در منطقه ی «آلواتان» کردستان است. کسی که در عملیات کربلای 3 به درجه شهادت نایل می شود و اما جنگل آلواتان، اين جنگل سياه واسرار آميز در واقع جزء آخرين سنگرهاي دفاعي دشمن به حساب مي‌آمد، سنگري كه نيروهاي انقلاب علي‌رغم برتري كه در بيشتر جاها كسب كرده بودند، هنوز نتوانسته بودند به آن دسترسي پيدا كنند.

"نامیرا" نوشته صادق کرمیار/ معرفی توسط  عباس دائمی(دانش آموز و عضو کتابخانه)

نامیرا، کتابی در قالب رمان، درباره واقعه عاشورا. صادق کرمیار در سال ۱۳۸۱ آن را نوشته و سال ۱۳۸۸ در نشر نیستان چاپ شده است. نویسنده در این کتاب واقعه کربلا را در قالب داستانی روایت می‌کند تا فضای شهر کوفه پیش از حادثه عاشورا را نشان دهد و شک و تردید مردم در حمایت از امام حسین(ع) و علل آن را روشن سازد. آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران از این کتاب به نیکی یاد کرده است.

"ارمیا" نوشته رضا امیرخانی/ معرفی توسط سینا تندست(دانش آموز و عضو کتابخانه)

ارمیا پسر جوانی است که درطول رمان خواننده با روحیات اوآشنا می‌شود. روند کلی داستان، جامعه شناسی جنگ است، به همراه رفتار شناسی فردی و عواقب یا نتایجی که جنگ بر جامعه می گذارد.

رویای نیمه شب مظفر سالاری یاسین خسرو جردی(دانش آموز و عضو کتابخانه)

«رویای نیمه‌شب» نوشته «مظفر سالاری» ماجرای عشق هاشم، جوانی سنی به دختری از خانواده‌ای شیعه است. این داستان اگرچه تخیلی است، اما در آن ماجراهایی مذهبی و تاریخی گنجانده‌شده است. ماجرا در قرون اولیه هجری در شهر حلّه از شهرهای عراق اتفاق می‌افتد که زمانی جایگاه حوزه علمیه شیعه و زادگاه مجتهدان بسیاری بوده است.

"ابنبات هل دار" مهرداد صدقی / امیر محسنی زاده(دانش آموز و عضو کتابخانه)

"آبنبات هل‌دار» داستان طنزی است از زبان یک کودک بجنوردی؛ برادر این کودک قرار است به جبهه برود. محسن، راوی داستان، فرزند آخر یک خانوادة پنج‌نفری است. آن‌ها همراه مادربزرگشان در یکی از محله‌های قدیم بجنورد زندگی می‌کنند. فضای داستان سرتاسر ماجراهای خنده‌دار و حیرت‌آور است؛ ماجراهایی که محسن آن‌ها را ایجاد می‌کند. یکی از نقاط قوّت کتاب توانایی نویسنده در نشان‌دادن فضای پشت جبهه‌هاست.


 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 328