1398/6/16 شنبه معرفی بخشهای کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد(6) بخش نابینایان؛روشنایی بخش محفل کتابخوانان گردهمایی نابینایان و کم بینایان علاقه مند به کتاب و کتابخوانی،باعث رونق و روشنایی بخشی به فعالیتهای فرهنگی کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)مشهد شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، گردهمایی نابینایان و کم بینایان علاقه مند به کتاب و کتابخوانی، باعث رونق و روشنایی بخشی به فعالیتهای فرهنگی کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)مشهد شده است.

بخش نابینایان، واقع در طبقه همکف کتابخانه مرکزی به منظور تسهیل در دسترسی برای اعضاء روشندل کتابخانه با امکاناتی مناسب که از اردیبهشت ماه 98 به منظور را ارائه خدمات به جامعه روشندلان شروع به کار کرده است.

امکانات موجود در این بخش شامل کتب بریل و گویا، ماشین تحریر پرکینز،برجسته نگار، نوتیکر، چاپگر بریل، دستگاه بهدید،دستگاه سروش و همینطور نوشت افزارهای مخصوص نابینایان است، و تمامی سیستمهای کامپیوتری موجود در این بخش مجهز به صفحه خوان های jaws و nvda می باشد.

منیر نوری کتابدار روشندل بخش نابینایان در خصوص فعالیتهای انجام گرفته در این بخش به تکمیل منابع گویا و ارتقاء هارد کتب گویا به منابع بروز، ثبت نام و عضوگیری بیش از 200 نفر افراد نابینا تا شهریورماه اشاره کرد و در ادامه داد: به منظور معرفی و بهبود عملکرد این بخش جلسات متعددی با حضور زهرا باقرزاده سرپرست کتابخانه مرکزی و مسئولین ارگانهای مختلف مربوط به امور نابینایان از جمله ریاست جامعه نابینایان، کارشناسان بهزیستی و مدیریت مدرسه شبانه روزی نابینایان امید انجام شده است.

وی به جلسات هم اندیشی با حضور  جمعی از معلمین نابینا به جهت هم اندیشی در زمینه تسهیل و بهبهود فعالیت های مربوط به حوزه کتابخوانی ویژه نابینایان اشاره کرد.

نوری تاکید کرد: با توجه به حضور پررنگ اعضاء نابینا در کتابخانه جلسات منظم نشست کتاب خوان برگزار می شود و با توجه به استقبال این اعضاء در کلاسهای تابستانی آموزش خط بریل و کامپیوتر برای افراد کم بینا و نابینا، این کلاسها از ابتدای تابستان در هر هفته در بخش نابینایان کتابخانه و توسط کتابدار این بخش در حال برگزاری می باشد.

نوری ادامه داد: از ابتدای راه اندازی این بخش بازدیدهای دانش آموزان مدارس نابینایان در مقاطع مختلف تحصیلی از کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) انجام گرفته و با حضور در این بخش با امکانات و فعالیتهای آن آشنا می شوند.

همچنین بازدیدهایی نیز به این مدارس با حضور الهه فیض کارشناس فرهنگی کتابخانه انجام گرفته است و یکی از مهمترین دستاوردهای این امر حضور تمامی این دانش آموزان در تمامی مقاطع در جشنواره کتابخوانی رضوی بوده است.
 


 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 79