1398/7/17 چهارشنبه به میزبانی کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد، مراسم رونمایی کتاب قصه های احکام برای کودکان برگزار شد همزمان با هفته کودک مراسم رونمایی از کتاب «قصه های احکام برای کودکان» در محل کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ مراسم رونمایی از کتاب «قصه های احکام برای کودکان» با حضور حجت الاسلام مرتضی دانشمند،نویسنده کتاب؛ در محل کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد برگزار شد.

این مراسم با حضور حجت الاسلام علی اکبر سبزیان،مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، حسین سعیدی،مدیرعامل موسسه به نشر آستان قدس رضوی؛حجت الاسلام مرتضی دانشمند؛نویسنده کتاب؛ مسئولان کتابخانه های عمومی مشهد  و جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این مراسم گفت: کتابخانه های عمومی امروزه مکانی برای حضور و بهره مندی همه اقشار جامعه از خدمات کتابخانه ای هستند و کودکان و نوجوانان نیز به عنوان آینده ساز اجتماع جایگاه ویژه ای در برنامه های کتابخانه های عمومی دارند.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان از کودکان و نوجوانان به عنوان اعضای وفادار کتابخانه های عمومی یاد کرد وادامه داد: کتابخانه های عمومی با برگزاری برنامه های معرفی و خوانش کتاب،قصه گویی و برگزاری کارگاههای آموزش مهارتهای مطالعه و یادگیری به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی شاهد رویدادهای بزرگ فرهنگی هستند.

وی ادامه داد: در هفته کودک سال جاری نیز کتابخانه های عمومی استان کانون برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی برای کودکان و نوجوانان عضو هستند و امروز نیز برنامه رونمایی از کتاب «قصه های احکام برای کودکان» در راستای همین برنامه ها در حال برگزاری است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تاکید کرد: افتخار داریم که میزبان مدیران و کارکنان موسسه به نشر آستان قدس رضوی هستیم و کتاب ارزشمند «قصه احکام برای کودکان» تالیف شخصیت بزرگوار و فعال در حوزه  پژوهشی و علمی با سابقه بیش از 40سال تحقیق و پژوهش در حوزه های ارزشی و دینی با رویکرد کودکان هستیم.

حجت الاسلام سبزیان ادامه داد: برگزاری مراسم رونمایی از کتاب در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) یک قسمت از مسئولیت و رسالت ماست و در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی  باید این اینگونه جلسات فرهنگی با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و بازنشر آن به عموم مردم معرفی شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با برگزاری این گونه برنامه ها و معرفی آثار ارزشمند و افزایش مهارت های علمی و آموزشی،شاهد جامعه ای فرهنگ دوست و ارزشی و دانا باشیم و هر روز به جامعه ظهور نزدیکتر شویم.

رامونا میرحاجیان  مدیر تولید موسسه به نشر آستان قدس رضوی نیز دراین جلسه گفت: گروه کودک و نوجوان به نشر از سال 1376آغاز به کار کرده است و تاکنون بیش از  2258عنوان اثر با عنوان کتابهای پروانه روانه بازار نشر کرده است.

وی با اشاره به تیراژ 8میلیون کتابی این موسسه از ابتدای فعالیت گفت: تاکنون 121نویسنده، 80صاحب نظر، 248تصویرگر با انتشارات گروه کودک و نوجوان انتشارات به نشر همکاری داشته اند و حاصل این همکاری و چاپ کتاب کسب بیش از 95جایزه در جشنواره های متعدد کشور بوده است.

حاجیان سیاست اصلی انتشارت به نشر را تمرکز بر روی کتابهای ارزشی و دینی و مبتنی بر آموزه های اسلامی و انقلابی  عنوان کرد.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام دانشمند نویسنده کتاب «قصه های احکام برای کودکان» از اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به جهت برگزاری آیین رونمایی از کتاب در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد تقدیر کرد.

وی ادامه داد: کودکان و نوجوانان درابتدای مسیر زندگی قرار دارند و تبیین درست و صحیح و قابل فهم احکام به زبان کودکانه تاثیر بزرگی بر تعمیق باورهای دینی در وجود آنها خواهد داشت.

حجت الاسلام دانشمند با اشاره به سابقه تحقیقات و پژوهشهای خود در حوزه کودک و نوجوان گفت: اگر از کودکی زمینه فهم احکام و مسائل دینی و عقیدتی به کودک آموزش داده شود زمینه قبول و عمل به احکام اسلامی در سنین بالاتر فراهم می شود.

وی با تاکید بر ضرورت نگاه دقیق به ادبیات کودکان گفت: باید فضای مناسب برای نویسندگان کتاب به خصوص در حوزه ادبیات کودکان باز شود زیرا  این چشم انداز‌ها در دو حوزه نظری و عملی نیاز به بازنگری، واکاوی، بازکاوی و فزون کاوی دارد.

حجت الاسلام دانشمند بررسی وضعیت ادبیات کودک و نوجوان و حتی جوان و بزرگسال، بدون توجه به مبانی انسان شناسی آئینی ادبیات را کاری ناکارآمد دانست و ادامه داد: نخستین چیزی که نویسنده کودک و نوجوان به آن نیاز دارد، داشتن مبنای انسان شناسی است و اولین پرسشی که فراروی خود دارد، این است که انسان و به دنبال آن کودک و نوجوان کیست؟ چیست؟

وی ادامه داد: وقتی نویسنده این سوالات را در خود پرورش دهد و به جوابهایی متقن و دقیق دست یابد می تواند در حوزه نگارش کتاب برای کودک و نوجوان موفق باشد.

در ادامه این مراسم آیین رونمایی از کتاب «قصه های احکام برای کودکان» و امضای لوح یادمان مراسم رونمایی برگزار شد.

 شایان ذکر است حجت‌الاسلام مرتضی دانشمند، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان و پژوهشگر قرآنی، متولد اول خرداد ۱۳۳۷ در شهر «دیزیچه» در جوار زاینده‌رود و شهرستان مبارکه است.

وی تاکنون کتاب‌های فراوانی برای کودکان و نوجوانان در زمینه شعر، قصه و مقالات گوناگونی در قلمرو علوم قرآنی منتشر کرده است که از جمله آنها می‌توان به «اختراع بزرگ من کودک»، «این همان مرد است»، «بانوی مهتاب»، « تو هم بیا»، «ثروتمندی که گدا شد»، «خدای مهربان مورچه‌ها»، «راهی به سوی بهشت»، «رو برگ گل نوشته»، «زنان سپید پوش»، «زیر شاخه زیتون»، «سفر به چشمه نماز»، «فرشته‌ای در زمین»، «کودکی که با پیامبر سخن گفت»، «نوجوانان می پرسند»، «یک صدف از هزار»، «یک نفر به اندازه همه»، «الف لام میم ذلک الانقلاب عام»، «آقای دست و دل باز»، «آن روز شیرین»، «خواب عجیب پیامبر(ص)»، «سکه‌ای از آسمان»، «می‌خواهم دانشمند شوم»، «امیران کوچک»، «پیام‌های آسمانی (تفسیرقرآن)»، «دعای گنجشک‌ها»، «پرسش‌های دیروز و امروز»، «آن سوی تن»، «هدیه‌های آسمان» و «از نزدیکانت آغاز کن» اشاره کرد.
 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]