1398/8/15 چهارشنبه در ششمین شب نمایشگاه کتاب مشهد برگزار شد؛ دورهمی نویسندگان توسط کتابخانه دکتر علی شریعتی دورهمی نویسندگان و اهدا کنندگان کتاب به همت کتابخانه دکتر علی شریعتی در غرفه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی، غرفه این اداره کل در بیست و یکمین نمایشگاه کتاب مشهد، میزبان جمعی از نویسندگان و کتابداران پیشکسوت استان بود.

امیرا... شمقدری، عضو هیئت امنای انجمن خیران کتابخانه ساز استان خراسان رضوی، ضمن تقدیر از برگزاری این جلسه گفت: نمایشگاه کتاب، بایستی محل گفتمان باشد.

وی نیروی جوان را سرمایه های انسانی دانست و افزود: کتابدار باید کتاب شناس و مخاطب شناس بوده و هوش عاطفی و ارتباطی قوی ای داشته باشد.

جواد نعیمی، کتابدار و نویسنده نیز در این جلسه گفت: کتابدار باید شخصیت خلاقی داشته باشد و کارهای فرهنگی خلاقانه باید در کتابخانه ها انجام شود.

احمد محفوظی از دیگر نویسندگان استان، پیشنهاد کرد: در شورای اسلامی استان و شهرستان یک کتاب به مدت 10 دقیقه با عنوان «مدیریت در نظام اسلامی»، معرفی شود. هچنین باید فرهنگ سازی شود که واحدهای صنفی هنگام فراغت، کتابخوانی داشته باشند.  

زهرا سالاری، نویسنده کتاب «مهر و مهتاب» نیز ضمن پیشنهاد برای تخصصی سازی کتابخانه ها برای طیف های مختلف جامعه، بر لزوم ایجاد بخش های نابینایان و ناشنوایان و ساخت کتابهای صوتی تأکید کرد.

سید علیرضا مهرداد، نویسنده دیگر حاضر در دورهمی نویسندگان و اهداکنندگان کتاب، اظهار داشت: موضاعات کتاب ها باید مبطابه جامعه باشد و مردم بایستی احساس نیاز به مطالعه بکنند.

وی با بیان اینکه هیچ رسانه ای نمی تواند جای کتاب کاغذی را بگیرد، گفت: باید از ظرفیت خیّران برای نذر کتاب استفاده شود.

وی ارتقای کتابخانه های سنتی، ارسال کتاب برای سالمندان، دورخوانی و تولیدات فرهنگی را از جمله راهکارهای توسعه کتاب و کتابخوانی در جامعه عنوان کرد.

حسین رثایی، نویسنده کتاب «محرم و عاشورا در فولکلور خراسان ایران» نیز این جلسه دورهمی بر استفاده از شوراهای محلات برای ترویج کتابخوانی تأکید کرد و گفت: می شود از طریق شورای محلات برای خانواده ها کتاب ارسال کرد.

حامد جوادی، از نویسندگان دیگر استان گفت: صنعت چاپ باید بر اساس نیازهای مردم پیش برود و کیفیت چاپ، سایز کتاب و حروف چینی ها چشم نواز باشد و به طور کلی روانشناسی مخاطب در نظر گرفته شود.

محسن شرکاء، دیگر نویسنده استان اظهار داشت: برای توسعه جامعه، باید کار فرهنگی به موازات کار اقتصادی پیش برود و برای توسعه فرهنگ، باید کتاب را میان مردم برد.

وی افزود: وقتی خانه ای پر از کتاب شد، کتاب خوانده می شود.

وی ادامه داد: امروز ما گسستگی اجتماعی داریم و باید با بخش های مختلف جامعه تعامل داشته باشیم و فقط برای صاحبان قلم، جلسه نگذاریم.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]