نشست کتاب خوان
ارگ باغ ملی مشهد
1397/10/16 يكشنبه به همت کتابخانه عمومی شهید مدرس مشهد برگزار شد نشست کتاب خوان در ارگ باغ ملی مشهد مقدس پاتوق فرهنگی کتابخوانان در ارگ باغ ملی با حضور 15 نفر از اعضاء و مراجعین در مرکز فرهنگی شهید طالبیان باغ ملی برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد،نشست کتاب خوان توسط کتابخانه عمومی شهید مدرس و با همکاری اعضاء و مراجعین، در سالن باغ ملی برگزار شد.

در این نشست که تعداد  15 نفر شرکت کننده حضور داشتند تعداد 12عنوان  کتاب در موضوع های متفاوت معرفی شد.

اسامی کتابهای معرفی شده به شرح زیر می باشد:

"عفت ندای فطرت" نویسنده : زهرا تاجیک"/ معرفی کننده: مهناز بیات(آزاد:عضوکتابخانه)

کتاب درباره بیان مبانی حجاب و عفت و راهکارهای ترویج فرهنگ آن با استفاده از الگوهای قرآنی و کلام و سیره معصومین(ع) است. در این نوشتار ابتدا به مفهوم‌شناسی حجاب و چیستی عفاف پرداخته شده و تبیین رابطه بین حیا، تبرج، عفاف و حجاب و همچنین تاریخچه‌ای در این زمینه بیان گردیده و سپس فلسفه و حکمت حجاب ذکر شده است.     

" چگونه زندگی را آسان کنیم " نویسنده: ریچارد کارلسون  / معرفی کننده: فروزان زینلی(خانه دار:عضوکتابخانه)

تفکر خلاق به معنای تفکر جدید است و افرادی که بتوانند در زمینه های مختلف نوآوری داشته باشند افراد خلاقی هستند. خلاقیت فقط در صنعت خلاصه نمی شود و در بعد فکر و اندیشه نیز معنا پیدا می کند.

"امشب" نویسنده: سیمین شیردل / معرفی کننده: رقیه کریمی (خانه دار :عضوکتابخانه)

هر زمان که با اخبار و حوادث بد روبرو می‌شویم، مثلاً روبرویی با یک فرد آزار دهنده و یا نوعی نا امیدی، غالباً ما نوعی از واکنش را نسبت به زندگی از خود بروز می‌دهیم؛ که البته خیلی هم به کارمان نمی‌آید. در این موقعیت معمولاً رفتارات بی‌تناسب، پافشاری مستمر بر موضوع و تمرکز بر روی جنبه‌های منفی زندگی از ما بروز می‌کند.

"به بچه ها گفتن، از بچه ها شنیدن" نویسنده: فابر آدل / معرفی کننده: طاهره رستمیان(خانه دار عضو کتابخانه)

داستان زندگی دختر جوانی به نام بیتا است که عاشق همسایه روبرویی خود که سروان جوان و همه چیز تمامی به نام پویا میشه. پویا سروان اداره آگاهی است و به این معروف است که هیچ پرونده ای از زیر دستش ناتمام کنار نمیره.
حاصل این آشنائی ازدواج عاشقانه آنهاست که بعد از یکسال صاحب دوقلو میشوند و در جریان یک انتقام خونین آریا یکی از دوقلوها به دست دشمنان پویا کشته میشود و این آغاز سه سال دوری و نفرت بیتا از پویاست که او را باعث و بانی مرگ فرزندشون میدونسته...

"زن،فاطمه فاطمه است" نویسنده: علی شریعتی / معرفی کننده: محمد عاشوری( آزاد عضو کتابخانه)    

ارتباط بین والدین و فرزندان امری بسیار شخصی و خصوصی است و کسب مهارت‌های جدید، رفتار ما را با فرزندان و خودمان تغییر خواهد داد. چرا که زندگی نمایشنامه کوتاه و شسته‌رفته‌ای نیست که حفظ و سپس اجرا شود. نمایش زندگی واقعی که کودکان هر روز ما را با آن درگیر می‌کنند، به ما فرصت تمرین یا تفکر احتیاطی نمی‌دهد.  مهم‎تر از گفتن هر کلمه‌ای، طرز برخورد ماست. اگر برخورد ما با کودک بخشی از همدردی عمیق ما نباشد، کودک اظهارات ما را حمل بر دروغ خواهد کرد. کلمات ما هنگامی با احساس واقعی همدردی القا می‌شود که هدف آن به دست آوردن دل باشد.

 "معیارهای زندگی" نویسنده: محمود اکبری/ معرفی کننده: حسین خبازیان (کارمند: عضو کتابخانه)

نویسنده  در کتاب زن «فاطمه فاطمه است»، مخاطب خود را زنانی دانسته که نه در قالب‌های سنتی قدیم مانده‌اند و نه قالب‌های وارداتی جدید را پذیرفته‌اند و می‌خواهند خود را بسازند و نیازمند الگو هستند. به گفته شریعتی، شخصیت حضرت فاطمه (س)، پاسخی به پرسش‌های این دسته از زنان است..

"درویش گنج بخش"نویسنده : محمود عابدی /معرفی کننده مریم جمیلی (مسئول کتابخانه)

هر انسانی فطرتاً خواهان این است که موجود با ارزش و پر افتخاری باشد. گروهی ارزش واقعی خویش را به داشتن مال و ثروت و داشتن خانه های مجلل میدانند؛ برخی دیگر ارزش خودرا در داشتن موقعیتهای اجتماعی و سیاسی می دانند و عده ای هم ارزش خود را به نژاد و زبان و شهرنشینی می دانند؛ اما از آنجاکه این امور اموری است متزلزل و برون از ذاتی و مادی و زود گذر، آیین آسمانی همچون اسلام هرگز نمی تواند با این موافقت کند . قرآن ارزش واقعی انسان را در صفاتی چون تقوا و پرهیزگاری و تعهد و پاکی می داند . ..  

"با فرزندان نوجوان تان در ارتباط باشید"نویسنده :مایکل رایرا /معرفی کننده :مریم جمیلی(مسئول کتابخانه)

کتاب «از حال بد به حال خوب» نوشته‌ی دکتر «دیوید برنز» و ترجمه‌ی «مهدی قراچه‌داغی» است که به شناخت‌درمانی می‌پردازد. کتاب حاضر درباره‌ی روشی انقلابی و درعین‌حال بی‌نیاز از دارو برای درمان افسردگی است که "شناخت‌درمانی" نامیده می‌شود. کلمه‌ی "شناخت" به مفهوم اندیشه یا درک است. شناخت‌درمانی مبتنی بر نظریه‌ی ساده‌ای است که می‌گوید به جای حوادث بیرونی، افکار و طرز تلقی‌های شماست که روحیه‌ی شما را شکل می‌دهد.

"خلاقیت و نو آوری در کتابخانه های عمومی"نویسنده :یوسف عابدی /معرفی کننده:مهناز بیات( آزاد عضو کتابخانه)

کتاب «با فرزندان نوجوان تان در ارتباط باشید» مستقیماً به پیوند و ارتباط میان والدین و نوجوانان توجه دارد و هدفش ارائه توصیه هایی مفید و عملی و مبتنی بر یافته های پژوهشی در زمینه نحوه درک و شیوه ارتقا بخشیدن کیفیت روابط والدین با فرزندان نوجوان شان است. نوجوانی در حقیقت شامل دو مرحله ی مجزا از زندگی است که در یک مرحله جمع شده است ، هر فرد نوجوانی یک کودک واپس رانده و یک بزرگسال نوخاسته وجود دارد.

"از حال بد به حال خوب" نویسنده: دیوید برنز / معرفی کننده: عاطفه سالاری (خانه دار: عضوکتابخانه)

کشف‌المحجوب از مهم‌ترین منابع تصوف اسلامی و از کهن‌ترین متون صوفیانه فارسی است. آنچه درباره خرقه و خرقه‌پوشی، ملامت و ملامتیان، جمعی از مشایخ قرن پنجم، فرقه‌های مختلف صوفیه تا آن رو و اصول اعتقادی آنان، حقایق معاملات و آداب طریقت در این کتاب آمده است در زبان فارسی بی‌سابقه است و در زبان عربی هم منبعی که در این مباحث با آن برابری کند وجود ندارد.

"داستان راستان" نویسنده : مرتضی مطهری /معرفی کننده: علیرضا زنده دل (کارمند: عضو کتابخانه)   

داستان راستان ، در دو جلد و مشتمل بر 125 داستان سودمند واقعی است که از کتاب‌های حدیث و یا تاریخ و سیر، با زبانی ساده توسط استاد شهید مطهرى استخراج شده است. اکثر این داستان ها از کتب حدیث گرفته شده و قهرمان داستان یکی از پیشوایان بزرگ دین می باشد. این داستان ها عملا مى‌تواند راهنماى اخلاقى و اجتماعى سودمندى باشد

"ترجمه و شرح نهج البلاغه"نویسنده:بقلم علینقی فیض الاسلام / معرفی کننده: علیرضا زنده دل (کارمند عضو کتابخانه) 
 
  نهج البلاغة، كتابى كه سيد رضى (رضوان اللّه تعالى عليه) از سخنان إمام الموحّدين، باب مدينة العلم علىّ ابن ابى طالب (عليه السّلام) گرد آورده بهترين اثر و نشانۀ دين مقدّس اسلام و مذهب شريف جعفرى است، درياى بى پايانى است، محتوى مسائل علمى، ادبى، دينى، اجتماعى، اخلاقى و سياسى كه بهتر و بليغ تر از آن سخنان بعد از قرآن كريم و بيانات حضرت رسول (صلّى اللّه عليه و آله) در دنيا گوينده‌اى نگفته است، و آن راهنماى گمراهان و چارۀ بيچارگان و پناه دهنده و دستگيری از  درماندگان است ... 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 310