فهرست

بسته مطالعاتی

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ارائه شد؛

بسته مطالعه پیشنهادی حضرت فاطمه (س)(2)

به همت واحد منابع معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بسته مطالعاتی ویژه زندگی حضرت زهرا(س) معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛به همت واحد منابع معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بسته مطالعاتی ویژه زندگی حضرت زهرا(س) معرفی شد.

در این بسته می توانید با کتابهای ذیل آشنا شوید:
فضائل، مناقب و اختصاصات حضرت فاطمه (س) - نام ها و القاب حضرت زهرا (س)
 • مقامات حضرت فاطمه (س) در کتاب و سنت
 • جرعه‌ای از کوثر
 • برترین بانو

فدک و حضرت فاطمه (س)
 • صدای فاطمی فدک
 • اسرار فدک
 • زهرا برترین بانوی جهان

ادبیات فارسی مذهبی
 • زن - فاطمه فاطمه است
 • کشتی پهلو گرفته
 • دفتر خاطرات فضه
 • بهشت ارغوان : قصه ناتمام فاطمه (س)

 کتابشناسی حضرت فاطمه (س)
 • بانوی آب و آفتاب

سیمای حضرت فاطمه (س) (مادر آسمانی) در کتب کودک و نوجوان
 • پاره تن آفتاب
 • عروس مهربان
 • قصه هایی از بانو فاطمه 
 • برترین زن : حضرت فاطمه (س)  
 • مژده گل :داستانهایی از زندگی حضرت فاطمه (س)
 • گلی برای آخرین پیامبر
 • زنان سپید پوش
 • انارهای آسمانی

معرفی کتاب «مقامات حضرت فاطمه (س) در کتاب و سنت»

عنوان:  «مقامات حضرت فاطمه (س) در کتاب و سنت»
نویسنده : محمد سند بحرانی
ناشر : بوستان کتاب قم
سال نشر : 1393
تعداد صفحات : 199

 معرفی کتاب

کتاب «مقامات حضرت فاطمه در کتاب و سنت» از جمله کتب اعتقادی است که با قلمی علمی جایگاه حضرتش را در نظر اهل بیت مشخص می کند.
از نقاط کتاب می توان به این نکته اشاره کرد که بیشتر از ادله ای استفاده شده است که شیعه و سنی آن ها را قبول دارند، به همین جهت بسیاری از مقامات آن حضرت را از میان کلمات بزرگان اهل سنت به تصویر کشیده است.

این کتاب در 10 مقام تدوین شده است که از جمله آنها منزلت فاطمه (س) در قرآن، حجت بودن ایشان بر ائمه و انبیاء ام ابیها و ام المومنین بودن ایشان، مباهات خداوند به فاطمه(س) و معیار بودن ایشان برای امامت است.
 

معرفی  کتاب «جرعه‌ای از کوثر»

 
عنوان: «جرعه‌ای از کوثر»
نویسنده : علیرضا سبحانی نسب
ناشر : جمال
سال نشر : 1390
تعداد صفحات : 212

 معرفی کتاب

این اثر به بررسی نام‌ها و لقب‌های فاطمه زهرا (س) پرداخته و با یادآوری روایاتی که نام‌های آن حضرت را دربر داشته مجموعه‌ای خواندنی و جذاب پیش‌روی خواننده قرار داده است.

نویسنده این کتاب، در صدد معرفي اسامي فاطمه زهرا (س) براي نامگذاري دختران به نام‌هاي زیبا است.

در ابتداي اين اثر به تبيين اهميت نامگذاري فرزند در فرهنگ و آداب اسلامي پرداخته شده و لزوم انتخاب نام مناسب براي فرزندان و وظايف والدين در اين زمينه، مورد تأکيد قرار گرفته است.

نويسنده در همين زمينه به سيره انبياي الهي و امامان معصوم (ع) در نامگذاري فرزندان خويش اشاره کرده و حکاياتي در اين زمينه نقل نموده و حقوق فرزند بر پدر و مادر را در اين زمينه برجسته کرده است.

وي در ادامه آثار معنوي و اخروي انتخاب نام نيک براي فرزندان اشاره کرده و به ترتيب حروف الفبا اسامي حضرت فاطمه زهرا را براي نامگذاري نيکو براي دختران، ذکر کرده است.
معرفی  کتاب «برترین بانو»

http://www.rajanews.com/sites/default/files/content/images/story/94-12/22/021.jpg
عنوان:  «برترین بانو : پژوهشي پيرامون برتري حضرت زهرا (س) بر مريم بنت عمران و عايشه از نگاه اهل سنت»
نویسنده : محمد شهبازيان
ناشر : نياد فرهنگي حضرت مهدي موعود (عج)
سال نشر : 1391
تعداد صفحات : 128

 معرفی کتاب

این کتاب، پژوهشی در زمینه برتری فاطمه زهرا (س) بر حضرت مریم (س) بنت عمران و عایشه همسر پیامبر اسلام (ص) از دیدگاه اهل‌سنت است.

در این كتاب به بحث در مورد مقام والای فاطمه زهرا(س) و فضایل معنوی ایشان از دیدگاه منابع روایی اهل‌سنت پرداخته شده و احادیثی نبوی در مورد مقام عبادی و علمی آن بانوی نمونه اسلام نقل گردیده است.
آنگاه نویسنده دلایل برتری فاطمه زهرا (س) بر تمامی زنان عالم را از منظری روایی و از نگاه اندیشمندان اهل‌سنت مورد بحث و بررسی قرار داده و ادله مبتنی بر برتری مریم بنت عمران و یا عایشه بر آن حضرت را مورد نقد و بررسی قرار داده و برخی از روایات وارد شد در مورد این دو زن را از لحاظ سند و دلالت خدشه نموده است.
 
 

معرفی کتاب «صدای فاطمی فدک»

http://www.rajanews.com/sites/default/files/content/images/story/94-12/22/022.jpg
عنوان: «صدای فاطمی فدک»
نویسنده : محمد باقر انصاری
ناشر : دلیل ما
سال نشر : 1396
تعداد صفحات : 84

 معرفی کتاب

مولف، در این کتاب، به منظور آشنایی مخاطبان موضوع فدك را به طور كوتاه و فشرده مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

وی ابتدا درباره فتح خیبر و سرزمین فدك با استناد به منابع روایی و تاریخی سخن گفته و دلایل و شواهد خود را در خصوص اعطای فدك به فاطمه (س) ذكر می‌‏كند.

آنگاه نظر به اهمیت خطابه مفصل حضرت زهرا (س) در مسجد در حضور مهاجرین و انصار، متن عربی خطبه فدکیه را همراه با ترجمه فارسی آن كه ماجرای فدک را به تفصیل شرح می‏‌دهد عینا نقل می‏‌كند و در پایان مدارك و مستندات این خطابه را معرفی می‏‌نماید.

متن خطبه فدکیه حضرت فاطمه، با 22 سند عرضه شده و با 17 نسخه مقابله گردیده است. 


 

معرفی کتاب «اسرار فدک»

http://www.rajanews.com/sites/default/files/content/images/story/94-12/22/023.jpg
عنوان:  «اسرار فدک»
نویسنده : سید حسین رجایی - محمدباقر انصاری
ناشر : دلیل ما
سال نشر : 1391
تعداد صفحات : 304

 معرفی کتاب

نخستين سؤالي كه مسئله «فدک» در ذهن‌ها ايجاد مي‏‌كند آن است كه چرا «غصب فدک» در ميان غصب‌هايي كه از حقوق ‏اهل بيت (ع) شده شاخص است و اهميت آن در كدام نقطه نهفته است؟ چرا اميرالمؤمنين و حضرت زهرا (ع) اين‏ اندازه بر سر آن پافشاري كردند؟ چرا ائمه معصومين (ع) در فرصت‌هاي مناسب آنرا نزد مردم مطرح مي‏‌كردند و نام آن‌را زنده نگاه مي‌‏داشتند؟

این کتاب، پاسخی است به این پرسش‌ها. این اثر، كاوشی است در مسئله فدک كه به شیوه گزارشی و تحلیلی نگارش یافته است. كتاب، ابتدا با اشاره به فتح فدک به دست پیامبر (ص) و علی (ع) و اعطای آن به دستور خداوند به فاطمه (ع)، به چگونگی غصب فدک و اقدامات و احتجاجات علی (ع) و فاطمه (ع) در مقابل آن می‏‌پردازد. وی اقدامات غاصبین را پس از غصب فدک برمی‏‌شمارد و سپس به اسرار غصب فدک و علت پیگیری اهل‏‌بیت (ع) در مورد آن می‏‌پردازد.

همچنین با تحلیل خطابه حضرت زهرا (ع)، استدلال‌های اعتقادی، قانونی، و اخلاقی آن حضرت را بیان می‏‌دارد. وی همچنین سند، متن و كتابشناسی خطبه حضرت زهرا (ع) را مورد پژوهش قرار داده و متن عربی و ترجمه فارسی آن را ذكر نموده است. آنگاه به گفتارهایی پیرامون فدک همچون پیشگویی پیامبر (ص) از غصب فدک و شكایت حضرت زهرا (ع) از غاصبین آن، دفاع ائمه (ع) و بزرگان دین از فدک، فدک در حكومت علی (ع)، سیر حوادث تاریخی فدک و دادخواهی فاطمه (ع) درباره آن در قیامت پرداخته است.

 
معرفی کتاب «زهرا برترین بانوی جهان»

عنوان:  «زهرا برترین بانوی جهان»
نویسنده : ناصر مکارم شیرازی
ناشر : سرور
سال نشر : 1393
تعداد صفحات : 247

 معرفی کتاب

از جمله مباحثی که در این کتاب بدان پرداخته شده است، هدیه پیامبر به زهرای مرضیه است که نگارنده  با اشاره به ماجرای فدک به تحلیل و توصیف غصب فدک همت گماشته و مظلومیت خاندان رسول خدا (ص) را به تصویر کشیده است.

حاشیه این کتاب به اسما و القاب حضرت زهرا(س) مزین شده که بر قداست آن افزوده است.

علاوه بر این کتاب مجموعه ای از مباحث تاریخی اعتقادی است که به منزلت حضرت زهرا(س) اشاره داشته و نیز به برخی از ظلم هایی که بر حضرتش روا داشته اند، اشاره دارد.

مولف کتاب را در پنج بخش  تقسیم بندی کرده است.

 
معرفی  کتاب «زن- فاطمه فاطمه است»

https://www.iranketab.ir/Images/ProductImages/48ad68e1fdc94b6ea496b76aafbc2d74.jpg
عنوان:  «زن-فاطمه فاطمه است»
نویسنده : علی شریعتی 
ناشر : سپیده باوران  
سال نشر : 1398
تعداد صفحات : 326

 معرفی کتاب

نسخه اول از این کتاب به نام فاطمه فاطمه است در 214 صفحه به چاپ رسید و در نسخه دوم به نام زن در 326 صفحه توسط انتشارات سپیده باوران به چاپ رسیده است. این کتاب مجموعه سخنرانی هایی است که به چاپ رسیده و نه تنها کتابی در مورد زندگی حضرت فاطمه است بلکه پیرامون مسائل مربوط به زن در دین اسلام و از منظر نگاه غربی و شرقی می پردازد. در ادامه به طور مقصل درباره مسئله حجاب بحث می کند.

برشی از متن :
"هجرت آغاز شد؛ مسلمانان به مدینه رفتند، خواهرش رقیه نیز با عثمان که به هجرت حبشه رفته بودند، رفتند و در آخر، پیغمبر و ابوبکر نیز پنهانی مکه را ترک کردند. و فاطمه و خواهرش ام کلثوم از مکه خارج شدند؛ ناگهان یکی از اشرار قریش که در آزار پیغمبر سابقه بسیار داشت خود را به آنان رسانید و از مرکب به سختی بر زمینشان کوفت."
معرفی  کتاب «کشتی پهلو گرفته»

http://www.rajanews.com/sites/default/files/content/images/story/94-12/22/024.jpg
عنوان:  «کشتی پهلو گرفته»
نویسنده : سید مهدی شجاعی
ناشر : کتاب نیستان
سال نشر : 1389
تعداد صفحات : 160

 معرفی کتاب

این کتاب روایت زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) با زبان ادبی و داستانی است که مصائب ایشان را از زبان اطرافیان بازگو می‌کند. این اثر از پرتیراژترین کتاب‌های ادبیات داستانی ایران است.

این کتاب، ضمن مروری بر نقاط عطف حیات حضرت فاطمه زهرا (س)، روایت مصائب زندگی ایشان از زبان اطرافیان حضرت فاطمه و خاندان اهل بیت است.

در واقع می توان گفت این کتاب مرثیه ای است منثور از زبان و دلِ صاحبانِ عزای فاطمی. کتاب از ۱۴ فصل تشکیل یافته و راوی اول شخص در هر کدام از فصول، یکی از وابستگان حضرت فاطمه (س) هستند.

 

معرفی  کتاب «دفتر خاطرات فضه»

http://www.rajanews.com/sites/default/files/content/images/story/94-12/22/025.jpg
عنوان:  «دفتر خاطرات فضه»
نویسنده : محمد رضا انصاری
ناشر : دلیل ما
سال نشر : 1394
تعداد صفحات : 82

 معرفی کتاب

کتاب «دفتر خاطرات فضه خادمه حضرت زهرا (س)»، دفتر است! دفتری از خاطرات تنها کنیز خانه حضرت زهرا (س) که لحظه به لحظه زندگی‌اش توأم با عطر اهل بیت (ع) بود. تک تک داستان‌های این کتاب را او برایمان به یادگار گذاشته است.

کتاب دفتر خاطرات فضه، از لحاظ ادبیات نوشتاری دریچه‌ای جدید را به‌روی مخاطبان گشوده است. شیوه  آماده‌سازی دفتر خاطرات اینگونه بوده که ابتدا داستان‌هایی که فضه به نوعی در آن‌ها بوده و در منابع شیعه و سنی ذکر شده، جمع‌آوری شده است.

فصل نخست کتاب مقدمه‌ای درباره آماده‌سازی دفتر خاطرات و همچنین بیان شخصیت فضه و زندگی شخصی اوست. در این فصل خلاصه‌ای از سیر زندگی فضه از زمان کنیز شدنش تا رسیدن به بارگاه فاطمی و پس از آن در کربلا ذکر شده است. فصل دوم کتاب «دفتر خاطرات فضه»، مجموعه کامل داستان‌هایی بوده که از لسان فضه کنیز حضرت زهرا (س) بیان شده است.

اهمیت شخصیت فضه و دفتر خاطرات او به خاطر حضور وی در بسیاری از ماجراها بوده است. از جمله اینکه او در ماجرای هجوم غاصبان جانشینی پیامبر به خانه وحی شخصاً حاضر بوده است.


معرفی  کتاب «بهشت ارغوان : قصه ناتمام فاطمه (س) »