فهرست

با كتابداران

گفتگو با مسئول کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک مشهد؛

در روستاهای حاشیه مشهد برای امانت کتاب صف می کشند/ کتابخانه سیاری که ۷۰۰ امانت را در یک روز ثبت کرد

امیر خوشخو، کتابدار و مسئول کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک مشهد با اشاره به فعالیت‌های خود در این کتابخانه سیار، از استقبال گسترده مردم روستاهای حاشیه مشهد از کتاب و کتابخوانی گفت. استقبالی که رکورد امانت ۷۰۰ جلد کتاب در یک روز را در استان خراسان رضوی به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک، دومین کتابخانه سیار خیرساز مشهد که پس از افتتاح در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ کار خدمت‌رسانی به ساکنان روستاهای گرجی سفلی، کارده، دهرود، کالِ زرکش و کاظم آباد در حاشیه شهر مشهد را آغاز کرده بود، «کتاب» را به یکی از مهم‌ترین علایق مردم این روستاها به خصوص کودکان و نوجوانان آن، تبدیل کرده است.

امیر خوشخو، کتابدار و مسئول کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک، با اشاره به آغاز فعالیت خود در این کتابخانه سیار از ابتدای خرداد ماه سال جاری گفت: کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک، وظیفه خدمت‌رسانی به پنج روستای واقع در حاشیه شهر مشهد را دارد؛ روستاهایی که از ۲۰ تا ۵۰ کیلومتر تا شهر مشهد فاصله دارند. این پنج روستا مجموعا حدود ۴۵ هزار نفر جمعیت دارند که بخش قابل توجهی از جمعیت آنها را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

وی درباره استقبال اهالی این روستاها از این کتابخانه سیار نیز گفت: حجم استقبال از کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک در این روستاها چیزی نیست که بتوان آن را در قالب اعداد و ارقام بازگو کرد. ذوق و شوق مطالعه در این روستاها به قدری افزایش یافته که ابتدای هر صبح حدود ساعت ۸ و ۹ (بسته به مسافت رسیدن به روستا)، پیش از حضور من در روستاها، کودکان و نوجوانان برای پس آوردن کتاب خود و امانت گرفتن کتاب جدید، در محل همیشگی استقرار کتابخانه به صف ایستاده‌اند.