فهرست

انجمن ها

با حضور مدیرکل؛

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خوشاب در سال 1400 برگزار شد

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خوشاب در سال 1400 با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خوشاب در سال 1400 با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ امان الله خدمتگزار،  فرماندار شهرستان خوشاب  و سایر اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی با اشاره به نقش کتاب و مطاله در کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی در جامعه، گفت: کم توجهی و بعضا بی توجهی به فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه به هر اندازه افزایش پیدا کند به همان میزان مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... نیز در جامعه افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی و کسب رتبه برتر خراسان رضوی در سه دوره گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی، افزود: جشنواره کتابخوانی رضوی از چند بعد حائز اهمیت است که اول درگیر کردن «عموم مردم» با کتابخوانی و دوم آشنایی و شناخت بیشتر  سیره ائمه اطهار(ع) است.
جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام به ویژه فرهنگ منوّر رضوی؛ گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ی پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام به‌ویژه حضرت امام رضا علیه‌السلام؛ شناسایی و معرفی کتاب‌های فاخر مرتبط با فرهنگ و سیره اهل‌بیت علیهم‌السلام از طریق انتشار گسترده‌ این آثار و اشاعه و ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار فعالیت می‌کند.
وی از توجه فرماندار شهرستان خوشاب به کتابخانه های عمومی تجلیل کرد و گفت: حمایت و توجه  مسئولان علاوه بر تاثیرگذاری در ایجاد انگیزه برای فعالان حوزه کتاب باعث بهتر شدن روند اجرای برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی نیز می شود.

در ادامه امان الله خدمتگزار، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خوشاب کتابخوانی را اصل و اساس فعالیت های فرهنگی دانست و گفت:  بدون توجه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی نمی توان موفقیتی را برای جامعه پیش بینی کرد. پیشرفت جوامع در نتیجه توجه به مقوله مطالعه و انس با کتاب محقق می شود و بی توجهی به این مهم عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، افزود: ارادت و علاقه مندی به سیره نورانی اهل بیت (علیهم السلام) و ترویج فرهنگ منور رضوی و بیان سیره عملی و الگوگیری از زندگی آنها بایستی در زندگی مردم جاری و ساری باشد. گفتمان سازی مستمر و تولید محتوای مفید و موثر راهی موثر برای گسترش فرهنگ رضوی در زندگی مردم است.
فرماندار خوشاب ضمن دعوت از عموم مردم برای شرکت در  جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: با روحیه جهادی و انقلابی،  بسیج امکانات و همکاری و هم‌افزایی تمامی دستگاه‌های اجرایی  برای دعوت تمامی اقشار جامعه جهت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی علاوه بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، سیره و فرهنگ رضوی را نیز در جامعه ترویج و گسترش می دهیم.

علی نصرآبادی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خوشاب گفت: وجود دو پروژه نیمه تمام ساخت کتابخانه، نبود کتابخانه سیار در شهرستان با توجه به جمعیت 90 درصدی ساکن در روستاها، عدم وجود کتابخانه عمومی در شهر نوده انقلاب شهرستان و محدود بودن منابع مالی دولتی تشکیل مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی یکی از ضروریات شهرستان محسوب می شود.


گفتنی است، تصویب بودجه سال 1400 کتابخانه ها، نصب بنر جشنواره کتابخوانی رضوی توسط بخشداری ها و شهرداریها، استفاده از ظرفیت شبکه شاد جهت شرکت دانش آموزان در جشنواره، معرفی رابطین فعال فرهنگی از جانب بخشداری ها برای پیگیری جشنواره کتابخوانی رضوی، برگزاری جلسه ویژه در خصوص سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها، شناسایی و معرفی خیران برای تشکیل مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی از مهم ترین مصوبات این جلسه بود
.