فهرست

فراخوان

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار شهرستان‌ها

به همت محفل ادبی ستاره قطب برگزار شد؛

ویژه برنامه روز بزرگداشت سعدی در کتابخانه عمومی شهید بهشتی تربت حیدریه

همزمان با روز بزرگداشت سعدی و به همت محفل ادبی ستاره قطب ویژه برنامه روز بزرگداشت سعدی در کتابخانه عمومی شهید بهشتی تربت حیدریه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ روز بزرگداشت سعدی با حضور بهمن صباغ زاده، شاعر و دبیر محفل ادبی ستاره قطب؛ زینب نجفی، شاعر و عضو محفل ادبی ستاره قطب و احسان نجف زاده شاعر و کارشناس تاریخ در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهرستان تربت حیدریه برگزار شد.
مریم تورچی، مسئول کتابخانه عمومی شهید بهشتی با اشاره به ایام کرونا گفت: برای ادای دین به سعدی شیرازی این برنامه در بستر اسکای روم و بصورت مجازی برگزار شد.
وی افزود: امید است با خواندن آثار سعدی بتوانیم همچون او آرامش و صبر را سر لوحه زندگی خود بویژه در این ایام پر فراز و نشیب قرار دهیم.در ادامه بهمن صباغ زاده، شاعر و دبیر محفل ادبی ستاره قطب گفت: اگر چه عمر انفسی سعدی در قرن هفتم به پایان رسیده اما روز شمار عمر آثار او تا به امروز همراه ما بوده است.
وی افزود: سعدی حضوری شکوهمند در ادب فارسی، حکمت دینی و هویت ملی ایران داشته و دارد.
صباغ زاده گفت: آفرینش غزلهای عاشقانه، روایت عارفانه، قصایص بخردانه، مجالس حکیمانه، نصیحت الملوک، رباعیات و قطعات شاعرانه سعدی قله ای ساخته که ستاره درخشان ادبیات فارسی را در نوردیده است.
وی افزود: سعدی با خدا باوری، انسان گرایی، جهان نگری، عشق، دوستی و محبت باعث خلق آثاری شده است که بسیاری از بزرگان ادبیات جهان، زبان به ستایش وی گشوده اند.
دبیر محفل ادبی ستاره قطب با اشاره به روان و آسان بودن اشعار سعدی گفت: می توان به جرات سعدی را بعد از فرخی سیستانی اولین نفری دانست که نحو زبان فارسی را رعایت کرده است.
وی افزود: به همین دلیل است که می توان اشعار و آثار سعدی را براحتی درک و در همان لحظه ز آن لذت برد.در ادامه نشست احسان نجف زاده، شاعر و کارشناس تاریخ گفت: سعدی آثارش را در زمان ابوبکر بن سعد قدرتمندترین حاکم سلسله سلغریان و بعد از حمله مغولها به ایران خلق کرده است.
وی افزود: ابوبکر بن سعد سلغری با قبول تابعیت از چنگیز خان مغول از حمله مغولها و تخریب اسناد و ابنیه تاریخی استان فارس جلوگیری کرد.
نجف زاده گفت: این هوشمندی ابوبکر بن سعد علاوه بر حفظ استان فارس از حملات بیرحمانه مغولها، بستری ثابت و آرام برای شاعران و علما ایجاد کرد.
در پایان این مراسم زینب نجفی شاعر و عضو محفل ادبی ستاره قطب ضمن معرفی آثار سعدی به خوانش قسمتی از اشعار این شاعر و حکیم بزرگ پرداخت.
نسخه قابل چاپ