فهرست

فراخوان

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار شهرستان‌ها

به همت محفل ادبی ستاره قطب شهرستان برگزار شد؛

شب شعربعثت در کتابخانه شهید بهشتی تربت حیدریه

همزمان با عید بزرگ مبعث، شب شعر بعثت با حضور شاعران برجسته تربت حیدریه در کتابخانه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، همزمان با عید بزرگ مبعث، شب شعر "بعثت" با حضور شاعران برجسته تربت حیدریه در کتابخانه شهید بهشتی برگزار شد.

مسئول محفل ادبی ستاره قطب تربت حیدریه گفت:در این مراسم که جمعی از اعضای محفل ادبی ستاره قطب و علاقمندان به شعر و ادبیات حضور داشتند احمد نجف زاده، علی اکبر عباسی، بهمن صباغ زاده ، حجت یدالهی، مهناز مهدوی، پروین جهانشیری و حسین تیموری،  از شاعران پیشکسوت و جوان تربتی، اشعار خود را با موضوع مبعث پیامبر (ص)، برای حاضران قرائت کردند.

مریم تورچی افزود: روز بیست و هفتم ماه پرفضیلت رجب یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است و روزی است که حضرت رسول (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به پیامبری مبعوث شد و جبرئیل برای ابلاغ پیامبری، بر آن حضرت فرود آمد.

وی ادامه داد: شعر آیینی و به تبع آن مدیحه در نعت و منقبت پیامبر و اهل بیت (ع) جلوه‌ای از ارادت شاعران پارسی‌گوی ایران‌ زمین به مقام و منزلت بزرگان دین است.

بهمن صباغ زاده، شاعر تربتی و دبیر محفل ادبی ستاره قطب با بیان اینکه شاعران ایرانی از قرن سوم تاکنون اشعار قابل توجه و بسیاری را درباره مبعث پیامبر اسلام (ص) سروده‌اند، عنوان کرد: از زمان ظهور اسلام و ورود آن به کشور ما تاکنون موضوعاتی چون معراج و مبعث در کنار مدح پیامبر (ص) محور بسیاری از اشعار شاعران ایرانی بوده است.

وی تاکید کرد: از قرن سوم به این سو شاهدیم که در بسیاری از اشعار و متون منثور نویسندگان و شاعران بزرگ فارسی جای پای ادبیات نبوی دیده می‌شود و دیوان‌های بزرگ فارسی پس از وصف پروردگار مزین به نعت پیامبر (ص) است.

این استاد ادبیات افزود: پس از ورود اسلام به ایران و فاصله گرفتن ایرانیان از ادبیات باستانی اوستایی تا دو قرن ادبیات ما رشد چندانی نداشت ولی از قرن سوم به این طرف که با گسترش اسلام به ایران مواجه شدیم شخصیت والای پیامبر اسلام(ص) و حوادث بزرگی چون مبعث و معراج منبع الهام‌بخشی برای سرایش اشعار نغز شدند.

وی ادامه داد: اکنون با گذشت قرن‌ها از مبعث پیامبر (ص) هنوز شاعران فارسی به این عید بزرگ در اشعارشان توجه خاص دارند.

لازم به ذکر است در پایان از شاعرانی که برای عید مبعث شعر قرائت نمودند از طرف اداره کتابخانه ها مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند.


 
نسخه قابل چاپ