فهرست

اخبار شهرستان‌ها

دومین وبینار سلامت همگانی؛

با محوریت « آشنایی با دمانس و بیماری آلزایمر» به همت کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد برگزار شد

دومین وبینار سلامت همگانی با محوریت «آشنایی با دمانس و بیماری آلزایمر» به همت کتابخانه عمومی شهید مطهری شهرستان گناباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، دومین وبینار سلامت همگانی با محوریت «آشنایی با دمانس و بیماری آلزایمر» به همت کتابخانه عمومی شهید مطهری شهرستان گناباد و با حضور لیلا صادق مقدم، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و متخصص سالمند شناسی برگزار شد.
لیلا صادق مقدم، مدرس وبینار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و متخصص سالمند شناسی گفت: آلزایمر جزء شایع ترین بیماری های اختلال اعصاب بوده که با مرگ سلول های عصبی و از دست رفتن ارتباطات مغزی و به تبع آن کوچک تر شدن مغز عارضه فراموشی و سایر آسیب های مغزی را بوجود می آورد.
وی با اشاره به بروز علایم آلزایمر در فرد قبل از ابتلا به آن،  افزود: این نوع زوال عقل در یک هشتم افراد بالای 65 سال  و با  اختلال تدریجی حافظه  دیده می شود که با تشخیص به موقع می توان از بروز و یا پیشرفت آن پیشگیری کرد. علائم هشدار دهنده شامل تغییر ناگهانی در حافظه و رفتار، اختلال در توانایی قضاوت، فراموش کردن نکات ساده و یا کارهای عادی در زندگی، اختلال در گفتار، نقص در حافظه کوتاه مدت، زیاد سوال پرسیدن در نتیجه ی ناتوانی در درک بعضی مسائل، سخت بودن یاد آوری کلمات و ... است.
در ادامه به عوامل و علل بروز بیماری آلزایمر و تشخیص آن در افراد پرداخته شد.

گفتنی است، در پایان علاوه بر پخش کلیپ نمایشگاه مجازی کتاب با محوریت آلزایمر، جلسه پرسش و پاسخ با شرکت کنندگان نیز پرداخته شد.
 
نسخه قابل چاپ