فهرست

اخبار شهرستان‌ها

کارگاه پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر؛

با محوریت تقویت مهارت های پیشگیری به همت اداره کتابخانه های عمومی جغتای برگزار شد

کارگاه پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر با محوریت تقویت مهارت های پیشگیری به همت اداره کتابخانه های عمومی جغتای برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، کارگاه پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر با محوریت تقویت مهارت های پیشگیری به همت اداره کتابخانه های عمومی جغتای و با  مشارکت شبکه بهداشت و درمان شهرستان برگزار شد.

در ابتدا مریم نیکو، کارشناس ارشد بهداشت و روان شبکه بهداشت جغتای ضمن بررسی اهمیت موضوع اعتیاد در بین افراد جامعه گفت: دخانیات به عنوان بزرگترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در اغلب نقاط جان شناخته شده است. اکثر افراد تصور می کنند با یکبار مصرف مواد مخدر هرگز معتاد نمی شوند و متاسفانه این باور غلط در جامعه رواج یافته است در حالی که مصرف مواد مخدر برای بار اول موجب آشنایی فرد با مواد مخدر و ایجاد نشاط کاذب در شخص شده که مرحله اول گرایش فرد به اعتیاد است.
وی تصریح کرد: مرحله شک و تردید، مرحله اعتیاد کامل مراحل بعدی گرایش به سمت مواد مخدر است. باید پذیرفت که درمان بیماری اعتیاد و نیز کنترل آن در جامعه از دشوارترین کارها در تمام دنیاست. اما این که اعتیاد به مواد مخدر ابعاد این چنین نگران‌کننده یافته است نشان از آن دارد که در گذشته توجه و بهای لازم به آن داده نشده است.
کارشناس ارشد بهداشت و روان شبکه بهداشت گفت:  موضوعاتی از قبیل استعمال دخانیات و اختلالات مصرف مواد، انواع مواد دخانی، عواملی که بر افزایش مصرف مواد دامن می زند، اثرات سوء مصرف دخانیات، نقش خانواده در پیشگیری از مصرف دخانیات، فشار همسالان برای مصرف، حشیش و اثرات آن، درمان های روانی و اجتماعی مورد در این کارگاه مورد بررسی قرار گرفت.

 در ادامه کبری اولیائی نژاد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان جغتای
گفت: هدف از برگزاری این کارگاه ارتقای آگاهی خانواده از آثار و عوارض سوء مصرف انواع مواد مخدر، رفتارهای پرخطر و پیامدهای منفی جسمانی و روانی آن، ارتقای آگاهی در مورد عوامل زمینه ساز و آشکار کننده اعتیاد به مواد به منظور پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی است. در واقع هدف نهایی حفاظت از سرمایه های انسانی و جلوگیری از هدر رفتن نیروی انسانی و گرفتار شدن افراد جامعه در دام اعتیاد است.

 
نسخه قابل چاپ