فهرست

فراخوان

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار شهرستان‌ها

با حضور معاون استاندار و فرماندار شهرستان؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی تربت حیدریه برگزار شد

جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه های عمومی تربت حیدریه، بایگ، کدکن و رباط سنگ همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های تربت حیدریه، جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه های عمومی تربت حیدریه، بایگ، کدکن و رباط سنگ همزمان با تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور با حضور حسین شرافتی راد، معاونت استاندار و فرماتدار ویژه.، علی موسوی، معاونت سیاسی و اجتماعی فرماندار.، آذر فرقانی، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی، فاطمه نخعی نیا، ریاست اداره ارشاد، سعید اکبریان، شهردار تربت حیدریه.، رضا حسینی، شهردار بایگ، علی محمد خسروی، شهردار کدکن.، یاری شهردار رباط سنگ و دیگر اعضای انجمن در محل فرمانداری برگزار شد.

حسین شرافتی راد، معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه در این جلسه ضمن تبریک 17 اسفند سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی افزود: راه توسعه و پیشرفت هر جامعه ای از کتاب و کتابخوانی و مسیر کتابخانه ها می گذرد زیرا انجام هر کار عملی نیازمند انباشت علم و تحقیقات علمی در آن حوزه می‌باشد.

وی به بهره‌مندی از ظرفیت خیرین شهرستان برای کتابخانه‌ها اشاره کرد و خاطر نشان شد: در زمان شیوع بیماری کرونا شاهد کمک‌های بی‌نظیری از سوی خیرین بودیم که امیدواریم در حوزه کتاب و کتابخوانی و فرهنگ نیز همین حمایت‌ها و کمک‌ها را داشته باشند‌.

فرماندار تربت حیدریه با اشاره به تأثیر فرهنگی کتاب در تربیت جامعه گفت: گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه ضروری است و برای توسعه این امر مهم در این شهرستان تلاش خواهم کرد.

سعید اکبریان، شهردار شهرستان با اشاره به نقش مهم کتاب در ارتقای فرهنگ شهروندی، عنوان کرد: بدون شک تربیت شهروندانی کتاب خوان سبب ارتقای سطح آگاهی، بصیرت و قانون مداری می شود که مدنظر شهرداری هاست.

وی ادامه داد: شهرداری و کتابخانه ها می توانند با برگزاری برنامه های مشترک به ارتقای شاخص های مطالعه در این شهر فرهنگی کمک کنند.

وی تصریح کرد: این رویکرد مثبت در اجرای بهتر برنامه های فرهنگی و همچنین ارتقای شاخص ها در این بخش بسیار موثر است.

آذر فرفانی، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد یکساله کتابخانه های عمومی شهرستان را در ایام کرونا به اعضای انجمن گفت: در ایام شیوع کرونا با وجود تعطیلی کتابخانه ها، فعالیت و کار کتابداری تعطیل نشد و ارتباط کتابدار با اعضای کتابخانه در فضای مجازی برقرار ماند و طرح های فرهنگی بسیاری در این ایام توسط کتابداران و همکاران در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از قبیل  مسابقات کتابخوانی، نشست های کتابخوان در فضای مجازی، تقدیر از پرستاران و کادر درمان و سایر برنامه های جانبی و مناسبتی انجام شد.

وی یادآور شد: ایجاد بستر مناسب برای مطالعه به ویژه در دوران شیوع کرونا از طریق کتابخانه های عمومی یکی از فعالیت های شاخص کتابخانه های عمومی بود که در طول سال جاری به خوبی انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت به موقع نیم درصد به حساب انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان برای این نهاد فرهنگی بسیار مهم و اثرگذار است، ادامه داد: بر این اساس شهرداری ها می توانند نقش مهمی در فعالیت های کتابخانه های عمومی ایفا کنند.

وی حمایت شهرداری ها را از کتابخانه های عمومی بسیار مهم و تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: بر اساس ماده 6 قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه های عمومی، شهرداری ها موظفند نیم درصد از کل درآمد خود را به حساب انجمن کتابخانه ها واریز نمایند.

لازم به ذکر است در این جلسه تقویم 1400 کتابخانه های عمومی توسط اعضاء مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
نسخه قابل چاپ