فهرست

فراخوان

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار شهرستان‌ها

به همت محفل ادبی ستاره قطب شهرستان برگزار شد؛

اختتامیه مسابقه شعر خوانی چله کلو در تربت حیدریه

به همت محفل ادبی ستاره قطب شهرستان اختتامیه مسابقه بزرگ شعرخوانی چله کلو با حضور مسئولین و شاعران در تالار اندیشه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، به همت محفل ادبی ستاره قطب شهرستان با همکاری شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اختتامیه مسابقه بزرگ شعرخوانی" چله کلو" با حضور سعید اکبریان، شهردار.، احمد وطن دوست،رئیس شورای شهر، آذر فرقانی، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی ، فاطمه نخعی نیا، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شاعران پیسکسوت و جوان تربت حیدریه در محل تالار اندیشه برگزارشد.

سعید اکبریان، شهردار شهرستان تربت حیدریه در این مراسم ضمن اشاره به اینکه هنر نه علم است و نه فن، گفت: آن چیزی که وجه تمایز هنر با همه علوم و فنون عالم می باشد این است که هنر را همه انسانها دوست دارند و ذات هنر هم مبتنی بر فطرت پاک همه انسانهاست، یعنی انسان در هنر خدا را متجلی می بیند و این جاست که میل پیدا می کند و به سمت تبلور هنر می رود.

وی ادامه داد: تجربه مسابقه ی بزرگ شعرخوانی " چله کلو" نشان داد که با یک حرکت بسیار کم هزینه اما موثر می توان یک کار فرهنگی بزرگ انجام داد و توسعه زیر ساختهای فرهنگی بدون روح فرهنگی و توجه به هنرمندان یک مشت سازه و بتن بیش نیست.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی تربت حیدریه نیز در این جلسه گفت: شعر یکی از قدیمی‌ترین هنرهاست و اگر سینما هنر هفتم باشد، شعر هنر اول است. قدمت شعر نشان از نیاز جوامع به شعر دارد و این نیاز در طول سال ها و قرن های متمادی در میان مردم جهان نه تنها کمرنگ نشده بلکه بیش از پیش احساس می شود.

آذر فرقانی ادامه داد: مسابقه بزرگ شعرخوانی چله کلو یک اتفاق و تجربه بسیار خوب و عالی بود و استقبال ویژه ای که از این مسابقه به عمل آمد نشان دهنده این مطلب هست که تعدا 204 اثر به دبیرخانه این مسابقه رسید که از بین این آثار تعداد 15 اثر بعد داوری و آرای مردمی شایسته تقدیر شناخته شد.

وی افزود: اهداف این مسابقه معرفی شاعران تربت حیدریه، شعر محلی و گویشی تربت و همچنین استعداد یابی در زمینه شعر خوانی و اجراء بود که در همین زمینه خانم نرگس رنجبری برای تست مجری گری توسط آقای رئوف ذباح مجری صدا و سیمای استان خراسان رضوی به استان معرفی، که این جای بسی خوشحالی است.

بهمن صباغ زاده، شاعر و دبیر محفل ادبی ستاره قطب ضمن اشاره به اینکه ارزش گذاری کمی برای یک اثر هنری کار بسیار سختی است گفت: این مسابقه بزرگ شعرخوانی در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال توسط 6 نفر داور توانا داوری شد.

دبیر محفل تصریح کرد:  در بخش بزرگسال آقایان رئوف ذباح مجری مطرح استان و ایمان مرصعی شاعر و مجری، بخش شعر گویشی آقای محمد جهانشیری شاعر پیسکوت شعر گویشی تربت، بخش کودک و نوجوان آقای خرقانی و خانم ناهید ترشیزی هر دو شاعر و مربی کانون پرورش فکری کودکان و زینب نجفی از نسل جوان شاعر و مجری، این ویدئو های ارسالی را بازبینی و داوری کردند.

وی افزود: انجام یک کار هنری جاوید و ماندگار به تنهایی امکان پذیر نیست و در این مسابقه حامیان زیادی از جمله شهرداری تربت حیدریه، اداره کتابخانه های عمومی، اداره ارشاد اسلامی، انجمن شعر و ادب قطب، محفل ادبی ستاره قطب، موسسه فرهنگی و هنری اندیشه و عرفان، مجموعه تاریخی و گردشگری رباط تهمینه، مرکز معاینات سلامت شغلی، لوله و لوازم بهداشتی سامان ، سالن زیبایی یوتاپ و لوازم بهداشتی و آرایشی شایلی ما را یاری نمودند که جا دارد که از تمامی این عزیزان تقدیر و تشکر کنیم.

لازم به ذکر است در بخش بزرگسالان نرگس رنجبری، زینب نجفی و ملیحه یعقوبی.، در بخش نوجوان پیمان پویان ، حدیثه موسوی و ساره اسدی.، بخش کودکان طاها تاتاری ، فاطمه دلفکار و یگانه بلندی و در بخش آراء مردمی امیر محمد اکبری و میثم تاتاری شایسته تقدیر شدند.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ