فهرست

فراخوان

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار شهرستان‌ها

با حضور نویسنده کتاب برگزار شد؛

مراسم خوانش و معرفی کتاب سربلند در تربت حیدریه

همزمان با هفته فرهنگی ایثار و شهادت، مراسم خوانش و معرفی کتاب« سربلند» با حضور نویسنده کتاب در کتابخانه شهید بهشتی تربت حیدریه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، با هدف گرامیداشت هفته فرهنگی ایثار و شهادت، مراسم خوانش و معرفی کتاب «سربلند» با حضور حجت الاسلام علی اکبر سبزیان،مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و محمد علی جعفری، نویسنده کتاب،در کتابخانه شهید بهشتی تربت حیدریه برگزار شد.

این مراسم با حضور حجت السلام علی اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ غلامعباس شجاعی کاریزکی، نویسنده و مسئول بخش ادبیات مرکز حفظ و نشر آثار دفاع مقدس؛ سرهنگ پاسدار حسین پورسعادتی، مسئول ثبت و انتشار دانشنامه دفاع مقدس؛ مریم حسن زاده، رابط فرهنگی شهرستان تربت حیدریه برگزار شد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته ایثار و شهادت و با قدردانی از خوانش و معرفی کتاب سربلند گقت: شهید حججی از مجموعه جوانان دهه 70 است که نه انقلاب اسلامی و نه هشت سال جنگ تحمیلی را درک کرده است ولی به واسطه مطالعه همه آثار حوزه دفاع مقدس و همچنین خواندن آثار تقریظ شده مقام معظم رهبری مسیر تحول از دانایی را با استفاده از یک مدل مومنانه طی میکند.

وی ادامه داد: مطالعه در سبک زندگی افرادی مثل شهید حججی به ما کمک میکند که از لحاظ روحی و اخلاقی به این شهدا نزدیک شویم و آنها را در زندگی خود الگو قرار دهیم و هر کسی که بتواند یک کتاب درباره شهدا مطالعه کند، در تمامی ابعاد زندگیش تاثیر آن را خواهد دید.

مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ادامه با اشاره به برگزاری یادمانهای شهدا که در اکثر نقاط کشور برگزار می شود گفت: هم اندیشی و دورهمی و بزرگداشت های زیادی در خصوص شهدا برگزار شده است ولی خوانش و معرفی کتابهای زندگی شهدا باعث میشود تا از اندوخته های آنها به عنوان تجربه بهره ببریم.

در ادامه این مراسم مسئول بخش ادبیات مرکز حفظ و نشر آثار دفاع مقدس شهرستان نیز گفت: ادبیات دفاع مقدس در حوزه ادبیات کشور از بقیه حوزه های ادبی بسیار جلوتر است.

غلامعباس شجاعی که خود نویسنده کتاب پسران حیدر با موضوع شهیدان تربت حیدریه است، گفت: باید برای ماندگاری دفاع مقدس، درست، خوب و واقعی بنویسیم و مهم‌ترین وظیفه بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، جلوگیری از تحریف دفاع مقدس است.

 وی ادامه داد: انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان، جلوگیری از فراموشی، تحریف رشادت‌های بزرگ مردان تاریخ ایران و رساندن پیام شهدا به گوش مردم و سایر ملت‌ها از وظایف اصلی این مرکز است .

در ادامه این مراسم محمد علی جعفری نویسنده کتاب سربلند با اشاره به خاطرات خود از ایام نگارش کتاب گفت: یک خطری که برای کتاب‌های شهدا وجود دارد این است که شهدا را تک‌بُعدی نگاه می‌کنند و به همه زوایای زندگی آنها نمی‌پردازند. متاسفانه این کتاب‌ها به‌گونه‌ای نوشته می‌شوند که همه طیف مخاطبان نمی‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. همه تلاشم این بود که سیر تکامل شهید حججی را نشان دهم و می‌خواستم بگویم شهید از روز اول کامل نبوده و یک سری جوانی‌های خود را داشته و مثل یک انسان عادی، پله پله رشد کرد و به آن درجه رسید. شاید برخی هم خوششان نیاید که چرا نقاط ضعف اینگونه افراد گفته شود، چون معتقدند افرادی مثل شهید حججی حجت خدا هستند، ولی او که از ابتدا حجت خدا نبوده است.

جعفری افزود: مخاطبِ جوان امروزی نیاز دارد و دوست دارد که ببیند یک شهید مدافع حرم، چه دلبستگی‌ها و علاقه‌مندی‌هایی داشته است. حتی اینکه چه غذاهایی دوست داشته، در چه فضایی بوده و دلمشغولی‌هایش چه بوده است. گاهی هم خبط و خطایی داشته است. اینکه خطاهایش را بگوییم و ببینیم چطور خطاهایش را اصلاح کرده، مهم است. اینکه بگوییم هیچ خطایی نداشته، برای جوانان دهه 70 و 80 پذیرفتنی نیست. مثلا او هم تلگرام و اینستاگرام داشته و در فضای مجازی هم حضور داشت، ولی طیب و طاهر و پاک. باید همه اینها گفته شود تا درس شود که ما هم می‌توانیم شهید حججی شویم. تمام تلاش من این بود، حال موفق شدم یا نه، باید مخاطب بگوید.

در پایان این مراسم مریم حسن زاده، رابط فرهنگی شهرستان ضمن خوانش قسمتهایی از این کتاب، گفت: شیوع ویروس کرونا همه ابعاد زندگی انسان را تحت ثاثیر قرار داده است و در همه افراد دچار استرس و اضطراب شده اند و ما میتوانیم با خوانش و معرفی کتابهای خوب بویژه روایت کردن زندگی شهدای مدافع حرم، حس خوب کتاب خواندن در فضای مجازی را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

وی ادامه داد: با خوانش بخشهایی از یک کتاب خوب، افراد راغب میشنود این کتابها را تهیه و یا از کتابخانه های عمومی به امانت بگیرند و با این روش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ارتقاء پیدا میکند.

شایان ذکر است کتاب «سربلند» سال 97 در 360 صحفه توسط نشر کاظمی منتشر و در زمان کوتاهی به چاپ شانزدهم رسید.  این اثر روایت زندگیِ زمینیِ یک جوانِ 27‌ساله است که در ابتدای جوانی بر غفلت چیره شد؛ او که راهی به روزنه‌های غیب عالم یافت تا خود را به آسمان رساند. 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ