جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد
1398/3/21 سه‌شنبه با محوریت برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد مقدس برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد مقدس با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد مقدس با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، سرپرست معاون استاندار و فرماندار مشهد و اعضای انجمن برگزار شد.

درابتدای این جلسه حیدر خوش نیت سرپرست معاون استاندار و فرماندار مشهد با اشاره به رویکرد کتابخانه های عمومی مشهد مقدس و برگزاری برنامه های فرهنگی در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای، مسیر پیش رو در افق کاری کتابخانه های عمومی را مسیری درست و روشن ارزیابی کرد.

وی ادامه داد:افزایش سرانه مطالعه و شاخصهای کتابخانه ای از جمله تعداد اعضای کتابخانه ها و ارائه راهکارهای کاربردی برای جلب مشارکت مردمی در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از جمله دستورکاهای جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد مقدس است.

خوش نیت ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرها و برنامه های پیشنهادی در جلسه انجمن و جمع بندی آنها در قالب مصوبات  جلسه سال جاری را نیز مانند سال گذشته سالی اثرگذار در حوزه فعالتیهای کتابخانه ای داشته باشیم.

در ادامه این جلسه رئیس اداره کتابخانه های عمومی مشهد مقدس گفت: انجمن کتابخانه های عمومی مشهد مقدس به لحاظ ترکیب اعضا و حضور مسئولان دلسوز و همراه و همچنین اساتید دانشگاهی صاحب علم و آگاهی باعث شده است انتظار زیادی از این انجمن و جلسات و مصوبات کاربردی آن بوجود بیاید.

محمد رضا بدیع زادگان ادامه داد: در سال گذشته اتفاقات تاثیرگذاری در حوزه کتابخانه های عمومی مشهد مقدس در برنامه های فرهنگی اجرا شده و خدمات کتابخانه ای انجام شد و امیدورایم امسال تیز با همین سرعت و کیفیت شاهد حرکت رو به جلو کتابخانه های عمومی باشیم و در همین راستا در سالجاری چند باب کتابخانه جدید به کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی و رشد 80درصدی مشارکت شهروندان مشهدی در سال 97 نسبت به دوره قبلی جشنواره گفت: جشنوراه کتابخوانی رضوی فرصتی مناسب برای معرفی و تبیین جایگاه کتابخانه های عمومی در جامعه است و کتابخانه های عمومی مشهد و کتابداران شهرستان از ابتدای جشنواره با تلاش و همت، با حضور در مدارس، مساجد، روستاها،پارکهاو بوستانها، مجامع علمی ، ادارات، از هر فرصتی برای معرفی کتابخانه ها و جلب مشارکت مردمی استفاده کرده اند.

در ادامه این جلسه مقاله ای با موضوع راهکارهای جذب عضو و افزایش اعضای کتابخانه های عمومی به عنوان دستور کار دوم جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مشهد مقدس توسط استاد دانشگاه مشهد و عضو انجمن ارائه شد.

 رحمت الله فتاحی گفت: کتابخانه های عمومی با منابع و پیشینه تمدنی و بهره مندی از کتابداران خلاق و کوشا و با تجربه وزنه ای گرانبها برای فرهنگ کشور هستند تا بتوانند محیطی مناسب برای جذب اعضا و علاقه مندان به کتاب و کتباخوانی و تاثیرگذاری بر روند کسب اطلاعات و دانش افزایی جامعه بوجود آورند.

وی ادامه داد: اصلی ترین شاخصه ای که کتابخانه های عمومی در حال حاضرب ریا جذب بیشتر اعضا نیاز دارند کاربر مداری است.

فتاحی با اشاره به توجه شاخصهای اجتماعی از جمله اقتصاد و صنعت در دنیای امروز به اصل کاربر مداری و در نتیجه موفقیت و پیشرفت آنها گفت: در اقتصاد و صنعت امروز جهان مشتری به عنوان شخص مورد توجه قرار دارد و الگو برداری از این مدل در بحث کتاب و کتابخوانی نیز ضامن رشد و توسعه کتابخوانی است.

وی پاسخگویی به اعضا، تشکیل انجمن دوستداران کتابخانه،استفاده از کمکهای اعضای داوطلب، بازاریابی خدمات کتابخانه ای، اطلاع رسانی و تبلیغات در رسانه ها و مطبوعات و مبلمان شهری،توجه به جذب کودکان، افزایش کتابخانه های سیار را تنها چند مورد از برنامه هایی دانست که با محوریت اعضای کتابخانه به توسعه و جذب مخاطب کتابخوان کمک خواهد کرد.


     


 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 90