1398/4/11 سه‌شنبه نشست کتاب خوان در کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس نشست کتاب خوان کتابخانه ای برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر نشست کتاب خوان با تعداد 50 نفر شرکت کننده و 7 نفر جهت معرفی کتاب برگزار شد.

مسئول کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد گفت:علم آموزی و ترویج فرهنگ مطالعه، همواره در دین مبین اسلام مورد تاکید قرار داشته است.  و برای مطالعه و کتابخوانی و کسب علم ، ارزش و اعتبار خاصی قائل شده. لذا باید تلاش کنیم تا در راستای ترویج فرهنگ مطالعه مفید در جامعه گام برداریم.

سیمین برازش ادامه داد: برگزاری نشستهای کتاب خوان یکی از راهکارهای بسیار تاثیر گذار می باشدکه در راستای افزایش سرانه مطالعه در جامعه مفید می باشدو منجر به رشد کتاب‌خوانی و رشد فرهنگ عمومی خواهد شد.

کتابهای ذیل در این نشست معرفی شد:

"نمی گذارم کسی دکمه های اعصابم را فشار دهد"نویسنده: آلبرت الیس / معرفی کننده کتاب: معصومه شامکوییان

این کتاب روش‏های واقع‏بینانه‏ای در اختیارتان قرار می‏دهد که از فشار افراد و مصائب زندگی بر دکمه‏های اعصابتان جلوگیری کنید و با استفاده از مهارت‏های کسب شده از آن، بتوانید با کاهش چشمگیری از شدت ناراحتی‏ها، زندگی لذت‏بخشی داشته باشید. و مجموعه بسیار مشخصی از مهارت ها است که طرز واکنش ما را در زمانی که اشخاص و موضوعات دکمه های اعصابتان را فشار می دهند هدایت می کند .در این اثر ، هدف این است که به شما نشان دهد می توانید زندگی فعال ، پر شور ، جدی و حتی دشوار داشته باشید ، اما قربانی تلاش و زحمت خود نباشید . این کتاب کمک می کند  فشارها، استرس ها و نگرانی هایی که درمسیر زندگی وجود دارد نتواند اعصابمان را به هم بریزد و  زندگیمان را تلخ کند.

" بیشعوری"نویسنده: خاویر کرمنت   مترجم: محمود فرجامی / معرفی کننده کتاب: عادله کمالیان

دکتر خاویر کرمنت این کتاب را از داستان زندگی خودش الهام گرفته است. او که پزشک متخصص در رشته مقعد شناسی است؛ در سن چهل سالگی به این حقیقت می‌رسد که بی‌شعور است، زیرا با همسر، پسر و دخترش دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل او برای درمان نزد روانپزشک می رود، سپس با این جمله مواجه می‌‌شود: «تو یک بی‌شعور هستی خاویر، ولی نگران نباش این مشکل بیماری نیست، بلکه موردی است ناشی از خلق و خویت». او که به مشکل خود پی برده است، به کنکاش عمیق این موضوع می‌پردازد. این کتاب به طور عمده به عنوان راهنمای کمک به خود برای بازیابی ‌شعور نوشته شده است؛ افرادی که به اعتیاد خود، آگاه هستند و سعی دارند یاد بگیرند که چگونه باید به عنوان یک انسان در ارتباط با خود، خانواده و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، شایسته رفتار کند. اما اثر خاویر همچنین شامل شرح کامل علل بی‌شعوری و آلودگی دهشتناک این تهدید است.

"غیرممکن کمی دیر‌تر ممکن است" نویسنده: آرت برگ / معرفی کننده کتاب: فرحناز موحدان

نویسنده که در حین رانندگی تصادف شدیدی باعث فلج شدن کامل او شده است از استقامت خود می گوید. او دیگر نمی‌تواند دوباره راه برود، کار کند یا زندگی مستقل داشته باشد، اما با وجود این به تنهایی و بدون کمک دیگران توانست به زندگی‌اش معنا و مفهوم تازه‌ای ببخشد. حتی علیرغم آنچه دکتر‌ها به وی گفته بودند توانست ازدواج کند و صاحب دو بچه شود و یکی از سخنوران انگیزشی بسیار محبوب در آمریکا گردد. این مرد ثابت می‌کند که تأکید بر آنچه قلب شما می‌گوید  کلید خوشبختی هر کسی است. سرگذشت او خنده را با اشک شوق به چشم می‌آورد.  تجربیات زندگی‌اش  می‌تواند تأثیر عظیمی در زندگی شما بگذارد. او مجموعه  باورهای بنیادی را در زندگی  توضیح  می‌دهد. گاهی شکست  می‌تواند آموزگار بزرگی باشد. غیرممکن کمی دیر‌تر ممکن می‌شود، غیرممکن را ممکن سازید.

"ادواردو" نویسنده:بهزاد دانشگر / معرفی کننده کتاب: مریم خرمی   

داستان این رمان برگرفته از زندگی پسر سناتور آنیلی , سرمایه دار بزرگ ایتالیایی و صاحب کارخانه های ماشین سازی متعددی از جمله فیات است. رمان از انتهای داستان یعنی مرگ ادواردو آغاز می شود. این رمان سه خط داستانی را دنبال می کند. داستان اول مربوط به خود ادواردو, چگونگی مسلمان شدن و سپس شیعه شدنش, دوستان و ظلم مافیای صهیونیستی بر او است. شاید کمتر کسی بداند که ادواردو که پس از شیعه شدن نام مهدی را برای خود برگزیده بود با خواندن ترجمه انگلیسی قرآن به اسلام روی آورد و همچنین در سفر به ایران با حضرت امام خمینی رحمة الله علیه دیدار داشته است. داستان دوم گروهی مستندساز ایرانی هستند که به ایتالیا می روند و حوادث برایشان رقم می خورد. داستان سوم حوادثی است که برای یک خبرنگار ایتالیایی است که در کشور خود به دنبال کشف حقیقت می گردد. این سه خط داستانی در انتهای کتاب به هم می رسند.
ادواردو می‌گوید: «در نیویورک که بودم یک روز در کتابخانه قدم می‌زدم و کتاب‌ها را نگاه می‌کردم که چشمم افتاد به قرآن. کنجکاو شدم که ببینم در قرآن چه چیزی آمده‌ است. آنرا برداشتم وشروع کردم به ورق زدن و آیاتش ر ا به انگلیسی خواندم، احساس کردم که این کلمات، کلمات نورانی است و نمی‌تواند گفته بشر باشد. خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم، آن را امانت گرفتم و بیشتر مطالعه کردم و احساس کردم که آن را می‌فهمم و قبول دارم.» ادواردو از ابتدای اسلام آوردن توسط والدینش تهدید شد که اگر می‌خواهد مسلمان بماند خبری از ارث نیست. ادواردو چند بار به ایران سفر کرده و با امام خمینی(ره) و آیت الله العظمی خامنه‌ای دیدار کرده و به زیارت حضرت علی ابن موسی رضا، امام هشتم شیعیان مشرف شده بود. در یکی از این سفرها در هفتم فروردین 1360 در نماز جمعه به امامت آیت‌الله خامنه‌ای شرکت می‌کند. در همین سفر ادواردو با بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده و حضرت امام پیشانی ادواردو را می‌بوسد.

"تمرین نیروی حال" نویسنده: اکهارت تول /معرفی کننده کتاب: مهین وحیدی  

کتاب صوتی تمرین نیروی حال یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های معنوی است. او در این کتاب مفاهیمی مانند بخشش و مراقبه را آموزش داده و زندگی در لحظه حال را توصیه می‌کند. نویسنده در این کتاب به شعور گسترده جهانی، بخشش، مراقبه، تقویت نیروی حال، آرامش درونی و راهکارهای معنوی در زندگی روزمره می‌پردازد. اکهارت تول در این کتاب به شرح روش‌هایی برای تقویت روحیه زندگی در لحظه می‌پردازد. او راهکارهایی برای مراقبه و تقویت نیروی حال ارائه داده و زندگی در لحظه حال را برای تجربه قلمرو وجود توصیه می‌کند. این قلمرو در واقع جایگاهی پر از شادی، نشاط و آرامش است که با زندگی درون آن عشق و راز زندگی به دست می‌آید.

"زندگی عاقلانه"نویسنده: آلبرت الیس /معرفی کننده کتاب: نجمه قنبری

در «زندگی عاقلانه: بازنویسی دیدگاه آلبرت الیس برای جامعه ایرانی»، بر اساس رویکرد رفتار درمانی عقلانی ـ هیجانی، بر شناسایی باورهایی که در پس احساسات و هیجان‌های افراد هست و نیز در لحظه زندگی کردن، تاکید شده و در واقع راهکاری عملی برای بهتر زیستن است.
نویسنده با تبیین و پیاده‌سازی این شیوه درمانی با شرایط زیستی در ایران کمک بسیاری در فهم و کاربردی‌تر شدن این رویه درمان کرده است.
نخستین و مهم‌ترین هدف این رویکرد، ایجاد بینش است. یعنی مراجعه کننده باید مشکلات خویش را نه از منظر هیجان‌ها بلکه از دیدگاه واقعیت‌ها درک کند. زیرا این رویدادها نیستند که می‌توانند افراد را دچار خشم یا استرس یا افسردگی کنند، بلکه برداشت آنها از رویدادهاست که باعث هیجان‌های منفی می‌شود. ما می توانیم با تربیت کردن و نظم بخشیدن افکار خود، زندگی را مملو از کامروایی، خلاقیت و از لحاظ هیجانی رضایت بخش کنیم.

"هنر سخن گفتن"نویسنده: ژرژ سیون /  معرفی کننده کتاب: مریم محب جوان

 این کتاب با بیان نکاتی کلیدی راهنمای شما در آماده سازی و ایراد سخنوری است. توانایی خوب سخن گفتن عامل مهمی در موفقیت شما محسوب می شود. خوب سخن گفتن می تواند احترام دیگران را به همراه داشته باشد. همچنین توانایی خوب سخن گفتن، مردم را متقاعد می سازد  که شما روی هم رفته از سایر افرادی که قادر نیستند به اندازه شما خوب سخن بگویند با استعدادتر و باهوش تر هستید. این مهارت می تواند شما را در کسب ترفیع بیشتر و سریعتر یاری رساند. هنگامی که خوب سخن بگویید، مردم می گویند: «او واقعاً در مورد آنچه سخن می گوید آگاهی کامل دارد.» خبر خوب این است که ذهن شما مانند ماهیچه عمل می کند. ذهن شما با استفاده ی بیشتر، قویتر و کارآمدتر می شود. برنامه ریزی، آمادگی و سخنرانی، شما را وادار می سازد از ذهنتان بیشتر استفاده کنید و در حقیقت شما را باهوش تر می سازد. 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 58