1398/7/17 چهارشنبه معرفی بخشهای کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد(9) بخش کودک؛سرای اندیشه و شکوفایی آینده سازان ایران اسلامی بخش کودک کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)مشهد فضایی جذاب و زیبا برای حضور کودکان نوجوانان و بهره مندی از فعالیت های متنوع این بخش است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، بخش کودک کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)مشهد فضایی جذاب و زیبا برای حضور کودکان نوجوانان و بهره مندی از فعالیت های متنوع این بخش است.

بخش کودک کتابخانه مرکزی از بهمن ماه سال 97 شروع به فعالیت کرده است و بالغ بر 10 هزار جلد کتاب در مقطع دبستان و در تقسیم بندی گروه سنی الف، ب و ج دارد و در حال حاضر سیده فاطمه حسینی و مهدی سلطانی در این بخش به ارائه خدامت کتابخانه ای به کودکان و نوجوانان عضو می پردازند.

 این بخش دارای فضای بازی برای رده سنی 2 تا مقطع دبستان با تنوع 100 نوع اسباب بازی نرم چین، جور چین ، لگو، شهر فرنگ و نیز ابزارها و  وسایل آموزشی از جمله آنتامونی بدن انسان، چشم و پوستری های شومیزی علمی نیز می باشد که فعالیتهای این بخش را برای سلایق و نیازهای مختلف مهیا نموده است.

استفاده از رنگ های شاد، تصاویر کودکانه، رنگ آمیزهای دیواری، و میز و صندلی های مختلف با کاربردهای خاص کتابخوانی، نقاشی، مطالعه تک نفره، و یا بالشتک های مخصوص قصه گویی در رنگ های متنوع از امکانات و زیبایی هایی هستند که با رنگ آمیزی و چیدمانشان فضای کودک را زیباتر می نمایند و وجود اتاق مادر و کودک نیز در این بخش برای کودکان خردسال فضای بسیار مناسب و امنی را برای مادران شیرده فراهم کرده است.

فعالیتهای این بخش در طی فعالیت 6 ماه گذشته از افتتاح کتابخانه  شامل قصه گویی در شنبه ها، آموزش قصه گویی برای مادران در روزهای یکشنبه، نشست کتاب خوان سه شنبه ها بوده است و در اوقات فراغت برگزاری کلاسهای خلاقیت برای کودکان 8 تا 12 ساله، کلاسهای آموزش کاردستی  و نقاشی، کتابسازی و فرزندپروری بوده است که به با استقبال اعضاء کتابخانه در این اوقات برگزار شد.

در این بخش برای استفاده منظم و کاربردی از تمامی قسمت های موجود در بخش با ایجاد زمان بندی مناسبی که در تابلو اعلانات فرهنگی این بخش درج شده است فعالیتهای هر قسمت در زمانی خاص برگزار می شود و اینگونه برای مراجعان کودک جهت مطالعه آزاد، درسی و بازی، حضور در برنامه های فرهنگی کتابخانه تقسیم بندی شده است.

این بخش با هدف ایجاد فضای شاد و علمی برای کودکان به مناسبت های ملی و مذهبی مراسم و نمایشگاه کتاب و کاردستی برگزار کرده است و برگزاری جشن های مناسبتی خاص در ایام فرخنده سال، و برگزاری نمایش های عروسکی برای کودکان برنامه های متنوعی را برای این قشر مهم در کتابخانه فراهم نموده است.
 
بازدیدهای مختلفی که در ایام تحصیلی از این بخش انجام می گیرد فرصت بسیار مناسبی برای آشنایی کودکان با فضای کتابخانه می باشد و کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد نیز به زودی پخش فیلم های آموزشی را در ساعات مشخصی در هفته شروع خواهد کرد و کارگاه های مختلف آموزشی برای مادران و کودکان بزودی در موضوعات تازه و کاربردی در دستور کار کتابخانه خواهد بود.

کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) با شعار ما گام دوم انقلاب را با کتاب برمی داریم، اعتقاد دارد کودکان بزرگترین سرمایه های جامعه هستند که  اگر درست در مسیر کتابخوانی قرار بگیرند می توانند فردای خوبی راب برای ایران اسلامی رقم بزنند و  کتابخانه، فضایی امن و ایمن و پر نشاط برای رشد کودکان است. 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]