کتاب خوان حجاب و عفاف
1398/2/29 يكشنبه با موضوع حجاب و عفاف برگزار شد، نشست کتاب خوان در کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) طرقبه نشست کتاب‌خوان عفاف و حجاب به همت کتابداران کتابخانه امام خمینی (ره) طرقبه با حضور جمعی از علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، با توجه به اهمیت حجاب و عفاف در جامعه و همچنین ترویج فرهنگ کتابخوانی.نشست کتاب‌خوان عفاف و حجاب به همت کتابداران کتابخانه امام خمینی (ره) طرقبه با حضور جمعی از علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

در این نشست شش نفر به معرفی کتابهایی با این موضوع پرداختند.

« حجاب زینت برتر» نوشته عطیه صادق کوهستانی / توسط مریم عمادی

این کتاب  شامل عناوین موضوعی زیادی از جمله: بهترين نوع حجاب، زن در قرآن، محارم درقرآن، پوشش زنان در اسلام، عاقبت زنان بد‌حجاب، عفت در روابط زنان،اختلاط پسران و دختران در محيط‌های آموزشی، خلوت كردن با نامحرم، چادرحجاب برتر، حجاب و سخنان امام صادق درباره آخرالزمان، دقت نظر امام خمينی(ره) در خصوص پوشش چادر، پوشش سرتاسری در سيره حضرت فاطمه زهرا(س) و حجاب استواری اجتماع است.مولف در مقدمه اين كتاب آورده است: ريشه بيشتر گرفتاری‌های خانوادگی و اجتماعی و انحرافات دينی و اخلاقی را بايد در مسئله حجاب و حيا و روبه رو شدن منطقی با اين مساله جست‌وجو نمود، مشكلاتی كه امروزه نسل جوان با آن مواجه می‌باشند همان مسئله فهم دين و ديانت و درك كردن وفهميدن مرزهای دينی و اخلاقی می‌باشد.

 «حجاب بی حجاب » نوشته محمد رضا زائری / توسط فاطمه ریوندی

از بیان نویسنده کتاب، حجاب یک التزام فردی و شخصی نیست که بتوان مثل نماز در خلوت و خفا خواند و یا مثل روزه بی نشان و پنهان بدان پرداخت؛ بلکه انتخابی علنی و جدی و آشکار است که معنا و مفهومی گسترده دارد که اهمیت حجاب از جهات مختلف، اقتضا می کند با نگاهی جامع بدان پرداخته شود و چه در مقام پژوهش و چه در مقام آسیب شناسی و سیاست گذاری برای ترویج و تبلیغ از زاویه حیثیت اجتماعی و فرهنگی خاص آن مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.
این کتاب بیش از آن که بانوان را مخاطب قرار دهد، با فعالان فرهنگی سخن می گوید و می کوشد فضایی برای بررسی جدی تر موضوع حجاب فراهم سازد.

«حجاب وعفاف در سبک زندگی » نوشته سید علی خامنه ای / توسط زهرا پینه وری

 این کتاب نخستین دفتر از مجموعه‌ای 5 جلدی «نقش و رسالت زن» است که توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شده است.کتاب از 5 فصل با عناوین؛ عفّت و حیا، روابط زن و مرد، حجاب و پوشش، کشف حجاب و بی‌بندوباری و روش برخورد با بی‌بندوباری تشکیل شده است. از مهم‌ترین مسائل مهم این اثر آن بخش از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است که به طور خاص به نظر اسلام درباره شخصیّت زن و نحوه بروز و ظهورآن، حجاب و عفاف، نقد دیدگاه غرب درباره‌ی زن و پیامدهای مبتذل آن در جامعه کنونی غرب، اهمیّت حفظ کانون گرم خانواده پرداخته است.
«چرا حجاب » نوشته ابراهیم خرمی / توسط طاهره امیدوار مقدم
چاپ نخست کتاب «حجاب چرا؟» با شمارگان 1300 نسخه و در 131 صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.این اثر به طرح کلی شبهه ها در مورد حجاب پرداخته و با رویکرد دینی سعی بر ارائه پاسخ های مناسب دارد. از جمله شبهاتی که در این کتاب به آن پاسخ داده شده، عبارتند از: اگر این حجاب و پوشش مانع حضور و بروز شخصیت زن شود، قطعاً مضر است. این کتاب در دو فصل تنظیم شده است. نویسنده در فصل اول کتاب به تبیین تردیدهایی در مورد حجاب پرداخته ودر فصل دوم درمقام جواب به سئوالات مطرح شده در مسئله حجاب می پردازد.

«مسئله حجاب»نوشته مرتضی مطهری/ توسط فهیمه ابراهیمی

این کتاب، سلسله سخنراني‌هاي استاد مطهري در انجمن اسلامي پزشكان است که پنج بخش دارد. شهيد مطهري در بخش اول ابتدا نشان مي‌دهد كه مسئله پوشش زن از ويژگي‌هاي اسلام نيست و ميان ملت‌هاي ديگر نيز وجود داشته است. سپس به عده‌اي كه طرفدار بي‌ حجابي زن و نشست و برخاست او با مردان بيگانه در جامعه هستند، پاسخ مي‌دهد.
در بخش دوم، به عده‌اي پاسخ مي‌دهد كه معتقدند زنان بايد حتي چهره و دست خود را از نامحرم بپوشانند و به خانه‌ نشيني زن عقيده دارند. استاد مطهري در اين كتاب ثابت مي‌كند كه نظر اسلام، حفظ حريم و حضور باوقار زن در جامعه با پوشش مناسب است.

«حجاب» نوشته مهدی مهریزی/ معرفی توسط الهام نیکنام

کتاب حجاب از یک مقدمه و دو فصل تشکیل شده است: شبهات درباره دینی بودن حجاب و شبهات درباره حجاب دینی. در این کتاب، به صورت منطقی و قلمی شیوا، به 15 شبهه رایج درباره حجاب و پوشش در اسلام پاسخ داده می شود.
نویسنده در این کتاب بر آن است تا مسأله «حجاب و پوشش» را که از مسلمات شریعت اسلامی است، آسیب شناسی کرده، ایرادها و اشکالهایی را که از زوایای گوناگون بر آن وارد شده، در یک سازمان منطقی، مورد نقد قرار دهد. 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 146