1398/6/20 چهارشنبه با صعود کتابدار و دو کتابخوان خراسان رضوی محقق شد، طنین کتاب و کتابخوانی بر فراز قله های دماوند و علم کوه با صعود کتابدار و دو کتابخوان عضو کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه، نوای کتاب و کتابخوانی بر فراز قله های دماوند و علم کوه طنین انداز شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، با صعود کتابدار و دو کتابخوان عضو کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه، نوای کتاب و کتابخوانی بر فراز قله های دماوند و علم کوه طنین انداز شد.

مهدی سلطانی کتابدار کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد،به عنوان مسئول گروه به همراه محمد رضا دادی القار (عضو کتابخانه)، مهدی سلطانی (عضو کتابخانه) در این خصوص گفت: ورزش همیشه همراه با تحصیل و کسب علم و معرفت همراه بوده است.

وی ادامه داد: با آگاهی از اهمیت تلاش در جهت ترویج فرهنگ مطالعه دو صعود به قله های مرتفع کشور به همراه همنوردان علاقه مند به کتاب و کتابخوانی برنامه ریزی شد و در برنامه اول قله دماوند و در برنامه دوم قله علم کوه نقطه هدف برای صعود و اجرای طرح تبلیغی ارتقای فرهنگ مطالعه انجام شد.

وی ادامه داد: این صعود در ابتدای شهریورماه و در هفته دولت انجام شد و همزمان با صعود و در ساعات استراحت برنامه های فرهنگی با موضوع کتاب و کتابخوانی انجام شد.

سلطانی برگزاری جلسات آمادگی کوهنوردی (صعود دماوند و علم کوه) در ارتفاعات بینالود، قله شیرباد، قله بینالود، قله فلسکه، قله قوچگر در مشهد و قله ملکوه در تربت حیدریه، برگزاری جلسات هم اندیشی با اداره مشهد و اداره کل در زمینه انتخاب کتاب، محتوا و نحوه اجراء، تبلیغ و انعکاس خبر  تهیه و تدارک بنر، تراکت، نوشته هایی بر روی تیشرت،گتر، کاور کوله از جمله برنامه های قبل از صعود گروه کوهنوردی عنوان کرد.
 
  وی حضور گروه کوهنوردی در اداره کل کتابخانه های عمومی  و بدرقه توسط مدیر کل و رئیس اداره کتابخانه های عمومی مشهد مقدس را شروعی بر برنامه صعود به قله های دماوند و علم کوه عنوان کرد و ادامه داد: این سفر با شعار «با کتاب خوب، بر فراز قله های زندگی» آغاز شد.

سلطانی اسکان در روستای ناندل و هماهنگی جهت تبلیغات فرهنگی در محل اکو کمپ دماوند،برگزاری اولین خوانش و معرفی کتاب با جمعی از پیشکسوتان کوه نوردی در محل اکو کمپ دماوند (ناندل) به همراه اهداء کتاب از عنوان معرفی شده،  استقرار ستاد تبلیغی برنامه در محل چادر در ارتفاع 4400 متر پناهگاه تخت فریدون و اجراء دومین خوانش و معرفی کتاب در پناهگاه تخت فریدون و صعود موفقیت آمیز تیم به قله دماوند و به اهتزاز درآوردن پرچم نهاد کتابخانه های عمومی کشوررا از جمله مراحل و برنامه های اجرا شده در سفر به قله دماوند عنوان کرد.

این کوهنورد کتابدار مشهدی اسکان در قرارگاه کوه نوردی رودبارک، رایزنی و اطلاع رسانی برنامه و شروع صعود از روستای ونداربن، اسکان در کمپ حصارچال و برپایی چادر ستاد تبلیغات، توزیع تراکت و اطلاع رسانی شفاهی و  سومین خوانش و معرفی در محل کمپ اختصاصی حصارچال و برگزاری چهارمین معرفی و خوانش کتاب، برگزاری پنجمین معرفی و خوانش کتاب برای کوهنوردان خارجی در قله علم کوه و در نهایت  صعود موفقیت آمیز تیم به قله علم کوه و به اهتزاز درآوردن پرچم نهاد کتابخانه های عمومی کشوررا از جمله برنامه ها و مراحل صعود بع قله علم کوه عنوان کرد.

سلطانی ادامه داد: این سفر با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی و با انتخاب کتاب «صعود زندگی من» تألیف لارا ایوانز، ترجمه علی ایثاری کسمایی که در قالب داستانی واقعی، با موضوع سرگذشت نامه ی نویسنده اثر، لارا ایوانز کوه نوردی که دچار بیماری سرطان می شود و با تکیه بر اراده و بهره مندی از طبیعت، کوه نوردی و با همراهی دوستانش و ژرفای نگرشی که در خود ایجاد می کند؛ بر سرطان فائق می آید انجام شد و در طی برنامه صعود 13 عنوان کتاب به کوهنوردان اهداء شد.

وی شرایط سخت کوهستان چه از نظر پیمایش مسافت و چه آب و هوا و همزمان  اجراء و ترویج کتاب خوانی در شرایط کوهستان را تجربه جذاب و زیبا هم برای گروه کوهنوری و هم برای دیگر کوهنوردان دانست.
 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 117