1398/5/22 سه‌شنبه فرماندار کاشمر در جلسه انمن کتابخانه های عمومی شهرستان؛ باید احساس نیاز به مطالعه در جامعه نهادینه شود فرماندار کاشمر در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: دانایی، توانایی به‌همراه دارد، اگر به این مهم دست‌ یابیم و احساس نیاز آن را نهادینه کنیم، به‌دنبال مطالعه می‌رویم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر با حضور فرماندار و اعضای انجمن برگزار شد.

مسلم ساقی فرماندار کاشمر در این جلسه با اشاره به اینکه هزینه کتاب در سبد خانوارها مورد بی‌مهری قرار گرفته است، افزود: عدم وجود هزینه کتاب در سبد خانوارها، نشان‌دهنده مظلومیت این حوزه است.

وی با تأکید بر اینکه باید نگاهمان را در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی تغییر دهیم و با بهره‌گیری از تجربیات موفق راهکارهای علمی و عملی در زمینه فرهنگ‌سازی در این حوزه ارائه کنیم، اظهار کرد: با تغییر نگاه به مطالعه باید در حوزه اداری و عمومی مقید باشیم که دانایی، توانایی به‌همراه دارد، اگر به این مهم دست‌ یابیم و ضمن احساس نیاز آن را نهادینه کنیم، به‌طور قطع به‌دنبال مطالعه می‌رویم.

ساقی با بیان اینکه به ضرب‌ و زور نمی‌توان افراد را به مطالعه تشویق و آن‌ها را کتاب‌خوان کرد، یادآور شد: باید رویکرد ایجاد احساس نیاز در جامعه مخاطب تعریف‌ شده، به‌وجود بیاید و  به این نقطه برسد که مطالعه راه کم‌هزینه‌ای برای افزایش آگاهی مردم است، هرچه آگاهی مردم بیشتر باشد به‌طور قطع بیشتر به‌دنبال مطالباتشان می‌روند.

فرماندار کاشمر ادامه داد: مردم در حوزه اجتماعی و امنیت روانی باید احساس نیاز کنند، به‌طوری‌که در نخستین گام موضوع مطالعه را مورد توجه قرار دهند و راه‌های درمان را با استفاده از مطالعه پیدا کنند.

وی با بیان اینکه با وجود ارائه آمارهای رسمی، سرانه مطالعه در کشور پایین است، بیان کرد: اگر چه اقدامات فرهنگی زیادی توسط دستگاه‌های مختلف انجام‌ شده است، اما به‌دلیل اینکه این اقدامات و فعالیت‌ها به‌صورت موازی کاری انجام‌ شده است، گاهی منجر به‌ خنثی شدن برخی از برنامه‌ها شده است، بنابراین به‌عنوان یک دغدغه جدی در سطح کلان یک تصمیم‌گیری جدی انجام باید شود تا از موازی‌کاری در حوزه اقدامات فرهنگی جلوگیری شود.

ساقی افزود: کاشمر در حوزه تعداد اعضای کتابخانه، راه‌اندازی اولین انجمن خیرین کتابخانه‌ساز، فضای فیزیکی،رشد تعداد کتابخانه‌ها و بسیاری از شاخص‌ها کارنامه قابل قبولی به‌صورت آماری دارد اما باید آمار وضعیت موجود کتابخانه‌های عمومی شهرستان به‌صورت تحلیلی ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ‌سازی به‌ویژه مهدکودک‌ها، مدارس، دانشگاه و جوامعی که مخاطب زیادی دارد باید بررسی کنیم که چه اقدامات و کارهایی قابلیت اجرا شدن دارد، یادآور شد: در این راستا باید از ظرفیت دانشگاهیان، فرهنگیان و نخبگان جامعه نهایت استفاده را ببریم و با دعوت از صاحب‌نظرانی که در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی دارای اثر هستند از نظرات کارشناسی آن‌ها نیز استفاده کنیم.

ساقی بر ضرورت توجه و تبلیغ در خصوص وقف کتاب و کتاب‌خوانی تأکید کرد و گفت: باید با فرهنگ‌سازی واقفین را به‌حضور و انجام وقف در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی هدایت کنیم.

در ادامه سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر نیز با اشاره به فعالیت 8 باب کتابخانه نهادی و 5 باب کتابخانه مشارکتی و دارای مجوز با 231 هزار نسخه کتاب در این شهرستان گفت: در حال حاضر 43 هزار نفر در سطح شهرستان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند، به‌طوری که با راه‌اندازی بخش کودک در تمامی کتابخانه‌های نهادی شهرستان نیمی از جمعیت اعضای این کتابخانه را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

ملیحه فخار طبسی با بیان اینکه زیربنای موجود به ازای هر 100 نفر 3.998 مترمربع کتابخانه در کاشمر است، افزود: اگرچه بر اساس برنامه ششم توسعه باید سرانه کتابخانه به ازای هر 100 نفر 5.582 مترمربع باشد، اما رسیدن به این سرانه دور از انتظار نیست، چرا که با ایجاد کتابخانه در روستاهای پرجمعیت و سایر اقدامات و فعالیت‌هایی که انجام می‌شود به این مهم دست می‌یابیم.

وی با اشاره به اینکه سیاست نهاد کتابخانه‌ها بر این است که وظیفه واسپاری و امانت کتاب فراتر برود و کتابخانه‌ها را به‌مراکزی برای اجتماع مردم و پایگاه‌های فرهنگی و اجتماعی تبدیل کند، افزود: در این راستا مسؤولان کتابخانه‌ها و کتابداران تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند، به‌طوری‌که در تابستان سال جاری موفق شدند با وجود اینکه دستورالعملی در این زمینه نداشتیم، کلاس‌های مختلف با کمترین هزینه و بهره‌وری بالا برگزار کردند.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر با اشاره به شرکت و مشارکت چشمگیر علاقه‌مندان به کتاب در جشنواره رضوی از کاشمر خاطرنشان کرد: در جشنواره رضوی 12 هزار کاشمری شرکت کردند که از این تعداد 8 هزار و 500 نفر در بخش مکتوب و 3 هزار و 500 نفر در بخش آنلاین ثبت‌نام کردند.


 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 65