فهرست

فراخوان

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

تازه‌ترين اخبار

با حضور استاد علم تاریخ دانشگاه؛

برنامه «خلیج فارس در گذر تاریخ» برگزار شد

با حضور استاد تاریخ و برنده سه دوره جایزه کتاب سال خراسان رضوی برنامه «خلیج فارس در گذر تاریخ» به مناسبت روز ملی «خلیج فارس» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ برنامه «خلیج فارس در گذر تاریخ» به مناسبت روز ملی «خلیج فارس» با حضور یوسف متولی حقیقی، استاد تاریخ و برنده سه دوره جایزه  کتاب سال خراسان رضوی در محل استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.یوسف متولی حقیقی، استاد تاریخ و مدرس دانشگاه ضمن تسلیت ایام شب های قدر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات گفت: برای دانستن زمان ایجاد خلیج فارس نیاز به بهره گیری از دانش زمین شناسی است.
وی افزود: بیشتر نظریات موجود مربوط به دوران سوم زمین شناسی است که معتقدند خلیج فارس با شکاف دریای عمان در حدود 30 میلیون سال پیش ایجاد شده است.
متولی حقیقی گفت: بعضی نظریه ها به 500 هزار سال پیش و برخی نیز به عصر یخبندان حدود 11 هزار سال پیش از طریق رانش اقیانوس هند و دریای عمان اشاره می کنند.
وی با اشاره به ایجاد نخستین تمدنها بر بستر ساحلها و رودخانه ها افزود: خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان است که از نظر موقعیت سیاسی، نظامی و تجاری اهمیت ویژه و بسیار مهمی دارد.


متولی با بیان اینکه 56% ذخایر انرژی و 30% نفت جهان در خلیج فارس وجود دارد، گفت: خلیج فارس ثقل اقتصادی جهان است و بخاطر همین شرایط خاص حضور مستمر و فعال نظامی همه جهان را در خود داشته و دارد.
وی در رابطه با تغییر نام «خلیج فارس» در برخی از رسانه های خاورمیانه و اروپایی افزود: در تاریخ اسامی مکانها زمانی از اهمیت خاص برخوردار می شوند که تبدیل به یک هویت برای منطقه و جهان شود.
این استاد و نویسنده کتاب با اشاره به تاریخ نام گذاری «خلیج فارس» گفت: در کتیبه پیدا شده از زمان داریوش هخامشنی از این خلیج به نام «خلیج پارس» یاد شده است.
وی افزود: همچنین تمام مورخان و جهانگردان مطرح جهان اعم از عرب و اروپایی از آن با اصطلاح «بحر الفارسی» و یا «خلیج الفارسی» نام برده اند.
متولی حقیقی گفت: سنگ اندازی و تفرقه در تغییر نام «خلیج فارس» از زمان ترکان عثمانی، به دلیل جنگ و رقابت با ایرانیان بوده که از عنوان «خلیج بصره» استفاده کردند.
وی با بیان اینکه عثمانیان و سیاستمداران عرب در تحریف نام خلیج فارس پیش قدم بوده اند، افزود: در دهه های اخیر جنگ نرم تغییر نام «خلیج فارس» توسط کشور انگلستان و بخاطر تبدیل این خلیج از یک خلیج صلح به یک موقعیت آشفته جهانی برای حفظ موقعیت سیاسی، نظامی و اقتصادی این کشور انجام شده است.
گفتی است در سال 1001 خورشیدی و به مناسبت بیرون راندن نظامیان اشغالگر کشور پرتقال از سواحل جنوبی ایران، 10 اردیبهشت به نام «روز ملی خلیج فارس» نامگذاری شده است.