فهرست

فراخوان

www.iranpl.ir

با كتابداران

گفتگو با مسئول کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک مشهد؛

در روستاهای حاشیه مشهد برای امانت کتاب صف می کشند/ کتابخانه سیاری که ۷۰۰ امانت را در یک روز ثبت کرد

امیر خوشخو، کتابدار و مسئول کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک مشهد با اشاره به فعالیت‌های خود در این کتابخانه سیار، از استقبال گسترده مردم روستاهای حاشیه مشهد از کتاب و کتابخوانی گفت. استقبالی که رکورد امانت ۷۰۰ جلد کتاب در یک روز را در استان خراسان رضوی به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک، دومین کتابخانه سیار خیرساز مشهد که پس از افتتاح در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ کار خدمت‌رسانی به ساکنان روستاهای گرجی سفلی، کارده، دهرود، کالِ زرکش و کاظم آباد در حاشیه شهر مشهد را آغاز کرده بود، «کتاب» را به یکی از مهم‌ترین علایق مردم این روستاها به خصوص کودکان و نوجوانان آن، تبدیل کرده است.

امیر خوشخو، کتابدار و مسئول کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک، با اشاره به آغاز فعالیت خود در این کتابخانه سیار از ابتدای خرداد ماه سال جاری گفت: کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک، وظیفه خدمت‌رسانی به پنج روستای واقع در حاشیه شهر مشهد را دارد؛ روستاهایی که از ۲۰ تا ۵۰ کیلومتر تا شهر مشهد فاصله دارند. این پنج روستا مجموعا حدود ۴۵ هزار نفر جمعیت دارند که بخش قابل توجهی از جمعیت آنها را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

وی درباره استقبال اهالی این روستاها از این کتابخانه سیار نیز گفت: حجم استقبال از کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک در این روستاها چیزی نیست که بتوان آن را در قالب اعداد و ارقام بازگو کرد. ذوق و شوق مطالعه در این روستاها به قدری افزایش یافته که ابتدای هر صبح حدود ساعت ۸ و ۹ (بسته به مسافت رسیدن به روستا)، پیش از حضور من در روستاها، کودکان و نوجوانان برای پس آوردن کتاب خود و امانت گرفتن کتاب جدید، در محل همیشگی استقرار کتابخانه به صف ایستاده‌اند.

خوشخو با بیان اینکه ۸۰درصد از مراجعه کنندگان به کتابخانه سیار را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، ادامه داد: بر اساس قانون کتابخانه هر عضو می‌تواند تا ۵ کتاب را برای مطالعه به امانت بگیرد؛ جالب است بدانید بسیاری از بچه‌هایی که هر روز ابتدای صبح برای امانت گرفتن کتاب در صف می‌ایستند، حدود ساعت ۱۲ ظهر برمی‌گردند و می‌گویند که ما این کتاب‌ها را خواندیم و لطفا کتاب‌های دیگری به ما بدهید. به همین دلیل برخی روزها به طور کامل از صبح تا شب، در حال کار با بارکدخوان برای دریافت کتاب‌های قبلی و دادن کتاب‌های جدید هستم.

مسئول کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک درباره دلایل استقبال گسترده اهالی این روستاها از کتاب و کتابخوانی گفت: در وهله اول کمبود امکانات فرهنگی در این مناطق باعث شده تا اهالی و کودکان توجه ویژه‌ای به کتاب پیدا کنند و جالب است بدانید که در حفظ و مراقبت از کتاب‌های امانتی بسیار کوشا هستند. اما بخش مهم دیگر برقراری ارتباط و تعامل با روستاها، از مسئولان روستایی گرفته تا مردم و بچه‌ها است. طبیعتا ارتباط موثر با دهیاری‌ها، امامان جماعت، مدارس و غیره، در جذب مردم به کتابخانه بسیار موثر بوده است.

وی با اشاره به عضویت ۹۰۰ نفر در کتابخانه سیار شهید ابوالفضل روشنک گفت: اگر بتوانیم کتاب‌های بیشتری در اختیار داشته باشیم و تنوع کتاب‌هایی که به مردم ارائه می‌کنیم بیشتر کنیم، باز هم در جذب کودکان موفق‌تر خواهیم بود. این کتابخانه سیار با داشتن ۱۰ قفسه کتاب و وجود پنج طبقه در هر قفسه، چیزی حدود ۳ هزار جلد کتاب را در خود جامی می‌دهد. این در حالی است که در هر مراجعه به هر روستا حداقل ۵۰۰ کتاب به امانت می‌رود. بیشترین میزان استقبال هم از کتاب‌های داستان کودک و نوجوان و داستان‌های مذهبی بوده است.

خوشخو با اشاره به برخی طرح‌ها و برنامه‌های اجرا شده در خلال فعالیت این کتابخانه سیار گفت: یکی از اقداماتی که در خلال امانت دادن  و گرفتن کتاب‌ها داشتیم این بود که به بچه‌ها اعلام کرده بودم هرکس در مرداد ماه بیشترین کتاب را بخواند و جملات مهم و زیبای این کتاب‌ها را بنویسد و برای من بیاورد، جایزه‌ای برای آنها درنظر می‌گیرم. خوشبختانه استقبال تا اندازه‌ای افزایش یافت که با ثبت بیش ۷۰۰ جلد امانت در روز پنجم مرداد ماه، به عنوان کتابخانه برتر به لحاظ تعداد امانت معرفی شدیم.

وی افزود: اگرچه این تعداد امانت بی‌سابقه در روستای زرکش اتفاق افتاد، اما همه پنج روستای حاشیه مشهد این افزایش امانت را در مرداد ماه تجربه کردند. البته پیش از این هم استقبال مردم از این کتابخانه، ما را در میان ۱۰ کتابخانه برتر استان به لحاظ امانت قرار داده بود.