فهرست

فراخوان

www.iranpl.ir

با كتابداران

کتابدار برتر سال ۹۷ مطرح کرد؛

فهرست نویسی تجربه ای متفاوت در کار کتابداری است

فاطمه حیدری، فهرست نویس برتر کشور در سال ۹۷، فهرست نویسی را تجربه ای متفاوت در حوزه کتابداری دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، فاطمه حیدری، فهرست نویس اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی است که ۱۱ سال سابقه خدمت در کتابخانه های عمومی دارد و در سال ۹۷ در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان فهرست نویس برتر کشور معرفی شد.

حیدری که در سال گذشته کار فهرست نویسی را در کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد انجام می داد، با افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد در دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فهرست نویسی منابع کتابخانه ای استان را در این کتابخانه ادامه می دهد.

وی هدف اصلی فهرست‌نویسی را  برقراری نظم دانست و گفت: فهرست نویسی فرایندی است که به کمک آن کتابدار و مراجعه کننده بتوانند به سهولت و صحت، کتاب و منابع مورد نیاز خود را از میان منابع موجود در کتابخانه بیابند.

حیدری ادامه داد: در بخش فهرست‌نویسی، منابع اطلاعاتی کتابخانه مورد بررسی تحلیلی و موضوعی قرار گرفته و در چارچوب استانداردهای بین‌المللی کتابداری و براساس رده بندی دیویی فهرست‌نویسی و رده‌بندی  می‌شوند. در نتیجه فهرست‌نویسی، جستجو و دسترسی به منابع، از طریق عناصر گوناگون مانند پدیدآورنده، عنوان، موضوع، ناشر، فروست و ... میسر می‌شود.

کتابدار فهرست نویس برتر کشور وظیفه فهرستنویسان استان را  فهرستنویسی منابع جدید و نیز تجمیع رکوردهای تکراری مربوط به منابع موجود در سامانه اینترنتی امانت و برگشت کتاب کتابخانه های عمومی(سامان) عنوان کرد.

حیدری ادامه داد: منابعی که نیاز به فهرستنویسی دارند، توسط کتابداران استان و از طریق نرم افزار سامان به فهرستنویس ارسال می شود و پس از فهرستنویسی برای ثبت و قرارگیری در قفسه کتابخانه آماده می شود.

کتابدار کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) از مهرماه سال ۱۳۹۷ تا زمان افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره)، به همراه فهرستنویسان استان در امر ثبت و آماده سازی منابع این کتابخانه در کاری هماهنگ و منسجم شرکت داشتند. تجربه ای آموزنده که خاطرات شیرینی به یادگار گذاشت که طی آن در حدود ۶۰۰۰ عنوان مدرک توسط فهرستنویسان استان، فهرستنویسی شد.

فاطمه حیدری خاطرنشان کرد: خدمت من در بخش فهرستنویسی، همواره فرصتی برای کسب تجربه و علم آموزی بیشتر بوده که به این خاطر همواره خداوند را شاکر هستم و امیدوارم خداوند در جهت خدمت به فرهنگ کتاب و کتابخوانی، توفیق و شایستگی به بنده و همکارانم ارزانی دارد.