فهرست

فراخوان

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

بسته مطالعاتی

توسط واحد منابع اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی انجام شد؛

معرفی هفت کتاب ویژه ماه مبارک رمضان

اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، اقدام به معرفی هفت کتاب ویژه «رمضان» کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضو؛ واحد منابع حوزه معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی این اداره کل به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، هر طول ماه مبارک رمضان اقدام به معرفی کتاب در قالب بسته مطالعاتی پیشنهادی ویژه «رمضان» در دو بخش منابع ویژه بزرگسال و منابع ویژه کودکان و نوجوانان کرد.
 

معرفی کتاب ماه رمضان و روزه در آیینه ی شعر شاعران

Description: https://img.ketabrah.ir/img/l/2417975012856647.jpg

عنوان

ماه رمضان و روزه در آیینه ی شعر شاعران

نویسنده فرهاد عطار حمیدی لنگرودی
ناشر انقلاب اسلامی
سال نشر 1394
تعداد صفحات 150
 معرفی کتاب
این کتاب تحت عنوان ماه رمضان و روزه در آیینۀ شعر شاعران، شامل مجموعه اشعار آموزنده و تصاویر زیبا از شاعران گران قدر ایران زمین است. که در این ماه پربرکت به هم وطنان عزیز تقدیم می گردد. امید عموم عزیزان مسلمان به ویژۀ دانش آموزان، مربیان، اولیای محترم و تمامی عزیزان علاقه مند به اشعار دینی، از مطالب این کتاب سود ببرند. 

معرفی کتاب شهر خدا: رمضان و رازهای روزه داری

Description: شهر خدا: رمضان و رازهای روزه داری

عنوان

شهر خدا: رمضان و رازهای روزه داری

نویسنده علیرضا پناهیان
ناشر بیان معنوی
سال نشر 1392
تعداد صفحات 275

 معرفی کتاب

فصل اول کتاب «شهر خدا» به نثر مؤلف نوشته شده است؛ فصلی به نام آشنایی با شهر خدا که در واقع توصیف رمضان با زبانی شاعرانه است. این فصل از لحاظ اولین برخورد با نثر نویسنده (برای بیشتر مخاطبان) حایز اهمیت است. قلمی صمیمی که تلاش می کند آموزنده باشد و نوعی لطافت در ارتباط با خدا را به نمایش می گذارد.
کتاب سپس حاصل جمع آوری و تنقیح چند سخنرانی است که در6 فصل سامان یافته و در 300 صفحه گنجانده شده است، فصول عبارتند از: اذن ورود، روش های تربیتی رمضان، زکات روح، گوهر اخلاص، میوه حکمت، وشاید تقوا.
 
معرفی کتاب صفای رمضان؛ با نگاهی بر نهج البلاغه
    Description: صفای رمضان؛ با نگاهی بر نهج البلاغه عنوان صفای رمضان؛ با نگاهی بر نهج البلاغه: دیدگاه های استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی
نویسنده غلامحسین ابراهیمی دینانی
ناشر سروش
سال نشر 1393
تعداد صفحات 130

 معرفی کتاب

در این کتاب که دومین جلد از مجموعه برنامۀ تلویزیونی «معرفت» است با دیدگاه های استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی دربارۀ رابطۀ علم و عبادت، رابطه شب قدر با ولایت حضرت امیرالمومنین(ع)، قدرِ «شب» و شبِ قدر و ارتباط آن با روابط اجتماعی و حق الناس، چیستی زمان و مکان، وابستگی و وارستگی و راه رسیدن به معرفت آشنا می شویم.
از ویژگی‌های بارز این مجموعه، بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب است.

 

معرفی کتاب احکام روزه

 Description: احکام روزه: مطابق با فتاوای مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) عنوان

احکام روزه: مطابق با فتاوای مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)

نویسنده سید علی خامنه ای
ناشر فقه روز (وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی)
سال نشر 1393
تعداد صفحات 136

 معرفی کتاب

کتابی حاضر، حاوی مسائل مهم و مورد ابتلاء در احکام روزه مطابق با فتاوای مرجع عالی قدر، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی) است.

در این کتاب علاوه بر موارد موجود در رساله «اجوبهًْ الاستفتائات»، استفتائات جدید نیز اضافه گردیده است. این مجلّد شامل مسائلی از قبیل انواع روزه، راه های ثبوت اوّل ماه، مبطلات روزه، احکام پزشکی روزه، احکام روزه مسافر، احکام بانوان، و زکات فطریه می باشد.
تدوین اثر بنحوی انجام گرفته است که نفع آن عام و بهره گیری از آن برای همگان آسان باشد. شایان ذکر است که دفتر استفتائات معظّمٌ له این رساله را مورد تأیید و عمل به آن را مجزی اعلام نموده اند.

 

معرفی کتاب نمی از یم رمضان؛ شرحی کوتاه بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


    Description: نمی از یم رمضان
عنوان

نمی از یم رمضان؛ شرحی کوتاه بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

نویسنده محمد امین پور امینی
ناشر دفتر نشر معارف
سال نشر 1393
تعداد صفحات 240
 معرفی کتاب
نویسنده در این کتاب تلاش کرده با نگاهی به ادعیه روزانه این ماه مبارک، پیام های اصلی آنها را استخراج کرده و با استناد به آیات و روایات بر محورهای اصلی دعاها تکیه و شرح و تفسیر کند. نویسنده برای استفاده اهل نظر، مستندات روایی و متون عربی را در پاورقی قرار داده، که خود می تواند سرنخ بسیاری از بحث ها شود.
دعاهایی که برای روزهای ماه مبارک رمضان وارد شده است را ابن عباس از لسان پیامبر (ص) نقل کرده است.


 

معرفی کتاب روزه کله گنجشکی

Description: روزه کله گنجشکی    عنوان

روزه کله گنجشکی

نویسنده فاطمه مشهدی‌رستم
ناشر آستان قدس رضوی، به نشر
سال نشر 1390
تعداد صفحات 24

معرفی کتاب

کتاب مصوّر حاضر، مشتمل داستانی مذهبی است که برای کودکان گروه سنی (ج) و (د) به نگارش در آمده است. راوی داستان دختربچة کوچکی است که داستان را این‌گونه نقل می‌کنند:

دختر کوچولو هنگام نماز صبح و خوردن سحری از خواب بیدار می‌شود. او سحری خوردن و عبادت پدرش را نگاه می‌کند، و به پدرش می‌گوید دوست دارد روزه بگیرد، اما نماز نخوانده و نیت نکرده است. پدرش می‌گوید چون او خودش از خواب بیدار شده و شاهد نماز خواندن پدرش بوده مانند این است که خودش نماز خوانده است. همچنین چون سحری نخورده می‌تواند تا خوردن صبحانه صبر کند و روزة کله گنجشکی بگیرد.