1399/9/2 یکشنبه همزمان با هفته کتاب در تربت حیدریه انجام شد؛ نشست مطالعاتی نقش مطالعه در کاهش استرس در دوران کرونا به مناسبت هفته کتاب، نشست مطالعاتی«نقش مطالعه در کاهش استرس در دوران کرونا » با حضور ناشر و نویسنده بومی شهرستان تربت حیدریه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، به مناسبت هفته کتاب نشست مطالعاتی" نقش مطالعه در کاهش استرس در دوران کرونا" با حضور محمد رشید، نویسنده و ناشر نشر دانشوران رشید و اکرم عطائیان نویسنده و مروج برگزیده کتابخوانی کشور به صورت مجازی برگزار شد.

مهدی غضنفری، کتابدار کتابخانه شهید بهشتی تربت حیدریه در رابطه با فعالیت های این کتابخانه گفت: این روزها سعی کردیم تا با استفاده از شبکه های مجازی، علاوه بر جذب مخاطب بزرگسال، برای کودک و نوجوان برنامه های فرهنگی متنوعی در نظر بگیریم، تا علاوه بر پر کردن اوقات فراغت این گروه، رابطه آنان را با کتاب و کتابخانه حفظ کنیم.

وی ادامه داد: تعداد مبتلایان به اضطراب و ترس از ویروس کرونا بسیار بیشتر از بیماران مبتلا به این ویروس است و یکی از بهترین راه های مقابله با این استرس و ترس مطالعه و کتابخوانی است.

محمد رشید، نویسنده و ناشر نشر دانشوران رشید شهرستان در این نشست مطالعاتی با تبریک هفته کتاب گفت: خوشبختانه یکی از مواردی که بیشترین تاثیر را در زندگی و تمدن بشر دارد مقوله کتاب و کتابخوانی است.

وی در ادامه از وضعیت جاپ و نشر در شهرستان ابراز نارضایتی کرد و افزود: من به عنوان یک نویسنده و ناشر که 40 اثر چاپ شده دارم از وضعیت چاپ و نشر راضی نیستم، بخصوص در این وضعیت کرونا علا رغم توفیق اجباری که برای مردم ایجاد شده که با مطالعه غنایم و ذخایر معنوی فرهنگی اوقات فراغت خود را پر کنند، آنگونه بایسته و شایسته تحقق نیافته است.

وی افزود: انسانی که در 24 ساعت وقت خود فقط دقایقی را با کتاب مشفول می شود، آنچه شایسته است بدست نمی آورد و من معتقدم با یک  برنامه ریزی حساب شده و دقیق وقتی برای مطالعه و کتاب خواندن داشته باشد و با کتاب آشتی کند تا از این گرفتاری ها و استرس ها رهایی یابد و به یک آرامش نسبی برسد.

اکرم عطائیان، نویسنده بومی شهرستان ضمن اشاره به نقش موثر والدین بویژه مادران در کاهش استرس در دوران کرونا گفت: مدیریت استرس یکی از راههای مقابله، پیشگیری و کنترل بیماری است که مادران در مدیریت استرس در خانه و خانواده نقش مهم دارند. مادران در منزل به جای اینکه اخبار و اطلاعات مربوط به کرونا را دنبال کنند که این خود باعث افزایش استرس و نگرانی در محیط منزل میشود، ساعاتی را به مطالعه بپردازند و ساعاتی هم برای فرزندان خود داستان بخوانند و قصه گویی کنند، می تواتم به جرات بگوییم با انجام این راهکارها استرس و نگرانی ناشی از این بیماری را به حداقل رسانده و محیطی امن و شاد برای اعضای خانواده خود رقم میزنند.

 مروج برگزیده کتابخوانی کشوری گفت: در طرح جام باشگاههای کتابخوانی که قبل از شیوع ویروس کرونا بسیار فعال و پویا بود، کودکان و نوجوانان در گروه های کوچک کتابخوانی هر کتابی را که دوست دارند انتخاب و در گروه خود به نقد و بررسی آن می پرداختند و در پایان یک گروه برگزیده میشد.

لازم به ذکر است این لایو از صحفه رسمی کتابخانه شهید بهشتی به آدرس   beheshti.library منتشر شد.
 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]