1399/9/3 دوشنبه حضرت آیت الله علم الهدی در آخرین روز از هفته کتاب خطاب به کتابداران گفت؛ خاصیت اصلی کتابداری ،نقش تعلیمی و تربیتی برای جوانان و نوجوانان می باشد در آخرین روز از هفته کتاب جمعی از کتابداران و فعالان حوزه کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با آیت الله علم الهدی،نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد در بستر فضای مجازی و در قالب وبینار دیدار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ در آخرین روز از هفته کتاب حجت الاسلام علی اکبر سبزیان،مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به همراه جمعی از کتابداران و فعالان حوزه کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با آیت الله علم الهدی،نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد در بستر فضای مجازی و در قالب وبینار دیدار کردند.

آیت الله علم الهدی در این دیدار که در بستر فضای مجازی برگزار شد مطرح نمود : شما عزیزان، متولیان و کارکنان عرصه کتاب خوانی و کتابداری هستید که با خدمتگزاری در جهاد فرهنگی کشور ، علم و توسعه فرهنگی را به ارمغان آوردید . ارتقا فکری و فرهنگی که مهم ترین مسئله اش کتابخوانی و درک علمی است برای پیشرفت ایران اسلامی بسیار ضروری است . شغل مقدس کتابداری از آن دسته مشاغل مقدس در زندگی اجتماعی است که اثر قداست آن به خاطر دو چیز است :
۱. کتابداران به خاطر جنبه تعلیم و تربیتی کتاب ، هیچ زمان از کار خسته نمی شوند .
۲. صاحبان این مشاغل به خاطر هم نشینی با کتاب ارتقا فکری پیدا می کنند که این یک آرامش فکری بسیاری را در جامعه ایجاد می کنند .
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر نقش تعلیمی و تربیتی کتابداران در جامعه بیان کرد :عزیزان کتابدار ما، عالمان و دانشمندان کتاب هستند که با داستان شکل گیری کتاب ها مانوس اند . خاصیت دیگری که برای شما بزرگواران وجود دارد ، نقش تربیتی و تعلیمی جوانان و نوجوانان است زیرا فکر انسان در این دوران شکل می گیرد و به بلوغ می رسد. خیلی از بزرگان ما در گذشته با بها دادن به نوجوانان و جوانان ،نقش بزرگی را در نخبه سازی کشور داشتند .
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در پایان بیان کرد : شما عزیزان با ارتباط با جوان و نوجوان میتوانید نقش بسیار موثری را در عرصه ی کتابخوانی ایجاد کنید البته توجه به محیط کتابخوانی هم بسیار مهم است چرا که اغلب خانواده های محروم فضایی را ندارند تا فرزندانشان با آرامش در آنجا مطالعه کنند که شما عزیزان با اهمیت دادن به این مسئله می توانید زنجیره تحصیل را برای هر فرزندی از ایران زمین با هر شرایطی فراهم کنید . امیدواریم که با کمک ستاد ساماندهی حاشیه شهر ، پاتوق کتاب خوانی را در این مناطق ایجاد کنید تا همه ی مردم بتوانند به طور یکسان از مطالعه کتاب های گوناگون بهره ببرند . در طبقات محروم کشور استعدادهایی وجود دارد که با رسالت کتابداری و تربیتی می توانید این استعدادها را شناسایی کنید و جامعه را به فیض علمی برسانید . انشاالله تمام خدمت شما منظور نظر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار بگیرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در ابتدای این دیدار ضمن تبریک هفته کتاب از نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد مقدس به خاطر توجه ویژه به حوزه فرهنگ عمومی بویژه کتاب و کتابخوانی تقدیر کرد.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: در حال حاضر کتابخانه های عمومی به عنوان دانشگاه مردمی و فرهنگسرای اجتماعی بخش عمده ای از نیازهای دانشی جامعه را تامین می کنند.
وی ادامه داد: کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و استان امام مهربانیها  در یکسال گذشته و بویژه بعد از شیوع ویروس منحوس کرونا اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه فرهنگ عمومی انجام داده اند و از این لحاظ همواره در جامعه پیشتاز بوده اند.
حجت الاسلام سبزیان تاکید کرد:شیوع ویروس کرونا مانع ارتباط کتابخانه ها با اعضا و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی نشد و استفاده از ظرفیت فضای مجازی زمینه مناسبی برای برگزاری برنامه های فرهنگی از جمله نشستهای کتاب خوان، جلسات معرفی و نقد و بررسی کتاب و دیگر برنامه های فرهنگی شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزاری پویش خانواده کتابخوان در ایام ابتدایی سال  و مشارکت بیش از 2هزار خانواده در این پویش را با موضوع معرفی بهترین کتابهای خوانده شده و در ادامه برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و بیشترین مشارکت مردمی کشور در استان خراسان رضوی را از جمله اقدامات مهم کتابخانه های عمومی در ایام شیوع ویروس کرونا عنوان کرد.
حجت الاسلام سبزیان برپایی حسینیه کتاب در ایام محرم برای اولین بار در کشور رادر اداره کل کتابخانه های عمومی و برگزاری برنامه های فرهنگی در این حسینیه با محوریت کتاب و با هدف تبیین فضایل و عظمت قیام عاشورا و  ابا عبدالله الحسین را از دیگر برنامه های فرهنگی کتابخانه عنوان کرد.
وی ادامه داد: همکاری بی نظیر کتابداران  کتابخانه های عمومی با طرح حسینیه کتاب و تولید محتوای فاخر دراین خصوص و برنامه هایی مانند به تو از دور سلام با عرض ارادت به سالار شهیدان دراربعین حسینی و برنامه سلام بر حبیب در ایام رحلت رسول مکرم اسلام باعث ایجاد عزاخانه حسینی توسط کتابخانه های عمومی در فضای مجازی شد.
وی از سنگر کتاب و پاسداشت شهدای انقلاب  و دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم در مقابل خانه شهدا و برنامه های متنوع دیگر با همین موضوع  در ایام هفته دفاع مقدس از دیگر برنامه های فاخر فرهنگی کتابخانه های عمومی با محوریت کتاب و در بستر فضای مجازی یاد کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ادامه داد: با وجود تمام مشکلات و محدودیتهایی که در ایام شیوع ویروس کرونا بر جامعه حاکم شده است، کتابداران کتابخانه های عمومی استان با عزت، بانشاط و باانگیزه فراوان و امید در جهت استفاده بهینه از فضای کتابخانه ها در جهت تامین نیازهای فرهنگی جامعه تلاش می کنند.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]