با همکاری کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی و کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)؛ نشست نقد و بررسی کتاب «وقتی سایه‌ها جان می‌گیرند» برگزار شد با همکاری کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی و کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)، نشست نقد و بررسی کتاب «وقتی سایه‌ها جان می‌گیرند» نوشته محبوبه رضوی نیا با حضور نویسنده اثر در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، همزمان با هفته دفاع مقدس و با همکاری کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس رضوی و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، نشست نقد و بررسی کتاب «وقتی سایه‌ها جان می‌گیرند» نوشته محبوبه رضوی نیا با حضور نویسنده اثر، در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد.

حسین عباس‌زاده، نویسنده و منتقد ادبی در این مراسم  با بیان این‌که از نزدیک شاهد مراحل شکل‌گیری و نگارش این کتاب بوده است، اظهار داشت: این کتاب، خاطرات آقای طیّب بقایی‌مقدم است که در روزهای جنگ، یک تخریب چی بود و مأموریت خنثی‌کردن مین را بر عهده داشت.

وی بیان کرد: در ابتدای کار، وقتی راوی، بخشی از دست‌نوشته‌هایش را برایم می‌خواند، با خواندن سطربه‌سطر خاطراتش می‌گریست. باید این نکته را مدنظر قرار داد که آنچه ما به‌عنوان خاطرات در یک کتاب به‌راحتی می‌خوانیم و از آن عبور می‌کنیم، سطرهای زندگی فردی است که همۀ لحظات آن را تجربه کرده است.

عباس‌زاده به عنصر تخیل در ادبیات اشاره کرد و گفت: وقتی از ادبیات داستانی صحبت می‌کنیم، عنصر مهم و اصلی آن، تخیل است و از طرفی باید آفت اصلی کتاب‌های تاریخ شفاهی را تخیل دانست. اگر نویسنده تخیل خود را وارد اثر کند، اثر تاریخ شفاهی از درجۀ اعتبار ساقط می‌شود.

وی ادامه داد: هرچند در تنظیم آثار تاریخ شفاهی، برخی به نویسنده به چشم یک تایپیست می‌نگرند، باید دانست که نویسنده تأثیر مهمی در نگارش یک اثر خاطره‌نوشت دارد. در واقع، نقشی همچون نقش یک تدوین‌گر در آثار سینمایی را ایفا می‌کند که باید خروجی خوب و مخاطب‌پسندی از کار ارائه دهد.

عباس‌زاده تصریح کرد: تاریخ شفاهی یک پرسش و پاسخ هدفمند است که مصاحبه‌کننده با پرسیدن پرسش‌ از مصاحبه‌شونده، سیر روایت را تعیین می‌کند. این سبک کارها با خاطره‌نویسی متفاوت است.

در ادامه، سیدمحمد طالبیان، پژوهشگر و مدرس دانشگاه، با انتقاد از نبود سیر تاریخی مشخص در کتاب، به یکی از نکات مثبت این اثر اشاره کرد و گفت: تطبیق روایت با واقعیات از نکات مثبت این کتاب است.

وی افزود: هرچند، گاه خودسانسوری در کتاب احساس می‌شود، راوی از بیان اشتباهات خود امتناع نکرده و آنچه را که برایش رخ داده، بر اساس واقعیت شرح داده است.

در ادامه این مراسم محبوبه سادات رضوی نیا، بازنویس اثر، بیان کرد: این کتاب، حاصل دوباره‌نویسی خاطرات آقای بقایی‌مقدم است که سعی کردم با بازسازی ادبی آن و حذف قسمت‌های زائد یا غیرضروری، نگارشی جدید بر پایۀ دست‌نوشتۀ اصلی تنظیم کنم و این کار را با رعایت اصل امانت‌داری و وفاداری به واقعیات و مستندات گفته‌شده راوی انجام دادم.

وی ادامه داد: هر اثری، نقاط ضعف و قوّت خودش را دارد و نمی‌توان انتظار داشت که یک اثر ادبی از هر لحاظ کامل و مطابق با هر سلیقه‌ای باشد.

گفتنی است، این کتاب به همّت نشر ستاره‌ها و با حمایت سپاه امام رضا(ع) در ۳۴۰ صفحۀ مصور منتشر شده است.

شایان ذکر است، این برنامه همزمان با چهلمین هفتۀ دفاع مقدس در قالب هفتادوچهارمین نشست ادبی شمس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در حیاط کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد.
بيشتر
 [PageVisit]